1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS 'YETKİ'YE KARŞI ARA EMRİ ALDI
KTAMS YETKİYE KARŞI ARA EMRİ ALDI

KTAMS 'YETKİ'YE KARŞI ARA EMRİ ALDI

KTAMS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nde yetkili sendika kararına mahkemeden ara emri aldı

A+A-

KTAMS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nde yetkili sendika kararına mahkemeden ara emri aldı. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle;

“Sendikamız KTAMS’ın daha önce kamuoyu ile de paylaştığı üzere Vakıflar Örgütü ve Din İşleri dairesinde örgütlü ve yetkili sendika olmamıza rağmen yasa dışı bir şekilde, referandum yapılmadan, toplu iş sözleşmesi imzalama yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sendikalar Mukayyitliğince  başka bir sendikaya verilmişti.

Bu yasa dışı uygulama sonrası sendikamız KTAMS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Şerife Ünverdi, Sendikalar Mukayyidi Kemal Can ve Bakanlık hukukçusu Hüseyin Demirelişçi’nin de katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Yaptığımız görüşmede birçok defa Bakan Sn. Şerife Ünverdi’ye bakanlığın yaptığı işlemin hukuka aykırı olduğunu, sendikamızın diyalog çerçevesinde sorunları çözme niyetinde olduğunu ve bu çerçevede yasal olarak kimin yetkili sendika olduğu kararını çalışanların vermesi gerektiğini söylememize rağmen Sn. Şerife Ünverdi ısrar ile yasayı uygulamaktan kaçınmıştır.

Sn. Şerife Ünverdi’nin yasal mevzuatı uygulamayarak sendikamızı mağdur etmesi üzerine KTAMS olarak mahkemeye başvurarak yapılan işlemin hukuka aykırılığı konusunda dava açmış ve ara emri talebinde bulunmuştuk.

Bugün Yüksek İdare Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme ara emri talebimizi kabul ederek Vakıflar Örgütü ve Din İşleri dairesinde, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasasının ilgili maddeleri uygulanmadan her hangi bir sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaması yönünde emir vermiştir.

Bir kere daha görülmüştür ki hukuka aykırı bir şekilde kararlar alarak ve diyalogdan kaçarak sorunlar çözülememektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Şerife Ünverdi umarız bundan sonrada alacağı kararlarda yasaları iyi araştırarak, hukuka uygun kararlar vererek çalışma yaşamındaki görevini sürdürür.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler