1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KTAMS BORDRO YAKTI
KTAMS BORDRO YAKTI

KTAMS BORDRO YAKTI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), bugün Maliye Bakanlığı önünde “bordro yakma” eylemi düzenleyerek, Hükümet’i protesto etmek amacıyla maaş bordrolarını yaktı. Kamu çalışanlarına verilen hayat pahalılığı artışını protesto ede

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), bugün Maliye Bakanlığı önünde “bordro yakma” eylemi düzenleyerek, Hükümet’i protesto etmek amacıyla maaş bordrolarını yaktı.

Kamu çalışanlarına verilen hayat pahalılığı artışını protesto eden KTAMS, eylemde, işe yeni giren bir çalışanın aldığı ücretin yazdığı sembolik bir bordro pankartı da açtı.

Maliye Bakanlığı önünde saat 13.00’teki eylemde konuşan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Hükümet’i, yasalara uymamak ve demokrasiyi ayaklar altına almakla suçlayarak, kamuda yetkili sendikaları yasalara karşın protokol masasına çağırılmamasını eleştirdi.

Kaptan, Maliye Bakanı Ersin Tatar’a, Kamu Görevlileri Yasası kapsamında sendikaları protokol masasına çağırma çağrısında bulunarak, 7 Ağustos salı günü saat 10.00’da çağrılsalar da çağrılmasalar da protokol masasındaki yerlerini alacaklarını söyledi.

Kaptan, eyleme destek veren Dev-İş, Mec-Sen, KTOEÖS, KTÖS ve Baraka’ya da teşekkür etti.

 

 

Eylem sırasında okunan basın açıklaması şöyle;

 

SADAKA DEĞİL, İNSANCA YAŞANABİLİR BİR ÜCRET İSTİYORUZ!

UBP hükümeti ekonominin uçtuğu, büyüdüğü, geliştiği yönündeki açıklamaları ile halka yalan söylemekte ve uyguladığı ekonomi politikaları ile çalışanın alım gücünü geriletmektedir.

 

 

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere çalışanın, gelirinin büyük bir kısmını harcadığı mal ve hizmetlerin fiyatlarında büyük artışlar yaşanmıştır. Bu artışlara karşın ise UBP hükümeti 2011 yılında gerçekleşen %14,72’lik hayat pahalılığını maaşlara yansıtmamıştır.

2011 yılında gerçekleşen hayat pahalılığını maaşlara yansıtmayan UBP hükümeti çalışan ile dalga geçercesine bir buçuk yıl sonra asgari ücrete  %0, kamu çalışanına ise sadaka düzeyinde BRÜT %0,73 artış yaparak çalışanın alım gücünün gerilemesine ve piyasanın iflasına sebep olmuştur.

Kamuda 15 yıldır görev yapan üniversite hizmet sınıfındaki bir çalışana bir  buçuk yıl sonra brüt 31.40 TL, lise hizmet sınıfındaki 15 yıllık bir çalışana ise brüt 24,09 TL artış yapılacaktır.

 

Kamuda 2011 yılı sonrası istihdam edilen gerek kadrolu gerek geçici gerekse özelleştirme yasasından istihdam edilen lise hizmet sınıfında çalışan bir kamu görevlisine almış olduğu net 1435 TL maaşına bir buçuk yılda brüt 12.23 TL, üniversite hizmet sınıfında çalışıp net 1635 TL alan bir kamu çalışanına ise brüt 13.87 TL artış yapılacaktır.

 

Ülke ekonomisinin uçtuğunu söyleyenler, uyguladıkları ekonomi politikaları ile hayatın her alanını çalışanlara dar etmekte ve iktidarda kaldıkları her saniye halkın zararına icraatlar yapmaktadırlar.

KTAMS  olarak hükümete sesleniyoruz  ‘Koltuk sevdasına  gösterdiğiniz gayretin yarısını bu ülkenin geleceği ve halkın refah düzeyinin artması için gösterseydiniz,  halkımız bugün çok daha iyi yerlerde olacaktı. Ülkemizin geleceğine yönelik adımlar atamayacaksanız istifa edip gitmesini de  bileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler