1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS RAKAMLARLA AÇIKLADI
KTAMS RAKAMLARLA AÇIKLADI

KTAMS RAKAMLARLA AÇIKLADI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), 4 kişilik bir aile için açlık sınırının bin 198; yoksulluk sınırının ise 5 bin 439 TL olduğunu açıkladı. KTAMS, yaptığı açılık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarını, bugün, Sendika Genel Merkezi’n

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), 4 kişilik bir aile için açlık sınırının bin 198; yoksulluk sınırının ise 5 bin 439 TL olduğunu açıkladı.

KTAMS, yaptığı açılık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarını, bugün, Sendika Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Sendika Örgütlenme Sekretere Devrim Barçın tarafından okunan araştırmanın Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden alınan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin kalıpları ve bu kalıptaki maddelerin Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından açıklanan fiyatlarının ortalamalarının alınarak hazırlandığına işaret edildi.

Açıklamada, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken minimum aylık zorunlu gıda harcamasının açlık; bu verinin hane halkı tüketim harcamasına dağıtılmasıyla ortaya çıkaran verinin yoksulluk sınırını verdiği ifade edildi.

İNSANCA YAŞAM İÇİN 5 BİN 439 TL

Araştırma soncuna göre yetişkin bir kadınını sağlıklı beslenmesi için günlük 10.27 TL; yetişkin bir erkeğin 10.84 TL; 10-18 yaş erkek çocuk için 11.32 TL; 4-6 yaş arası kız çocuğu için 7.48 TL gerektiği belirtilerek, “4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi ve insanca yaşayabilmesi için yapılması gereken asgari harcama ise 5 bin 439 TL’dir” ifadesi kullanıldı.

DPÖ’nün 2008=100 temel yılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tüketici fiyatları endeksi ana grup ağırlıklarına göre, 4 kişilik bir ailenin gıda ve alkolsüz içeceklere bin 198; alkollü içecekler ve tütüne 215; giyim ve ayakkabıya 293; konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlara 791; mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetlerine 346; sağlık için 226; ulaştırma için bin 231; haberleşme için 229; eğlence ve kültüre 220; eğitim için 226; lokanta ve oteller için 226; çeşitli mal ve hizmetler için 238 TL ayırması gerektiği kaydedildi.

KTAMS’ın araştırmasında, Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin hükümet olduğu Nisan 2009’da asgari ücret bin 35 TL, açlık sınırı 982 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 460 olduğuna işaret edilerek, UBP’nin iktidar olmasının üzerinden 3 yıl geçtiği nisan 2012’de ise asgari ücretin bin 131, açlık sınırının bin 198, yoksulluk sınırının ise 5 bin 439 TL’ye yükseldiği kaydedildi.

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI YÜZDE 22, ASGARİ ÜCRET YÜZDE 9 ARTTI

“Türk Lirası bazında açlık sınırının yüzde 21.99, yoksulluk sınırının yüzde 21.95 arttığı 3 yıllık UBP hükümeti döneminde asgari ücrete ise sadece yüzde 9.24 artış yapılmış ve UBP’nin bu 3 yıllık süreç içerisinde açlık sınırının üzerinde olan asgari ücreti açlık sınırının altına düşürerek asgari ücret ile açlık sınırı ve yoksulluk sınırı arasındaki farkı iyice açtığı gözlemlenmiştir” ifadesine yer verilen araştırma sonucunda şu an kamuda lise mezunu hizmet sınıfında yeni işe başlayan bir çalışanın aylık maaşının net bin 450; üniversite mezununun ise bin 650 TL olduğu hatırlatıldı.

KAPTAN: “SALDIRI ALTINDA”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, araştırma sonuçlarının kamuoyuna açıklandığı basın toplantısının başında yapığı konuşmada, ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel değerlerinin saldırı altında olduğunu, Kıbrıs Türk halkına ait değerlerin Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’ye peşkeş çekildiğini ifade etti.

Kaptan, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY)’nin bir gecede ortadan kaldırıldığını, Ercan Havalimanı’nın Ağustos ayında Kıbrıslıların söylemiyle “haraç mezat” satılmakta olduğunu belirterek, sırada Koop-Süt ve benzeri kurumlar olduğunu söyledi.

“DPÖ’NÜN AÇIKLAMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL, KOMİK”

Ahmet Kaptan, her gün Hayat Pahalılığı (HP)’nin artığı bir ortamda DPÖ’nün hayatın ucuzladığını açıklamasının kabul edilebilir olmaması yanında komik durumlar yarattığını kaydetti.

Kaptan, çalışan kesimin yüzde 85’ini oluşturan özel sektör çalışanlarının aylık bin 131 TL’lik geliri ve aylık 80 saatlik çalışma süreciyle aslında açlık sınırının altında yaşamaya çalıştığını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler