1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ
KTAMS YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ

KTAMS YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ

Kaptan: “Bizi yönetenlerin tek derdi koltuklarında oturmaktır” Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)’ın 34. Olağan Genel Kurulu dün yaptı. KTAMS 50. Yıl Konferans Salonu’nda yer alan genel kurul toplantısı saat 10:00&

A+A-

 

 

Kaptan: “Bizi yönetenlerin tek derdi koltuklarında oturmaktır”

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)’ın 34. Olağan Genel Kurulu dün yaptı. KTAMS 50. Yıl Konferans Salonu’nda yer alan genel kurul toplantısı saat 10:00’da başkanlık divanının oluşturulmasıyla başladı. KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan’ın ve konukların konuşmalarının ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Daha sonra yönetim kurulu seçimlerine geçildi. 30 kişilik yönetim kurulu için 34 kişi başvuruda bulundu. Yapılacak seçimlerin ardından yeni dönemde görev yapacak olan 30 kişilik KTAMS yönetimi belirlendi.

Genel Kurula CTP-BG Mali Sekreteri Ahmet Barçın, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, çok sayıda sendika başkan ve yetkilisi, Türkiye’den DİSK ve Birleşik Metal-İş adına Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Çetin Erdolu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu adına Ali Berberoğlu, Güney Kıbrıs’tan PASYDY Başkanı Glafkos Hadjipetrou, PEO’dan Christos Tombazos ve Dünya Sendikalar Federasyonundan Pieris Pieri konuk olarak katıldı.

 

30 KİŞİLİK YÖNETİM KURULU

KTAMS 34. Olağan Genel Kurulunda 361 delege oy kullandı. Seçim sonucunda 30 kişilik Yönetim Kurulu üyeliklerine

Ahmet Kaptan, İbrahim Gencal, Filiz Tayfun, Mehmet Envergil, Adnan M. Aktan, Ahmet Varoğlu, Güven Bengihan, Devrim Barçın, Serman Yiğit, Ceyhun Ümiter, Muzaffer Sevim, Tekin Dağal, Umure Örs, Yaşar Karaca, İbrahim Solmazcan, Mehmet Oytam, Deniz Tuğberk, Hasan Onbaşı, Osman Özkoraltay, İzlem Baş, Devrim Karaman, Ahmet Katrancıoğlu, Firdevs Bladanlı, Hatice Cabacaba, Zeyno Çilli, Sanem Doğa, Mustafa Yaşlı, Gökhan Tozan, M. Salih Tabur, Hüseyin Kocadal Onur Kurulu üyeliklerine  ise Ahmet Cenk Musaoğulları, Utku Kayahan, Mehmet Biliz, Mehmet Çırak ve Mehmet Emin Baykal seçildi.

 

KAPTAN: KAZANILMIŞ HAKLAR AYAKLAR ALTINDA

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı konuşmada, UBP’nin iktidara gelmesi ile demokrasinin rafa kaldırıldığını, kazanılmış hakların ayaklar altına alınıp tartışılır hale geldiğini savundu.

UBP hükümetinin Türkiye’de iktidardaki AKP hükümeti tarafından hazırlanıp gönderilen paketleri uygulamaya koyması nedeniyle, çalışanların fakirleştiğini, işyerlerinin kapandığını ve gençlerin göçünün hızlandığını ileri süren Kaptan, “Bizi yönetenlerin Kıbrıs Türk halkının varlığı ile ilgili bir problemi yok. Tek dertleri koltuklarında oturmaktır. Bunun da yolu AKP’nin dediklerini yapmaktan geçmektedir” iddiasında bulundu.

Jet hızıyla geçirilen yasalarla çalışanların evine götürdüğü ekmeğin her geçen gün küçüldüğünü, kazanılmış hakların elden çıkarıldığını ifade eden Kaptan, “Çare çalışanların ve emekçilerin birlikteliklerini daha da artırmasıdır. Siyasi partilerin Meclis dışına çıkıp bizleri ve halkı peşlerine takıp götürmesidir. Bunlar yapılmazsa daha fazla yok olacağız ve umutlarımızı yitirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ülkeye kontrolsüz nüfus akışı bulunduğunu, bunun sıkıntılar yarattığını söyleyen KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, bunların önüne geçilmesi için de birlikte mücadelenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Hükümetin ‘Devlet küçülecek, verilen hizmetler özele devredilecek’ anlayışıyla hareket ettiğini savunan Kaptan, bunun sosyal devlet anlayışından uzaklaşarak toplumu yok oluşa sürüklemeyle eş anlamlı olduğu görüşünü dile getirdi.

Özelleştirmeye dün olduğu gibi bugün de karşı olduklarına işaret eden Kaptan, KTAMS’ın özelleştirmeye karşı verilen mücadelede her zaman ön saflarda yerini almaya devam edeceğini belirtti.

Kaptan, genel kurula katılan konuklara ve üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın konuşmasının ardından konuklara söz verildi.

 

SERDAROĞLU : BİRLİKTE MÜCADELE

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmada, taşı delenin suyun gücü değil suyun damlaları olduğunu, bu nedenle emekçilerin sıkıntı ve sorunları sürekli olarak tekrarlama ve seslerini çoğaltarak duyurmak zorunda olduğunu söyledi.

Küreselleşme ile birlikte çalışanların haklarının budanmaya başlandığını, artık ülkelere göre yasa çıkmadığını, Neo liberal politikaların ihtiyaçlarına göre tek bir parlamentodan çıkmış gibi tüm ülkelere dayatıldığını savunan Serdaroğlu, AKP ve buradaki UBP hükümetinin bunları uygulamak zorunda olduğunu ileri sürdü.

Serdaroğlu, bunların değiştirilmesi için güç birliği yaparak birlikte mücadele edilmesi gerektiğine işaret etti.

 

BERBEROĞLU: EMEKÇİLER BÖLÜNMEYE ÇALIŞILIYOR

Türkiye Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Berberoğlu da yaptığı konuşmada, tarih boyunca emekçilerin bölünmeye çalışıldığını ve bölündüğünü, bu nedenle emekçilerin buna karşı birlikte mücadele etmenin yollarını bulmak zorunda olduğunu söyledi.

Türkiye’de bir çok kurumun özelleştirilip satıldığını savunan Berberoğlu, bunların yakında KKTC’nin de başına geleceğini belirterek “Bölünüp parçalanmadan, var olan güçleri daha da bir araya getirerek mücadele etmeniz gerekir” dedi.

 

ERDOLU: KKTC’YE DAYATILAN REÇETELER

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu, KTAMS’ın genel kuruluna ilk kez katılmasının kendisi için heyecanlı ve onur verici bir şey olduğunu belirterek “Bundan sonara çok şeyler paylaşacağımıza inanıyorum” dedi.

KKTC’ye dayatılan reçetelerin, Türkiye’ye de Dünya Bankası’ndan geldiğini belirten Erdolu, bu politikaların KKTC’de olduğu gibi Türkiye’de de sağlık ve sosyal hizmet alanlarında bir çok hakkı geri götürdüğünü söyledi.

 

HADJİPETROU: ÇÖZÜM ŞART

Güney Kıbrıs PASYDY Başkanı Glafkos Hadjipetrou da yaptığı konuşmada, yapılan davetten dolayı KTAMS yetkililerine teşekkür etti.

Glafkos Hadjipetrou, çalışanlara yapıldığını iddia ettiği baskılar altında gerçekleştirdiklerini bildikleri KTAMS Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını diledi.

Kıbrıs müzakerelerini sürdüren liderlere pozisyonlarını değerlendirme çağrısında bulunan Glafkos Hadjipetrou, Kıbrıs’ta sorunların giderilmesi için bir çözümün şart olduğunu, bunun için birlikte mücadeleye her zaman olduğu gibi hazır olduklarını söyledi.

Dünya Sendikalar Federasyonundan Pieris Pieri de yaptığı kısa konuşmada KTAMS Genel Kurulu’nu selamlayarak başarılar diledi.

 

FELEK: DİRENİŞE DEVAM

Son konuşmayı Sendika Platform adına yapan Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek, KTAMS genel kurulunun emek mücadelesine güç katacağına olan inancını dile getirdi.

Küresel ekonomik krizin emekçilere kan kusturduğunu, kazanılmış hakların ve sosyal devlet olgusunun ortadan kaldırılmak istenildiğini ifade eden Hasan Felek, UBP hükümetinin de AKP hükümetinden aldığı talimatlar ile Kıbrıs Türk emekçilerini yoksulluğa, işsizliğe ve göçe mahkum etmeye çalıştığını savundu.

Uygulanan bu politikaların Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini ve siyasal iradesini ipotek altına aldığı görüşünü ileri süren Hasan Felek, Sendikal Platform olarak bunlara karşı direnmeye, ayrıca 2 toplumlu, 2 kesimli, siyasal eşitliğe dayalı bir çözüm için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Felek, bu mücadelede her zaman ön saflarda yer alan KTAMS yetkililerini ve üyelerini de kutladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler