1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS, ESKİ KTHY ÇALIŞANLARI İÇİN YASA İSTİYOR
KTAMS, ESKİ KTHY ÇALIŞANLARI İÇİN YASA İSTİYOR

KTAMS, ESKİ KTHY ÇALIŞANLARI İÇİN YASA İSTİYOR

KTAMS, eski KTHY çalışanlarının alacakları ve prim borçlarıyla ilgili yasa çıkarılmasını istiyor.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), eski KTHY çalışanlarının alacakları ve prim borçlarıyla ilgili yasa çıkarılmasını istiyor. Sendika, bunun için siyasi partilere ziyaret başlattı.

Sendika yetkilileri, eski KTHY çalışanlarının yasal alacaklarına kaynak yaratmak ve yaşanan maddi sorunlara kesin çözüm getirmek adına hazırlattıkları, “Mahkemece Tasfiyesine Karar Verilen Kıbrıs Türk Hava Yolları Şirketi Limited Çalışanlarının Alacakları İle İhtiyat Sandığı Ve Sosyal Sigorta Prim Borçlarının Ödenmesi Fonu Yasa Taslağı”nı CTP-BG’ye sundu.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki heyet, CTP-BG’yi ziyaret ederek, Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü ve CTP-BG’den, Meclis’e, KTHY ile ilgili soru önergesi ve yasa taslağını ivedilikle sunmasını talep etti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, hükümetin eski KTHY çalışanlarına bir fon çalışması yapacağı yönünde söz vermesine rağmen hiçbir çalışma yapmadığını savunarak, bunun üzerine sorumluluk alarak hazırladıkları fon yasa taslağının Meclis’te gündem yapılması adına Meclis’te temsil edilen siyasi partilere bir dizi ziyaret başlatma kararı aldıklarını kaydetti.

Kaptan, bu çerçevede bugün ana muhalefet partisi CTP-BG’yi ziyaret ederek hazırladıkları fon yasa taslağını sunduklarını, daha sonra da diğer partileri ziyaret edeceklerini söyledi.

Partilerle, hükümetin eski KTHY çalışanlarının mağduriyetini gidermek adına Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren sigortacılık işlemleri üzerinden alınan BSİV vergisinin yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılması ile toplanan paraların nereye gittiğine dair Meclis’e soru önergesi sunması adına ellerindeki belgeleri paylaşacaklarını belirten Kaptan, ülkeye sahip çıkmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ahmet Kaptan, KTHY’nin kapatılması ile ilgili hükümete eleştirilerde bulunarak, çalışanların çok mağdur edildiğini, intiharların yaşandığını, çalışanların ekmeksiz kaldığını, hacizlere uğradığını söyledi.

KTHY’de geç kalınmış adaletin yerine gelmesini istediklerini söyleyen Kaptan, taslağın ivedi bir şekilde Meclis’e sunulmasını istedi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, UBP’nin “KTHY’yi batırma bedelini hiçbir zaman ödeyemeyeceğini” ifade ederek, KTHY çalışanlarının bir buçuk yıl işsiz bırakıldığını, onun ardından kamuya alınmalarına rağmen kamu çalışanı gibi olmadıklarını ifade etti.

Yorgancıoğlu, UBP’nin sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü öne sürerek, KTAMS’ın soru önergesi ve yasa taslağı talebini yerine getireceklerini ve taslağı Meclis’e sunacaklarını söyledi.

Diğer partilerle de görüşüp ortak bir zemin olursa taslağı birlikte Meclis’e sunabileceklerini de dile getiren Yorgancıoğlu, hükümetin ülkedeki uygulamalarını eleştirdi.

Yorgancıoğlu, ülkede, vatandaşlara, daha iyi bir refah içerisinde gelecek sunmak istediklerini, bu kapsamda mevcut hükümeti görevden götürmenin görevleri olduğunu ifade ederek, UBP’nin daha fazla ülkeyi yönetme hakkı olmadığını ifade etti.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler