1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTC, AYRILIKÇI ÇABALARIN BİR PARÇASI'
KTC, AYRILIKÇI ÇABALARIN BİR PARÇASI

KTC, AYRILIKÇI ÇABALARIN BİR PARÇASI'

BKP, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla seyahat yapılmasına kısıtlama getirilmesi ve KKTC pasaportlarında “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” kodu kullanılacak olmasına tepki gösterdi

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla seyahat yapılmasına kısıtlama getirilmesi ve KKTC pasaportlarında “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” kodu kullanılacak olmasının “Kıbrıs sorunuyla bağlantılı ve ayrılıkçı çabaların devamı olduğunu” açıkladı.


BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, parti basın bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, önce Kamu görevlilerine, sonrada Avrupa’da mastır ve doktora yapan öğrencilere Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu ile seyahat yasağı getirildiğini ileri sürerek, bunu “yasakçı ve ayrılıkçı anlayış” olarak değerlendirdi ve protesto etti.

Korkmazhan, “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarına getirilen yasak ve Annan Planı’nda da yer aldığı gibi Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kodlu pasaportların hazırlanması, ayrılıkçı yapının kalıcılaşmasına ve statüsünün yükseltilmesine yönelik uygulamalardır” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının yasaklanmasının, seyahat özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu ve 1960 antlaşmalarından kaynaklanan hakları kısıtlamaya yönelik olduğunu savunan Korkmazhan, bu yasaklamanın topluma izolasyon uygulamaktan farksız olduğunu ifade etti.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Antlaşmalarından kaynaklanan haklara sahip çıkılması, çağrısında bulunan Korkmazhan, Kıbrıs Türk toplumu için tek çıkış yolunun erken çözüm olduğunu, bunun dışındaki arayışların macera olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler