1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS'DAN HÜKÜMETE ÇAĞRI
KTAMSDAN HÜKÜMETE ÇAĞRI

KTAMS'DAN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), enflasyondan kaynaklanan yüzde 13,91’lik kaybı çalışanlara ödenmesi ve asgari ücret üzerinden yapılan vergi muafiyet oranlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, hükümeti protokol görüşmeleri

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), enflasyondan kaynaklanan yüzde 13,91’lik kaybı çalışanlara ödenmesi ve asgari ücret üzerinden yapılan vergi muafiyet oranlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, hükümeti protokol görüşmelerine çağırdı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın yazılı açıklamasının tam metni şöyle;

MAAŞLAR ENFLASYON KARŞISINDA ERİYOR

“UBP hükümeti iktidar olduğu günden itibaren bir yandan kamu çalışanlarının hakkını budarken diğer taraftan da fakirleştirmektedir. UBP hükümeti artık hak budamanın da ötesinde mevcut yasaları da uygulamayarak çok büyük bir hukuki suç işlemektedir.

Kamu Görevlileri Yasası Madde 135 der ki: Kamu görevlilerinin işverenle ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal durumları korumak, geliştirmek, çalışma esaslarını düzenlemek amacıyla en çok üyeye sahip iki memur sendikası ile işveren olarak hükümet adına Maliye işleriyle görevli bakanlık arasında görüşme yapılır .

Yasa toplu görüşmeyi açıkça emretmesine rağmen UBP hükümeti yıl sonu olmasına rağmen hiçbir sendika ile toplu görüşme başlatmamış ve masaya oturmayarak yasal suç işlemiştir.

Nisan 2009 seçimleri öncesi Eşel Mobili kaldırmayacağını vadeden UBP, seçim sonrası ilk iş olarak Hayat Pahalılığı ödeneği hakkını kaldırmıştır. Bu durum ile birlikte kamu çalışanlarının gerçekleşen enflasyon ve yaşanan döviz artışı ile alım gücü gün ve gün gerilemiştir.

DPÖ verilerine göre 2010 Aralık ayına göre %13,91 enflasyon gerçekleşmiş olmasına karşın gerek kamu çalışanlarına gerekse asgari ücrete herhangi bir artış yapılmayarak çalışanlar hükümetçe mağdur edilmiştir.

UBP hükümeti yasaların emrettiği şekilde bir an önce protokol masası kurmalı, çalışanların enflasyondan ötürü yaşadığı %13,91’lik kaybı çalışanlara ödemeli ve asgari ücret üzerinden yapılan vergi muafiyet oranları yeniden düzenlenmelidir.

KTAMS olarak kamu emekçilerinin her türlü kazanılmış hakkı için mücadele edecek ve bizlere yoksulluğu reva görenlerden hesap soracağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler