1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTHY’DE YEDEK PARÇA SKANDALI [2]
KTHY’DE YEDEK PARÇA SKANDALI [2]

KTHY’DE YEDEK PARÇA SKANDALI [2]

DEVLET BİLE BİLE ZARARA UĞRATILDI << Sorumlu devlettir. Ben şirket iflas ettikten sonra bunu mecliste düzenlenen bir toplantıda söyledim. Bu parçaların bu halde kalamayacağını, bir an önce önlem alınması gerektiğini anlattım. Bu parçalar çabucak paray

A+A-

 

 

 

DEVLET BİLE BİLE ZARARA UĞRATILDI

 

<< Sorumlu devlettir. Ben şirket iflas ettikten sonra bunu mecliste düzenlenen bir toplantıda söyledim. Bu parçaların bu halde kalamayacağını, bir an önce önlem alınması gerektiğini anlattım. Bu parçalar çabucak paraya çevrilmelidir dedim. 

Toplantıda bu yedek parça kaynağının değerlendirilip paraya çevrilmesi ve parasının da KTHY personelinin tazminatlarında kullanılarak kısmen personelin sıkıntısını hafifleteceğini söylediler ancak hala daha hiçbir sonuç ortaya çıkmadı. >>

 

<< Hatta mukayyitlikle de bu konuyu bir toplantıda görüştük ve biz birkaç arkadaş bize gerekli ortam yaratılsın,  Avrupa ve Amerika'daki ilgili firmalar ile irtibata geçer bunların satılmasını sağlarız dedik, ancak hala daha hiçbir girişim yok. Ama artık çok geç kalındı. 5 milyon doların üzerindeki sizin “hazine” dediğiniz parçalar artık 1 milyon dolara bile alıcı bulmaz. >>

 

İflas eden Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın Ercan Havaalanı’ndaki yedek parça deposundaki milyonlarca dolarlık parçaların tahmin edilenin aksine çok daha fazla değere sahip olduğu ortaya çıktı.

KTHY’de “İkmal ve Satın Alma Müdürü” olarak çalışan ve emekli olan Mehmet Çınar, Ercan’daki depodaki uçak yedek parçalarının 5.5 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

“Ayrıca tamire gönderilmiş ve orda kalan çok pahalı parçalarımız da var” diyen Çınar ancak bu parçaların şu an doğru şekilde muhafaza edilmeyişi ve parçalara ait sertifikaların tarihlerinin geçmesi, ayni zamanda parçaların zaman içerisinde yapılması gereken modifikasyonlarının yapılmaması neticesinde değerlerinin ciddi bir şekilde düştüğünü kaydetti.

Mehmet Çınar “Bütün bu olanlardan sonra bu parçalara piyasada 1 milyon dolara bile alıcı bulmak imkânsız. Zaten üzerinden bir yıl daha geçerse tüm parçaların imha edilmesi gerekecek. Konunun aciliyeti defalarca ilgililere bildirilmesine rağmen hiçbir hareket gösterilmemiştir. Ercan Havaalanı’nda bulunan hazine dediğiniz deponun % 80’i buharlaşmış durumdadır. Seneye dibini bile bulamayız” diye konuştu.

                                                                      

                         ***

Geçtiğimiz hafta YENİDÜZEN’e yayınlanan “Ercan’daki hazine” başlıklı yazım üzerine telefonla fikirlerine başvurduğum KTHY’nin  İkmal ve Satın Alma Müdürü Mehmet Çınar havayoluna ait milyon dolarlık yedek parçaların akıbetini şirketin iflasından sonra davet edildikleri bir meclis toplantısında ortaya koyduklarını  söyledi.

Çınar o toplantıda yedek parçaların bir an önce paraya dönüştürülmesi gerektiğini  söylediğini dile getirdi.

İşte  KTHY’de “İkmal ve Satın Alma Müdürü” olarak çalışan ve emekli olan Mehmet Çınar’la yaptığım söyleşi ve KTHY’de yaşananlar:

 

·        Mehmet bey, KTHY’de “İkmal ve Satın Alma Müdürü” olarak çalıştınız, şu anda Ercan’da hava yollarına ait bir yedek parça deposu var nedir oradaki durum?

Bu yedek parçaların bulunduğu ortamı çalştığımız dönemde ısısını, nemini ve havalandırmasını belirli aralıklarla kontrol eder, havacılık kurallarına göre uygun bir  ortamda muhafaza ediyorduk. Burada çok pahalı parçalar muhafaza ediliyor.

 

·        Peki şimdi nasıl bir ortamdadırlar?

Şimdi ısı ve nem kontrolsüz tozlu bir ortamda bulunmaktadır.  Bu da parçaların ömrünü ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu kadar değerli malzemelerin bu şartlarda muhafaza edilmesine yetkililerin duyarsız kalmaları, milli servetimizin heba olması demektir.

 

·        Kimdir sizce bu parçaların bu hale gelmesinde esas sorumlu? Çünkü ortada KTHY yönetimi de yok, şirket iflas ettiğine göre… Sorumlu kim?

Sorumlu devlettir. Ben şirket iflas ettikten sonra bunu mecliste düzenlenen bir toplantıda söyledim. Bu parçaların bu halde kalamayacağını, bir an önce önlem alınması gerektiğini anlattım. Bu parçalar çabucak paraya çevrilmelidir dedim.  Toplantıda bu yedek parça kaynağının değerlendirilip paraya çevrilmesi ve parasının da KTHY personelinin tazminatlarında kullanılarak kısmen personelin sıkıntısını hafifleteceğini söylediler ancak hala daha hiçbir sonuç ortaya çıkmadı. Hatta mukayyitlikle de bu konuyu bir toplantıda görüştük  ve biz birkaç arkadaş bize gerekli ortam yaratılsın,  Avrupa ve Amerika'daki ilgili firmalar ile irtibata geçer bunların satılmasını sağlarız dedik, ancak hala daha hiçbir girişim yok. Ama artık çok geç kalındı. 5 milyon doların üzerindeki sizin “hazine” dediğiniz parçalar artık 1 milyon dolara bile alıcı bulmaz. Zaten kimse iflas etmiş bir şirketin yedek parçalarına fazla para ödemez, nerde kaldı ki olması gerektiği şekilde de malzemeler muhafaza edilmemişlerdir.  Bunların satışı iflastan hemen sonra olmalıydı ki, devlet kaybı önlenmiş olurdu. Ancak hiçbir şey yapılmamıştır.

Hem paraya ihtiyacımız var hem de elimizdeki bir serveti kör çar ediyoruz.

 

·        Söz konusu yedek parçalardan bakıma gönderilen ve geri dönmeyenler de var mı?

Evet Avrupa’da , Türk Hava Yolları’nda ve Türkiye’deki bir firmada KTHY’ye ait yedek parçalar kalmıştır. Bunların da değeri tahminen 1 buçuk milyon dolar değerindedir.   Ancak Şirketin kapatılmasından sonra bu parçalar takipsiz kalmıştır. Bundan sonra bu parçaların ne kadarı geri getirtilebilir orasını bilemem.

 

·        Bu yedek parça deposu Ercan’da yer alıyor. Güvenlik bakımdan durum nedir? Korunaklı mıdır bu parçalar.

Hayır, Hiçbir güvenliği yoktur. Terk edilmiş bir bina durumundadır. Her an her şey olabilir.

 

 

 


 

YARIN: Bile bile pahalıya servis edilen parçalar... Ve dahası...Bir YENİDÜZEN okuru KTHY’yi yazdı

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3146 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler