1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. KTFF başkanı protokolün neresindedir?
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

KTFF başkanı protokolün neresindedir?

A+A-

GAÜ-ÇETİNKAYA arasında yapılan protokolü dikkatlice okudum. 14 maddeden oluşan protokolün çok basit ve yangından mal kaçırırmış gibi aceleyle yapıldığı apaçık ortada. Ümit ederim, yakın gelecekte bu protokol her iki camianın ve özellikle Çetinkaya camiasının başını ağrıtmaz. Yine de doğru yapılan ve geleceği olan ortaklıkların yanında olduğumu  belirtmek isterim.

Belli ki, ekonomik koşulların çok zor olduğu bir dönemde ÇETİNKAYA gibi köklü bir kulüp artık bu eziyetin altından kalkamamış. Kalkamadığı için de son üç yılda sayısını unuttuğum ve rekorlar kitabına giren bir çok genel kurul yapmış. Ne de olsa ÇETİNKAYA ilklerin takımı (!) Sonunda da taze paranın olduğu yere balıklama atlamış.
Esasında, kötü mali durum yalnızca Çetinkaya’nın sıkıntısı değildir. Diğer kulüplerimiz de Çetinkaya kadar sıkıntılıdır. Tümü (K.Kaymaklı dışarı) neredeyse ince bir kılın üzerinde yürümeye çalışıyor. Ve ne ilginçtir, KTFF mali kriter konusunda bırakın çalışma yapmayı, hiç bir önlem alamıyor.
Neden diye düşünüyorum (?) Cevabını çok kısa zamanda buluyorum. Çünkü federasyon DİSİPLİNSİZ. DİSİPLİNSİZ federasyondan, disiplinli kulüpler yaratmak mümkün değil.

Dünya futbolu mali kriter üzerine titriyor. Kulüplerin gelir ve giderlerini araştırıyor. KTFF tam tersi, mali kriter “önemli değil” diyor. Dünya devi BARCELONA mali kritere uymadığı için ceza alıyor. Galatasaray’ın mali kriter konusunda UEFA ile önemli toplantıları var. Mersin İdman Yurdu transfer yapamıyor. BJK gelir gider dengesini UEFA nezdinde kritere bağlıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de aynı sorunlar mevcut. 
Peki, bizim federasyonumuz ne yapıyor? Hiç bir kulübü denetlemiyor. Genel kurula gidiyor. Bağırma-çağırma hat safada. Kanka ilişkiler deseniz üst düzeyde. Bir bakmışsınız, birileri çıkar ve tehdit eder. Tüm üyeler ellerini havaya kaldırıp, mali raporları onaylar. Adına da “AKLANDIK. BİZ TEMİZİZ” denir.
Peki ya, yarınlar? Sahi, KKTC’de yarınların hiç bir önemi yok. Olmadığı için de ÇETİNKAYA gibi mazisiyle övünen kulüpler bir çırpıda batar.

Federasyon başkanı sağda-solda nutuk atacağına, futbolun olmazsa olmazı mali kriter konusunda adım atmalı. GAÜ-ÇETİNKAYA arasında yapılan ortaklık ihtiyaçdan doğan bir anlaşma değildir. ÇETYİNKAYA’nın batması ve kötü yönetilmesiyle ilgilidir. Adamlarının tüzüğünün nerede olduğu bile bilinmiyor. Federasyon nasıl ki, KOP konusunda dışarıdan profesyonel destek alıp, FIFA’yı hortumlayan ile ayni karede buluştu, mali kriter konusunda da dışardan destek alıp, kulübleri rahatlatıcı önlemler yaratabilmelidir. Neden dışardan diyorum. Çünkü mali kriter düzenlemesi  bir vizyon ve kaspasite meselesidir. KTFF’da bu vizyon ve kapasite yoktur. Mali kriterler bağırma-çağırma, nutuk atma veya tehdit etmeyle olan işler değildir.

Her ortaklık anlaşmasında aso pik ol (!)

Düşüne bilirmisiniz! Bir kulübümüz oraklık antlaşması yapıyor. Federasyon başkanı divan masasında baş rolde aso pik. Üstelik konuşma yapıp sağa sola sataşıyor. Neymiş efendim bu ortaklıktan bazıları rahatsız olabilirmiş (!) Karşı çıkabilirmiş (!) Hiç aldırış edilmesinmiş (!)  SA-NA-NE. Ortaklık anlaşmaları KTFF başkanı olarak senden mi sorulur? Yoksa, sen HARWARD Üniversitesi ortaklık işler bölümü mezunu musun? O zaman her ortaklık yapan kulüplerin divan masasına çık ve bolca nutuk at. Belki, bu vizyonla Kıbrıs Türk futbolunu düzlüğe çıkarırsın.

Dünyada ortaklıklara (doğru yapılmışsa) kim karşı çıkabilir ki? Ama her ortaklıkta camiaların içerisinde homurdaşma yaşanabilir. Bazı ÇETİNKAYALILARIN bu ortaklıktan memnun olmadığını biliyorum. ÇETİNKAYA isminin önüne GAÜ ismi gelmesi belli ki rahatsızlık vermiş. İnsanlar soruyor. Neden ÇETİKAYA-GAÜ değil de GAÜ-ÇETİNKAYA? Açıkcası, ben de neden ÇETİNKAYA-GAÜ olmadı diye soruyorum?  Sormak, araştırmak, soruşturmak suç değildir. Suç ise, suçumu kabul ediyorum. En azından vicdanım rahat. ŞİKE yapıp suç işlemektense, şikeye ortak olmaktansa, sorarak suç işlemeyi yeğlerim.
Ya sen?

Bu yazı toplam 1957 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar