1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KSP’DEN 20 TEMMUZ YORUMU…
KSP’DEN 20 TEMMUZ YORUMU…

KSP’DEN 20 TEMMUZ YORUMU…

Kıbrıs Sosyalist Partisi: “Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin, Güney Kıbrıs AB’nin sömürgesi oldu”

A+A-

 

 

“Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin, Güney Kıbrıs AB’nin sömürgesi oldu

 

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) “1974 Temmuz trajedisinin sonucu gelinen nokta Kuzey Kıbrıs’ın TC’nin, Güney Kıbrıs’ın da AB’nin sömürgesi olma gerçeğidir. Kıbrıs halkının bu gerçeği kabullenmesi mümkün değildir” dedi.

KSP Merkez Komitesi’nden 20 Temmuz nedeniyle yapılan açıklamada, “Kıbrıs halkının da her halk gibi yabancı ordularından ve askeri üslerden, garantilerden ve emperyalistlerin hak ve çıkar taleplerinden arınmış birleşik bir vatanda özgürlük, bağımsızlık, demokrasi ve barış içerisinde yaşama hakkına sahip olduğu” görüşü dile getirildi.

 

“HER HALKIN KENDİ KADERİNİ TAYİN ETME HAKKI…”

Kıbrıs halkının her halk gibi kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğu, BM gözetiminde yapılan görüşmelerde bu hakkın verilemeyeceği savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

“1974 Temmuz emperyalist saldırganlığının ve barbarlığının Kıbrıs’ta yarattığı sonuçları ortadan kaldıracak tek yöntem ve güç Kıbrıs halkının ortak, birleşik anti-emperyalist mücadelesi ve bunun neticesinde kurulacak anti-emperyalist birleşik cephe hükümetidir. İşte o zaman Kıbrıs halkı kendi kaderini özgürce tayin etme hakkını kullanmış olacaktır. Bu nedenden dolayı Kıbrıs işçi sınıfına ve emekçi halkına büyük görev düşmektedir. Sendikal ve toplumsal örgütlenmesi ve mücadelesi yanında sınıfsal siyasi örgütlenmesini de tamamlaması gerekmektedir. KSP işçi sınıfının siyasi örgütlenmesinde, anti-emperyalist birleşik cephe mücadelesinde ve anti-emperyalist hükümetin kurulması ve bir kere daha Temmuz 1974’lerin yaşanmaması için bağımsız, birleşik Kıbrıs’ın yaratılması için üzerine düşen öncü görevi yapmaya devam edecektir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 546 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler