1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTGB'den Tümerkan'a KINAMA
KTGBden Tümerkana KINAMA

KTGB'den Tümerkan'a KINAMA

KT Gazeteciler Birliği, BRTK Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özejder’e yazdığı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a ilettiği yazıda 17 Aralık Çarşamba günü BRTK Yönetim Kurulu’nda yaşananlara dikkati çekti.

A+A-

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, BRTK Müdürü Mete Tümerkan’ın Yönetim Kurulu’ndan bilgi gizlemesini ve bu bilgileri öğrenmek isteyen BRT Yönetim Kurulu Temsilcilerine yönelik tavır ortya koymasını kabul edilemez olarak nitelendirerek bu durumu protesto etti.

KT Gazeteciler Birliği, BRTK Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özejder’e yazdığı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a ilettiği yazıda 17 Aralık Çarşamba günü BRTK Yönetim Kurulu’nda yaşananlara dikkati çekti.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu, konuyu değerlendirerek olayla ilgili ilgili mercilere gönderdiği yazıyı kamuoyunun da dikkatine getirmek amacıyla basına dağıtmayı uygun buldu.

KT Gazeteciler Birliği, BRTK  Müdürü’nün, aslında belge ve bilgi gizlemek amacıyla Gazeteciler Birliği’nin Yönetim Kurulu’ndaki Temsilcisi ve aynı zamanda Başkan Vekili olan  Halil Davulcu’ya  yönelik sergilediği tehditvari ve hakaretamiz tutumunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Açıklamada, BRTK Yönetim Kurulu’nun  17 Aralık’taki toplantısında gündem part time adı altında ve sayıları 70 civarında olan çalışanın durumuna (ne iş yaptıkları,kaç saat çalıştığı ve ne ücret aldığı) ilişkin görüşme yapılması iken Müdürün bilgi vermekten kaçınması ve sorulan sorulara cevap vermemesinin şeffaflık ve hesap verebilirlikten kaçınan bir davranış biçimi olduğuna da dikkat çekildi.

Açıklamada benzer olayın yaşanması ve müdür Mete Tümerkan’ın aynı yaklaşımını sürdürmesi durumunda  Yönetim Kurulu üyesini geri çağırmak dahil her türlü yasal ve demokratik eylemi gündeme getirmekten kaçınılmayacağı uyarısında da bulunuldu.

--------------------------------------------------------------------------------


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu’nun, BRTK  Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özejder’e gönderdiği mektup şöyle:
                                                                                       
19 Aralık 2014
Sayı:  27.Dönem/13/14
Konu: Kınama

Sn. İbrahim Özejder,                       
BRTK  Yönetim Kurulu Başkanı,
Lefkoşa.


Bayrak Radyo Televizyon Kurumu(BRTK) Yönetim Kurulu’nun 17 Aralık 2014 tarihli toplantısında yaşananlar  bize göre kabul edilemez ve tekrarlanmaması gereken bir durumdur.

Yaklaşık üç ay önce oluşan yeni Yönetim Kurulu, Kurumun içinde bulunduğu mali ve idari yapıyı anlamaya çalışmakta, Kurumun var olan mali sorunlarına çözüm üretmek için çaba sarfetmektedir. Bunları yaparken de Kurum Müdürü ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi de olan Mete Tümerkan’dan Kurumla ilgili gerekli bilgi ve belgeleri almaya çalışmaktadır. Fakat Yönetim Kurulu üyelerinin istediği bu belgeler her defasında eksik  şekilde sunulmaktadır. (Kurumun 2014 bütçesiyle ilgili bilgi ve belgeler ancak Yönetim Kurulu üyelerinin Maliye Bakanlığı müsteşarıyla görüşmesinden sonra Yönetim Kurulu’na sunulmuştur.)

17 Aralık 2014 tarihli toplantıda Kurumun dışardan hizmet aldığı, genel olarak part time diye nitelenen ve sayıları 70 civarında olan personelin durumu, yani ne iş yaptığı, kaç saat çalıştığı ve ne ücret aldığı konuşulacaktı. Bunun için Müdür’den ilgili personel ile ilgili bilgi ve belgeler istenmiştir. Fakat ne yazık ki gündem 15 gün önceden belli olmasına rağmen ,bu belgeler tam olarak Yönetim Kurulu’na  verilmemiştir. Bunun üzerine Yönetim Kurulu üyeleri bilgi edinmek için Kurum Müdürü’ne sözlü sorular sormuş, fakat Müdür hiç bir soruya doğru dürüst cevap vermemiştir. Konu ile ilgili soruların devamında Kurum Müdürü Mete Tümerkan haddini aşarak Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Halil Davulcu’ya tehditvari ve hakaretamiz bir şekilde “onun ne yaptığını sormuş, onun kendi işini yapması gerektiğini söylemiş” ve bununla da yetinmeyerek, “kendisinin onun müdürü olduğunu  müdürle böyle konuşamayacağını ve toplantı salonunun dışına çıkmasını talep etmiştir.”. Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği temsilcisi ve BRTK Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Halil Davulcu da, “çıkmayacağını, Yönetim Kurulu’nda herkesin eşit statüde olduğunu hatırlatmış ve toplantıdan çıkması gereken biri varsa Müdürün olduğunu, çünkü sorulan soruları şeffaf ve anlaşılır bir şekilde cevaplamadığını söylemiştir.” Kurum Müdürü Mete Tümerkan bir kez daha soruları cevablamak yerine
konuyu geçiştirmeye ve hedef şaşırtmaya çalışmıştır.

 

Kurum Müdürü’nün, Yönetim Kurulu üyelerine  istedikleri tüm bilgileri şeffaf, hesap verilebilir ve doğru  bir şekilde ulaştırmakla yükümlü olduğunu bir kez daha  hatırlatmak isteriz. Halkın vergileri ile Kamu Yayıncılığı görevini sürdüren BRTK ‘nın  ve onun şu anki Müdürü olan Mete Tümerkan’ın Yönetim Kurulu’ndan ve halktan saklayacak bir şeyi olmamalıdır.

Öncelikli olarak Kurum  Müdürü’nün  bu davranışı ile haddini aştığını ve bunun Gazeteciler Birliği Yönetimi tarafından kabul edilemeyeceğini belirtmek isteriz. Bu uslübun bırakın bir yöneticiye kullanılmasını, herhangi bir Kurum çalışanına dahi kullanılamayacağını hatırlatır,bu durumu protesto ettiğimizi bildiririz. Benzer bir olayın bir daha tekrarlanması halinde Yönetim Kurulu Üyemizi geri çekme dahil her türlü yasal ve demokratik  eylem ve girişimden kaçınmayacağımızın  bilinmesini isteriz.


Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu

 

     Bilgi
1. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu
2. Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler