1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS, 'KTHY TASLAĞI'NA DESTEK İSTEDİ
KTAMS, KTHY TASLAĞINA DESTEK İSTEDİ

KTAMS, 'KTHY TASLAĞI'NA DESTEK İSTEDİ

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki sendika yöneticileri, DP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Serdar Denktaş ile görüştü.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) , eski KTHY çalışanlarının yasal alacaklarına kaynak yaratmak amacıyla hazırladığı “Mahkemece Tasfiyesine Karar Verilen Kıbrıs Türk Hava Yolları Şirketi Limited Çalışanlarının Alacakları ile İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta Prim Borçlarının Ödenmesi Fonu Yasa Taslağı”nı, Demokrat Parti’ye (DP) sunarak destek istedi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki sendika yöneticileri, DP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Serdar Denktaş ile görüştü.

KAPTAN: “GERİSİ TUFAN DÜŞÜNCESİYLE HAREKET EDİLİYOR”

Kaptan, görüşmede yaptığı konuşmada, “ülkenin çok kötü günler yaşadığı ve buna yol açan iktidar partisi UBP’nin halk adına değil, koltukları koruma adına bir şeyler yaptığı” görüşünü ifade ederek, “Ben bu koltukta oturayım, gerisi tufan düşüncesiyle hareket edilmektedir. Bu icraatlarla da halkımız zarar görmektedir” dedi.

Kıbrıs Türk halkının “onuru” dediği KTHY’nin, bir gecede, hiçbir neden gösterilmeden, gerçek suçlular da tespit edilmeden tasfiye edildiğini, halka da bunların unutturulmaya çalışıldığını savunan Ahmet Kaptan, KTHY adı kullanılarak sigortalardaki BSİ vergisinin yüzde 3’ten 5’e çıkarıldığını belirtti.

Ahmet Kaptan, eski KTHY çalışanlarının 2 yıl boyunca mağdur edildiğini kaydederek, bu mağduriyetlerin giderilmesi için hazırladıkları yasa taslağını muhalefet partilerine sunarak Meclis’te yasa önerisi haline getirmelerini istediklerini söyledi.

Hazırladıkları taslakla, KTHY gerekçe gösterilerek artırılan vergilerle alınan paranın nereye gittiğinin belli olmasını; yolcu biletlerinden de bir miktar kesilerek fona aktarılmasını amaçladıklarını kaydeden Kaptan, fonda birikecek parayla eski KTHY çalışanlarının eksik ihtiyat sandığı yatırımları ve 13. maaşlar gibi konulardaki eksiklerin giderilmesini istediklerini anlattı.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, paranın kayıt altında olmasını istediklerini vurgulayarak, “İyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. Umarız bu çalışmamız partinizde değer bulur ve mecliste yasallaşması sağlanır” diye konuştu.

DENKTAŞ: “HALK KAN AĞLIYOR”

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, kaynağı da gösterilerek hazırlanan bir tasarı olduğundan büyük ihtimalle olumlu yaklaşacaklarını belirterek, KTHY’nin kapanmayan bir yara olduğunu söyledi.

Denktaş, 11 kişinin halen işsiz bulunduğunu belirterek, muhalefetin hükümete yönelik eleştirilerine ve erken seçim talebine Başbakan’ın gülümsediğini söylediğini ifade etti ve “Keşke halkımız da gülümsese ama içi kan ağlıyor” dedi.

DP Genel Başkanı Denktaş, bugün muhalefet partilerinin toplantısı olduğunu belirterek, konuyu oraya da görüşeceklerini, Meclis açılınca da gündeme getireceklerini ancak hükümetin ilgi gösterip göstermeyeceğinin ayrı bir konu olduğunu belirtti.

BSİ vergisinin artmasının maliyetleri de artıracağını ancak toplanan kaynağın törenlerde, yeni araba alımında değil, doğru maksatlarla kullanılmasını istediklerini belirten Denktaş, KTAMS’ı taslak çalışmasından dolayı kutladı.

 

 


TDP’YE DE ZİYARET

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), TDP’yi ziyaret ederek, eski KTHY çalışanlarının yasal alacaklarına kaynak yaratmak amacıyla hazırladıkları yasa taslağını sundu ve meclise gönderilmesi konusunda destek istedi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı konuşmada, ülkenin çok kötü günlerden geçtiğini söyleyerek, “Bunun adı artık kötü günler değil çünkü toplum her geçen gün yok olmaktadır” dedi.

Hükümetin, toplumun yok olmasını önleyecek hiçbir adım atmadığını savunan Kaptan, “Hükümetin sadece tek bir anlayışı var. Aman koltuğumu birisi almasın ben birilerini besleyeyim, burada oturmama izin versinler mantığıyla hareket ediyorlar” şeklinde konuştu.

Halkın “KKTC’nin gözbebeği” olarak gördüğü KTHY’nin, bir gecede alınan kararla kapatılarak 400 kişinin sokağa atıldığını savunan Kaptan, işsiz ve aşsız kalan 400 kişinin 2 yıl sonra Özelleştirme Yasası’nın geçmesiyle istihdam edildiğini anlattı.

Kaptan, Özelleştirme Yasası’nın hayata geçmesiyle KTHY adı kullanılarak sigortalardaki BSİ vergisinin yüzde 3’ten 5’e çıkarıldığını belirterek, toplanan paraların nereye gittiğini kimsenin açıklamadığını ileri sürdü.

Hazırladıkları yasa taslağında kaynak göstererek bir fon oluşturulmasını ve bu fondan, KTHY çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini hedeflediklerini anlatan Kaptan, fonda ne şekilde para toplanacağıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Kaptan, taslağın her şeyiyle hayata geçirilecek şekilde hazırlandığını belirterek, yasa önerisi olarak meclise verilmesi için destek istedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, KTHY’nin kendileri için bir onur mücadelesi olduğunu belirterek, işten çıkarılan kişilerin hayatlarının işkenceye dönüştüğünü savundu.

KTHY’yle ilgili yaşananlarda kimsenin sorumluluk almadığını ve konunun yargıya bile ulaşamadığını ileri süren Çakıcı, “Bugün veya gelecekte TDP gelecek ve bunun hesabını elbet soracaktır” dedi.

Çakıcı, yıllardır işten çıkarılanların çeşitli sebeplerle mağdur edildiğini ve sonuçta sanki suç çalışanlarınmış gibi haklarının da verilmediğini iddia etti.

“Hükümeti devirmek için her türlü işbirliğine hazırız” diyen Çakıcı, toplumun son dönemde ezenler ve ezilenler olarak iki kısma ayrıldığını savunarak, kendilerinin her zamanki gibi ezilenlerin yanında mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Çakıcı, bugün muhalefet partileriyle bir araya geleceklerini de hatırlatarak, ”Umarım bu görüşme sadece medyaya dönük olmaz” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler