1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS ÇÖZÜM ÇABALARINI ARTIRACAK
KTAMS ÇÖZÜM ÇABALARINI ARTIRACAK

KTAMS ÇÖZÜM ÇABALARINI ARTIRACAK

KTAMS, müzakere sürecini değerlendirdi, Sendikal Platform çatısı altında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan talep edilen görüşmenin iki aydır yanıtsız bırakıldığına dikkat çekti

A+A-

 

 

 

 

KTAMS, müzakere sürecini değerlendirdi, Sendikal Platform çatısı altında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan talep edilen görüşmenin iki aydır yanıtsız bırakıldığına dikkat çekti. KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;     

 

“Adanın gerek kuzeyinde gerekse güneyindeki statüko güçleri iki liderin son görüşmelerinden sonra ortaya çıkan olumsuz havadan umutlanarak çözümsüzlük propagandalarını toplumlara yoğun bir şekilde pompalamaya başladılar yine.

         Bütün statüko yanlısı medya organları bilinen ve bilinmeyen güçlerin de katıldığı bu yoğun çözüm karşıtı propaganda ile insanlara Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşmanın olanaksız olduğunu aşılamak ve süreci sonlandırmak için var

güçleriyle saldırılarını artırdılar.

         Ancak bunu bu şekilde kabullenmek ve hareketsizleşmek çözümsüzlüğü savunan güçlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şeye yaramayacağı gibi dolaylı da olsa olumsuz havanın halkın üzerindeki etkisini daha da artırmaktadır.

         Seçimden önce toplumlararası müzakerelere kaldığı yerden devam edeceği taahhüdü vermesine rağmen yapılan görüşmelerde ikinci cumhurbaşkanı Sn. Talat’la Hristofyas’ın kaldığı yerden başlamak bir yana üzerinde anlaşılmış konuları da Sn. Eroğlu reddederek bildik çözüm karşıtı duruşunu sergilemeye başladı.

         Bundan cesaret alan Cumhurbaşkanlığına yakın kimseler tarafından da “end game” ifadesinin de kullanılması tesadüf değildir. Büyük çoğunlukla çözüm istencini daha önce de ortaya koymuş olan Kıbrıs Türk Halkı ve sivil toplum örgütleri, sendikalar, çözüm ve barış isteyen tüm kesimlerin yeniden güçlerini Kıbrıs sorununun çözümü yönünde birleştirip hareketlenmelerinin zamanıdır. Çünkü bizler biliyoruz ki Kıbrıs’ta yaşanan tüm sorunların temeli Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgilidir.

         Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan işbirlikçi UBP hükümetinin icraatlarından kaynaklanan ekonomik sorunları ve çalışanlara dayatılan AKP patentli yıkım paketlerine karşı verilen mücadeleye devam ederken bu sorunlara saplanıp kalmadan Kıbrıs sorunu ve çözüm yönündeki çabalarımızı artırmak durumundayız.

 

         KTAMS olarak Sendikal Platform içerisinde yer alan bazı sendikalarla birlikte Cumhurbaşkanı Sn. Derviş Eroğlu’ndan görüşme süreci ile ilgili, görüşme sürecinde gelinen son noktanın ne olduğu konusunda bilgilendirilmek için randevu talebimiz iki aydır yanıtsız kalmıştır. Sn. Cumhurbaşkanı şunu unutmamalıdır ki müzakere sürecini halkın adına yürütmektedir ve cumhurbaşkanı halkına bilgi vermek zorundadır. Toplumun çok geniş bir kesimini temsil eden sendikalarımız görmemezlikten gelinemez.

         Zamanın süratle daralmasından ve yapılan her görüşmeden sonra ortaya çıkan tıkanıklıklardan endişe duymaktayız. KTAMS olarak Kıbrıs’ta BM parametrelerinde bulunacak bir çözümü sürekli olarak savunan ve bunu Kıbrıs’ta yaşayan her iki toplumun da yararına olacağına inanmaktayız. Bu nedene federal Kıbrıs’a yönelik yapılan görüşmelerde atılacak her türlü olumlu adıma da destek vermekten kaçınmayacağız”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 628 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler