1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KTHY’NİN KAPATILMASI BİR CİNAYETTİ'
KTHY’NİN KAPATILMASI BİR CİNAYETTİ

'KTHY’NİN KAPATILMASI BİR CİNAYETTİ'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

BELEDİYE

Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşanan sorunlarla ilgili görüşleri sorulan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  aşırı istihdamın sonuçta Belediyeyi çökerttiğini, ancak sadece Belediye Başkanının değil Hükümetin de sorumlulukları bulunduğunu anlattı. Belediye Başkanının istihdamları yalnız yapmadığını ifade ederek UBP Hükümetini işaret ettiğini söyleyen Talat, “Belediye Başkanını günah keçisi haline getirenler, ellerini yıkayıp kenara çekilemezler; bugün gelen kriz aylardır apaçık görülüyordu” dedi. Sayıştay’ın açık bir şekilde yasadışı istihdam yapıldığını vurgulayan raporuna karşın Hükümetin duyarsızlığının rapor öncesindeki gibi, sonrasında da devam ettiğini ifade etti.

GREV YASAĞI

Talat, bir başka soru üzerine Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun iç konularda ilk defa Bakanlar Kuruluna başkanlık ettiğini ve oradan da grev yasağı çıktığını söyledi. Bunun yanlış olmaktan öte iki maaşını ödenemeyen çalışanlar dikkate alınırsa provokasyon olduğunu söyleyen Talat, aradan geçen birkaç günden sonra Eroğlu’nun bu provokasyonu unutturup işin içinden sıyrıldığını ifade etti.

ÇILGINLIK

Hükümetin çok kötü yönetildiğini belirten 2. Cumhurbaşkanı, bu dönemde istihdamların emeklilerle kıyaslandığında ikiye katlandığı, ek mesailerin arttığı, gelirlerin azalıp giderlerin arttığı iddiaları doğruysa bunun çılgınlık olduğunu kaydetti ve bu hususların basında yer aldığını ve yalanlanmadığını belirtti. Bu gidişle 30 sene sonra Kıbrıs Türkünün perişanları oynayacağını, yerlerde sürünmese bile, yollarda emekleyerek yürüyeceğini söyleyen Talat, yapılan protokollere rağmen bugün yaşananların manidar olduğunu vurguladı. “Her zaman söylediğim gibi, tecrit nedeniyle, bu ülkede uzun vadede ekonomiyle ilgili olarak yapılan her şeyde Türkiye’nin de sorumluluğu vardır ve basına yansıyan veriler doğruysa yürürlükteki protokol duvara toslamıştır” dedi.

CİNAYET

Başka bir soru üzerine Talat,  KTHY’nin kapatılmasını “cinayet” olarak niteledi ve bu cürmü işleyenin de bizzat Eroğlu olduğunu söyledi.  Talat, seçime çok az bir zaman kala, Cumhurbaşkanlığını kazanma uğruna, Eroğlu’nun Türkiye ile varılan mutabakatı çiğnediğini hatırlattı.  “Hem de Başbakan olarak, sonuçta batacağını bile bile, yeter ki seçimi kazanayım düşüncesiyle bu cinayet nasıl işlenebilirdi?” diyen Talat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün, KTHY’nin hisselerinin KKTC olarak devralınmasının, THY ile ilişkisinin kesilmesi olduğunu iddia edenler büyük yalan söylüyorlar. Çünkü THY, KTHY’deki hisselerini zaten satışa çıkarmıştı ve böylece de ilişkisini kesmek üzereydi. KTHY’nin zaten zararda olduğunu söyleyenlere de şunu sormak lazım: Zarar eden kurumlar öldürülmeli mi? Zarar eden çok sayıda kurum var. Seri katil olmaya mı karar verdiniz?.. KTHY’yi batıranlar asla affedilemezler. KTHY’nin KKTC’nin bir kurumu olarak varlığını sürdürmesi siyasi olarak da şarttı ve yürüttüğümüz eşitlik mücadelesinin de bir zenginliğiydi.”

DOLUM TESİSİ

Dolum tesisi konusunda da değerlendirme yapan Talat, Eroğlu’nun önce bu tesisin yapımını desteklediğini sonra ise çark ettiğini söyledi. Eroğlu’nun halkın tepkileri karşısında tutumunu değiştirdiğini söyleyen Talat, Başbakanın bunu zamanında algılayamadığını ve işin onun boynuna kaldığını anlattı.

VATANDAŞLIK

Vatandaşlıklar konusunda da büyük bir ciddiyetsizlik olduğunu belirten Talat, torpili olanlara vatandaşlık verildiğine dikkat çekti ve vatandaşlığın nasıl verileceğinin yasalarda belirlendiğini ve bunun koşulları olduğunu anlattı.

2004 yılında vatandaşlıkların ve nüfusun bilgisayar ortamında kayıtlı olmadığını söyleyen Talat, kendisinin talimatı ile bunun yapıldığını, son anda yapılan gayrı ciddi vatandaşlıkların ise iptal edildiğini anlattı. 2004 yılında Güvenlik Kuvvetlerinden emekli olma noktasına gelen bir çalışanın emekli olamadığını çünkü vatandaş olmadığının anlaşıldığını ve tabii ki durumun düzeltildiğini anlatan Talat, “UBP Hükümetleri vatandaşlık konusunu hiçbir zaman ciddiye almadılar dolayısıyla da KKTC’yi hep küçük düşürdüler. Bugün de bu durum devam ediyor. Güvenlik soruşturması henüz yapılmayan insanlar kesinlikle vatandaş yapılamaz. O evrak olmadan konu Bakanlar Kuruluna bile götürülemez” dedi.

UBP Hükümetleri döneminde seçim arifesinde binlerce insanın vatandaş yapıldığına, binlercesinin de işe alındığına dikkat çeken Talat, “En uzun süre iktidar olan bir partinin bu ciddiyetsizliğini anlamak mümkün değildir” dedi.

Bir çok insanın “tarihte bu kadar kötü bir yönetim olmadı” dediğine dikkat çeken Talat, bunu UBP’lilerin de söylediğini kaydetti.

2. Cumhurbaşkanı Talat “dünyalı olmadığımız sürece bu badireleri çok zor atlatacağız” dedi.

İSRAİL VE KIBRIS

İsrail’in Kıbrıs’a asker yerleştireceği ile ilgili soruları da değerlendiren Talat, İsrail’in Amerika’nın evladı gibi olduğunu vurgulayarak, Hristofyas ve AKEL’in çok keskin bir şekilde İsrail karşıtı olduğuna dikkat çekti. Talat, AKEL’in kendi tarihinde hep Filistin yanlısı olduğunu ve Kıbrıs’ta da İsrail karşıtı birçok eylem yaptığını söyledi.

Bu çerçevede bu gelişmelerin olmasının mucize olacağını söyleyen Talat,  ancak bugün yaşananların “Düşmanımın düşmanı dostumdur” anlayışına uygun olduğunu söyledi. Söz konusu haberin gerçek olamayacağını söyleyen Talat, “bana mantıklı bir haber olarak görünmüyor” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler