1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS TAHSİSAT DEĞİL, EŞİTLİK TALEP ETTİ
KTAMS TAHSİSAT DEĞİL, EŞİTLİK TALEP ETTİ

KTAMS TAHSİSAT DEĞİL, EŞİTLİK TALEP ETTİ

KTAMS, hükümetin “Sivil Havacılık Dairesi Yasa Tasarı”sında, daire çalışanlarına öngörülen %40 ek tahsisat ücretini, sosyal adaleti ve eşitliği bozar gerekçesiyle geri çevirdi.

A+A-

KTAMS, hükümetin “Sivil Havacılık Dairesi Yasa Tasarı”sında, daire çalışanlarına öngörülen %40 ek tahsisat ücretini, sosyal adaleti ve eşitliği bozar gerekçesiyle geri çevirdi.

KTAMS, Hükümet’i, kamu görevlilerinin tayin ve terfilerini engellediği, yasaları uygulamadığını savunarak Başbakanlık önünde düzenlediği siyah çelenkli eylemle protesto etti.

KTAMS, Başbakanlık önünde saat 11.00’deki eylemin ardından, “sosyal adaleti ve eşitliği bozacak” yasa çalışmaları yaptığı gerekçesiyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önüne de siyah çelenk bıraktı.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan'ın eylem sırasında okuduğu açıklamanın tam metni şöyle;

Kamu görevlileri yasasının ilgili maddelerini uygulamayarak suç işlemekte olan UBP hükümeti diğer taraftan çalışanlar için yeni yasa çalışmaları yapmaktadır.

Kamu çalışanlarının kamu görevlileri yasasında 44/2006 sayı ile düzenlenmiş derece terfileri,  daire müdürlerinin ilgili yazıları yazmasına karşın iktidarın merkezi olan Başbakanlık müsteşarlığında tıkanmakta ve kamu görevlileri UBP hükümetince cezalandırılmaktadır.

Bu şekilde davranarak yasaları çiğneyen Başbakanlık müsteşarlığını bir an önce yasaları uygulamaya ve derece terfileri ile ilgili olarak ikililik yaratmadan dairelerden kendisine gelen tüm talepleri onaylamasını talep ediyoruz.

Bunun yanı sıra hükümet Sivil Havacılık Dairesine yönelik yeni yasa tasarısı çalışması yapmaktadır. Hazırlanan bu yasa tasarısında birçok olumluluk bulunmasına karşın bir madde vardır ki bu maddeyi KTAMS olarak ne bizlerin ne de halkın vicdanlarının kabul etmesi mümkündür.

Yasa tasarısında Sivil Havacılık Dairesi’nde Hava Trafik Kontrollerine mevcut maaşlarına ilaveten asgari ücretin %40’ı yani 520 artı bir tahsisat ücreti verilmesi öngörülmektedir.

Ülkemizde yaşanan onca ekonomik sıkıntı varken, asgari ücrete 2 yıldır tek bir kuruş artış yapılmazken ve kamu çalışanlarına sadaka düzeyinde 10 ile 30 TL arası artış yapılırken sosyal adaleti ve eşitliği bozarcasına bir kesime maaşlarına ek olarak asgari ücretin %40’ı yani 520 TL ek tahsisat verilmesini KTAMS’ın kabul etmesi mümkün değildir.

Bizler bu yasa tasarısındaki bu öneri ile ne murat edildiğini çok iyi bilmekteyiz. Bu çalışma ile sendikamız KTAMS ve üyelerinin arası açılarak hükümet tarafından böl, parçala ve yönet siyaseti izlenmektedir. Ancak KTAMS olarak bizler asla bu oyuna gelmeyeceğiz.

Hem kamunun şişkinliğinden bahsedip kamu bütçesinin daralmasından bahsedeceksiniz, hem de belli bir zümreye asgari ücretin %40’ı kadar ek tahsisat vereceksiniz. KTAMS dün olduğu gibi, bugünde sosyal adaletten yana olacaktır ve bu madde önerisini asla onaylamayacaktır.

UBP Hükümetinden, birçok olumluluğun bulunduğu bu yasa tasarısından bu derece sosyal adaleti bozacak uygulamaları içeren maddeyi bir an önce çıkarmasını ve emekçiler arasında bu derece ayrımcılık doğuracak uygulamalara son vermesini talep ediyoruz .

 

 

      

 

 

 

Bu haber toplam 656 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler