1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS YASAL HAKKINI ARIYOR
KTAMS YASAL HAKKINI ARIYOR

KTAMS YASAL HAKKINI ARIYOR

KTAMS, kamu çalışanlarının yasal haklarını savunmak amacı ile bu sabah Lefkoşa Yüksek İdare Mahkemesinde dava açtı. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın konu ile ilgili basın açıklamasının tam metni şöyle; TERFİLER MAHKEMELİK “KTAMS o

A+A-

 

KTAMS, kamu çalışanlarının yasal haklarını savunmak amacı ile bu sabah Lefkoşa Yüksek İdare Mahkemesinde dava açtı.

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın konu ile ilgili basın açıklamasının tam metni şöyle;

                                                                                    

 

TERFİLER MAHKEMELİK

 

 

          “KTAMS olarak Nisan 2009’da halka ve çalışanlara pembe tablolar çizerek ve düzmece taahhütler vererek iktidar olan UBP’yi şiddetle kınıyoruz.

         UBP hükümeti özel sektörü yok edip halkı göç yollarına düşürürken kamuda ise kazanılmış hakları tek tek budamakta ve ortadan kaldırmaktadır. Bununla da yetinmeyen UBP hükümeti çalışanların yasal hakkı olan tayin ve terfileri düzenleyen 44/2006 sayılı yasayı uygulamamaktadır. Yasaları bile uygulamaktan aciz olan hükümet bu davranışı ile çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu düşürmektedir. Sendikamız KTAMS tüm bakanlıklara bağlı daireler ve bağımsız kurumlardaki çalışanların yasal hakları olan derece terfi ile ilgili olarak gerekli girişimleri yapmıştır. Ancak UBP hükümeti yasaları çiğneyerek keyfi bir şekilde daire müdürlerinin taleplerini Başbakanlıkta bekletmektedir.

 Başbakanlığa bağlı Personel Dairesinin bu konudaki tavrı ise tam bir yasa tanımazlıktır. Personel Dairesi kamu çalışanlarının haklarını düzenleyen Kamu Görevlileri yasasına göre değil kendi prensip kararlarına göre hareket ederek çok büyük bir hukuki suç işlemektedir. Yasa çok açık ve nettir. Kimlerin derece terfisi almaya hakkı olduğu yasada açıkça belirtilmiş olmasına karşın Personel Dairesi keyfi bir uygulama ile adete canı çektiğine derece terfisi alması için onay vermektedir. Bu keyfi ve yasa tanımaz tavır çalışanlar açısından mağduriyet yaşatırken, halkımızın da hak ettiği hizmeti almasında da erozyonun yaşanmasına sebep olmaktadır.

         Çağdaş yönetimlerde yasalara uyulması ve uygulanması hükümetlerin en başta görevlerindendir. Maalesef talimat almayı alışkanlık haline getiren UBP hükümeti ülkeyi yasalara göre değil talimatlara göre yönetmektedir. KTAMS olarak UBP hükümetinin bu türden yasa tanımaz davranışlarına daha fazla seyirci kalmayacağız. Yasaları uygulamayarak kamu çalışanlarını mağdur eden hükümet yöneticileri karşısında mahkemede her türlü yasal hakkımızı arayacak ve grev dahil anayasal hakkımız olan her türlü eylemi gerçekleştireceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler