1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS HAVA KALİTESİ DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ
KTAMS HAVA KALİTESİ DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

KTAMS HAVA KALİTESİ DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

Kaptan yaptığı yazılı açıklamada, “KTAMS olarak toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen her türlü olayda üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Başkanı Ahmet Kaptan, Çevre Koruma Dairesi’nin açıkladığı hava kalitesi değerlendirme sonuçlarına dikkat çekerek, temiz ve sağlıklı ortamda yaşamak ve çalışmanın her bireyin anayasal hakkı olduğunu belirtti.

Kaptan yaptığı yazılı açıklamada, “KTAMS olarak toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen her türlü olayda üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nin, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Teknecik, Kalecik ve Alevkayası’nda yaptığı hava kalitesi ölçümleriyle ilgili 2011 yılı hava kalitesi değerlendirilmesinde, toz konsantrasyonunun şehirlerde sınır değerleri aşarken, kırsal kesimlerde sınır değerlerin altında kaldığını belirten Kaptan, “Yapılan değerlendirmelerde ülke için hava kalitesi açısından en önemli sorunun havadaki toz konsantrasyonuyla elektrik santrallerinden kaynaklanan kükürt dioksit emisyonları olduğu tespit edilirken, Avrupa Birliği (AB)’nin, toz konsantrasyonu için kabul edilebilir gördüğü değerlerin üzerinde kirli hava solunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaptan şöyle devam etti:

“Toz konsantrasyonu için yıllık ortalama sınır değer 40 µg/m3 dür. Tozun yıllık ortalama değerleri Gazimağusa’da 60.5 µg/m3, Girne’de 41.8 µg/m3, Lefkoşa Bedrettin Demirel Caddesi’nde 50.7 µg/m3, Lefkoşa Küçükkaymaklı’da 41.6 µg/m3, Güzelyurt’ta 54.5 µg/m3, Kalecik’te 30.2 µg/m3, Teknecik’te 25.3 µg/m3 ve Alevkayası’nda 21.3 µg/m3 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre toz konsantrasyonu için yıllık sınır değer olan 40 µg/m3 değeri Gazimağusa’da %51.25, Güzelyurt’ta %36.25, Lefkoşa Bedrettin Demirel Caddesi’nde %26.75, Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da %4 ve Girne’de %4.5 oranında aşılmıştır.”

Bu veriler dikkatlice incelendiğinde hava kirliliğinde Gazimağusa ilçesinin ilk sırada yer aldığını, Gazimağusa serbest limanının şehir merkezinde olmasından dolayı Gazimağusa’daki hava kirliliğinin, liman ve serbest limanda gemilerdeki dökme yüklerin tahliyesinden kaynaklandığının görüldüğünü anlatan Kaptan, Mağusa Limanı ve Serbest Liman’ın modern limancılıktan çıkıp çağdışı bir hal aldığını, dökme yüklerin tahliyesi konusunda Bakanlar Kurulu’nun da 30 Mayıs 2012 tarihli kararıyla ilgili tarafları tedbir almaları için Çevre Koruma Dairesi vasıtasıyla uyardığını, önlem alınmaması halinde 1 Ağustos’tan itibaren yasal işlem yapılacağını duyurduğunu hatırlattı.

“Buna rağmen ilgili taraflar hiçbir tedbir almamış, dökme yüklerin tahliyesi aynen devam etmektedir” diyen Kaptan, “Liman’daki yüklerin tahliye işlemleri çağdaş ve modern bir şekilde uygulanarak Gazimağusa Limanı’nın dünya standartlarına getirilmesi için Hükümet’in ivedilikle elini taşın altına koyarak önlem alması gerekmektedir. Ayrıca, Kalecik ve Teknecik’te bulunan elektrik santrallerine filtrelerinin ivedilikle takılması ve büyük çevre felaketine sebep olabilecek Kalecik’e Petrol Dolum Tesisi yapılması kararından vazgeçilmelidir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler