1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS: TATAR DOĞRU SÖYLEMİYOR
KTAMS: TATAR DOĞRU SÖYLEMİYOR

KTAMS: TATAR DOĞRU SÖYLEMİYOR

KTAMS, çalışanların alım gücünün korunması için eşel mobil uygulamasının yeniden başlatılmasını istedi. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın dövizdeki artışla ilgili açıklamalarını eleştirerek, bakanın dediğini

A+A-

 

KTAMS, çalışanların alım gücünün korunması için eşel mobil uygulamasının yeniden başlatılmasını istedi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın dövizdeki artışla ilgili açıklamalarını eleştirerek, bakanın dediğinin aksine ülkenin pahalandığını belirtti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yazılı açıklamasında, UBP’nin hükümet olmadan önce ve sonra halka yaptığı vaatlerin aksine hareket ederek Kıbrıslı Türkleri aldattığını savunarak eşel mobil ve emekli maaşlarından vergi uygulamalarını örnek gösterdi.

Tatar’ın, dövizin artmasından panik yapılmamasını isteyerek, ülkenin ucuzlayacağını söylemesini eleştiren ve Tatar’ın verdiği bilgilerin doğru olmadığını savunan Kaptan, “Çalışanların gerek enflasyon gerekse döviz kurlarındaki artış karşısında alım gücünü koruyan eşel mobil uygulamasının UBP hükümetince yürürlükten kaldırılması sonucu son günlerdeki dövizdeki artış ile çalışanları zor günler beklemektedir” dedi.

Lise hizmet sınıfında bareminin topunda olan bir memurun Temmuz 2010’da maaşına karşılık 2 bin129 Sterlin alırken Temmuz 2011 itibarıyla 1786 Sterlin alabildiğini; bu durumda 343 Sterlin kaybı oluştuğunu anlatan Kaptan, üniversite hizmet sınıfındaki bir kişinin bu rakamlarının 2 bin 342 sterlin ve 1965 sterlin olduğunu; bu sınıftaki bir çalışanın da 377 sterlin kaybı bulunduğunu kaydetti.

Kaptan, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni barem tablosuna göre işe başlayan bir memurun ise Ocak ayındaki geliriyle 698 sterlin alabilirken bu ay 597 sterlin alabildiğini ve 101 sterlinlik kayba uğradığını ifade ederek, 1300 TL ile geçinen asgari ücretlilerin ise ocak ayında 541 sterlin alabilirken bugün 463 sterlin alabildiğini ve 78 sterlin maaş kaybı yaşadığını bildirdi.

Halkın büyük çoğunluğunun döviz borçlandığını ve eşel mobil de kalktığı için 7 aydır artan enflasyon karşısında çalışanların alım gücünün düştüğünü kaydeden KTAMS Başkanı Kaptan, yerli üretimin sıfırlandığını, ithalata bağımlı bir ekonomi yaratıldığını da belirterek, Bakan Ersin Tatar’ın dediğinin aksine ülkenin pahalanacağı görüşünü ifade etti.

Ahmet Kaptan, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarının hiçbir iktisadi teori ve önermeye uymadığını da savunarak, Tatar’ı topluma gerçekleri söylemeye davet etti.

Kaptan, çalışanların alım gücünün korunması için eşel mobil hakkının bir an önce geri verilmesini de istedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler