1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KŞK'den Ay Nikola mezarlığı yakınlarındaki kalıntılarla ilgili açıklama
KŞK'den Ay Nikola mezarlığı yakınlarındaki kalıntılarla ilgili açıklama

KŞK'den Ay Nikola mezarlığı yakınlarındaki kalıntılarla ilgili açıklama

Kayıp Şahıslar Komitesi'nden yapılan açıklamada, komitenin iki toplumlu ve Kıbrıslı Türk ve Rum bilim insanlarından oluşan bir ekiple çalışmalarını sürdürdüğü, mezarlık civarındaki kazıların Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından tek taraflı yapıldığı belirtildi

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi Ay Nikola mezarlığı yakınlarında bulunan kalıntılar hakkında basında çıkan iddialara yanıt verdi.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, komitenin iki toplumlu ve Kıbrıslı Türk ve Rum bilim insanlarından oluşan bir ekiple çalışmalarını sürdürdüğü, mezarlık civarındaki kazıların Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından tek taraflı yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada KŞK’nın kalıntıların analizinde kullandığı ve kimliklendirilemeyen kalıntılarla ilgili prosedür de aktarılarak, kalıntıların kayıplara değil de eski zamanlara ait olduklarının anlaşılması halinde bu kalıntıların çıkarıldığı bölgeye geri götürüldüğü açıklandı.

Açıklamada ayrıca, mezarlık bölgesinden çıkan kalıntıların “kayıp” kişilere ait olmadığının tespit edilmesi durumunda, yeniden mezarlığa götürülüp yeniden gömüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, DNA testi sonucu hiçbir kayba ait olmayan veya sonuç vermeyen kalıntıların KŞK morguna kaldırıldığı ifade edildi.

Bu haber toplam 604 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler