1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS'DAN 'SAĞLIK FONU YASASI'NA TEPKİ
KTAMSDAN SAĞLIK FONU YASASINA TEPKİ

KTAMS'DAN 'SAĞLIK FONU YASASI'NA TEPKİ

KTAMS, hükümetin, "Sağlık Fonu Yasası" ile sağlık hizmetlerini paralı hale getirdiğini savundu

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Sağlık Fonu Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle kamu görevlisi, kamu görevlisi emeklisi, sosyal sigortalılar, sosyal sigorta emeklileri, GKK mensupları ile eş ve çocuklarının daha önce ücretsiz olarak aldıkları kamu sağlık hizmetlerine artık ücret ödemeye başladıklarını belirterek, bunun anayasada da yeri olan sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmadığını savundu.

KTAMS’dan yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

                                                                 

HÜKÜMET KAMU SAĞLIK HİZMETİNİ PARALI HALE GETİRDİ

        

“UBP hükümeti sağlık fonu yasasını meclisten geçirerek hastane ve sağlık merkezleri için gerekli finansmana yardımcı olmak, teçhizat ihtiyacını temin etmek ve hastane ve sağlık merkezlerinde, hizmetlerin yürütülmesi için ödenecek ücretleri belirlemek ve finansmanına yardımcı olmak adı altında kendi sorumluluğundan vazgeçerek yatırımların bedelini kamu sağlık hizmetini paralı hale getirerek halka ödetmek istemektedir.

Yasanın yürürlüğe girdiği bugünlerde kamu görevlisi, kamu görevlisi emeklisi, sosyal sigortalılar, sosyal sigorta emeklileri, GKK mensupları ile eş ve çocukları daha önce ücretsiz olarak aldıkları kamu sağlık hizmetlerine artık ücret ödeyecektir.

Kamu sağlık hizmetinin paralı hale getirilmesi anayasamızda da yeri olan  sosyal devlet anlayışı ile de bağdaşmamaktadır. Gerek sosyal sigortalılar olsun gerekse sosyal sigorta emeklileri olsun sağlık hizmeti için zaten prim yatırmışlardır ve bu primlerine karşılık kamu sağlık hizmeti alma hakları da sosyal sigortalar yasası 34. Madde ile de düzenlenmiştir  . Bunun üzerine birde artı olarak kamu sağlık hizmeti için bu bireylerden para alınması soyguncuktan başka bir şey değildir.

Ayrıca kamu görevlileri yasası Ücretsiz Tedavi Hakkını düzenleyen 23. Maddenin 1. Fıkrasına göre kamu görevlileri, muayene, tedavi, ilaç ve benzeri sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak hakkına sahiptirler ve yine 23. Maddenin 4. Fıkrasında da emekli kamu görevlilerinde bu maddeden yararlandığından bahsedilmektedir. Kamu görevlileri yasasının ilgi maddesine rağmen  kamu görevlisi ve emeklisinden kamu sağlık hizmeti için ücret alınması kabul edilemez.

Neo-liberal saldırıların her geçen gün artığı ülkemizde özelleştirme yasası ile kamu kurumlarımız sermayeye peşkeş çekilmek istenmekte iken kamu sağlık hizmetinin de sosyal devlet anlayışına aykırı bir şekilde paralı hale getirilmesi ile Kıbrsılıtürkler üzerinde oynanan oyunun boyutlarının ne kadar büyük olduğunu bize göstermiştir.

Bizler KTAMS olarak UBP hükümetinin sosyal devlet anlayışına aykırı bir şekilde bu türden yasa tanımaz uygulamalarına karşı her alanda mücadele edeceğimizi kamuoyu ile paylaşır kamu sağlık hizmetinin ücretli hale getirilerek halk üzerinden rant elde edilmesine tüm halkımızı tepki koymaya çağırırız”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler