1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KRİZ BÜYÜK'
KRİZ BÜYÜK

'KRİZ BÜYÜK'

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Mağusa’da düzenlediği esnaf toplantısında esnaf ve zanaatkarların sorunları konuşuldu

A+A-

 

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)’nın Mağusa’da düzenlediği esnaf toplantısında esnaf ve zanaatkarların sorunları konuşuldu.

Gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan KTEZO Başkan Yardımcısı Ali Hakansoy ülke ekonomisini ve esnafın sorunlarını konuşmak için bir araya gelindiğini, söz sırasının esnafta olduğunu ve artık esnafın konuşma zamanının geldiğini ifade etti.

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga ise konuşmasında ülkede büyük bir ekonomik kriz yaşanırken yapılması gerekenin sadece konuşmak ve eleştirmek olmaması gerektiğini, yapılması gerekenlerin bilinmesinin gerekliliğine değindi. Hürrem Tulga, kendilerinin de elden gelen çabayı göstererek çalıştıklarını, Esnaf ve Zanaatkarlar Sanayi Sitesi’ni yaptıklarını, esnaf ve zanaatkarın bankası olan Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi’ni kurduklarını, bu sıkıntılı süreçte esnafa kredi vermeye başladıklarını söyledi. Tulga, ülke ekonomisinin ihtiyacı olan çırakların ise Milli Eğitim Bakanlığı ile Oda’nın işbirliğinde kurulan Çıraklık Okulu sayesinde yetiştiğini ve bugün burada okuyan 600 çırak öğrencinin Oda tarafından çeşitli işyerlerine istihdamının sağladığını ifade etti.

Üretim için üç temel noktanın bulunduğunu ifade eden Tulga, bunlardan birincisinin eğitim ve deneyim, ikincisinin uygun koşullarda ulaşılabilecek kredi imkanlarının olması gerektiğini, üçüncü temel noktanın ise planlama olduğunu ancak ülkede önüne gelenin işyeri açabildiği bir yapı bulunduğunu, çünkü ülkede niyet ve iradenin olmadığını söyledi. Şu anda yaşananların kader olmadığını, iyiyi de kötüyü de yapanın insanlar olduğunu belirten Tulga, bu durumun yine bireyler tarafından değiştirebileceğini, önemli olanın  bir arada olunması gerektiğini ifade etti.

Üç yıl önce esnaf ve zanaatkarları bölmek için bir esnaf yasası çıkarıldığını ve bu yasaya Oda’nın gerekli tepkiyi koyması üzerine yasanın geri çekildiğini, tüm bunlara rağmen üç ay önce bu yasanın Bakanlar Kurulu tarafından ivedi olarak görüşülmesi talebiyle Cumhuriyet Meclisi’ne sevkedildiğini belirten Tulga, bu duruma da gerekli tepkiyi koyduklarını belirtti. Tulga, “bu yapılanların sonu yoktur, iki tane Ticaret Odası, iki tane Sanayi Odası, iki tane Mühendis ve Mimarlar Odası, iki tane de Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yaratılmasının ülkeye nasıl bir faydası olabilir, yetkili biri çıksın açıklasın, ortaya bir gerekçe koysun, gerekçe gösterebilen yoktur” dedi.

 

ÜYELER BİLGİLENDİRİLDİ

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın yasa ile kurulduğunu, Oda’nın yasasının 1993 yılında Cumhuriyet Meclisi’nden geçtiğini, 1994 yılında ise Oda’nın çalışmalarını artırarak devam ettiğini, 2000’li yıllarda temposunu daha da artırdığını, ülke esnafının yaşadığı sıkıntıları çözmede önemli mücadeleler verdiğini, kaçak ve kayıtdışılıkla mücadelede yasanın verdiği yetkiye dayanarak denetimlerini sürdürdüğünü vurguladı.  

Tulga, devletin bütçe açığının olduğunu, bütçe açığını kapatmak için zamlar yaptığını, zamlarla esnafa yüklendiğini, esnafın sigortalarını dahi ödeyemediği bir ortamda sigorta primlerinin artırıldığını belirtti, tüm bunlara tepki koyduklarını, günlerce Meclis’in karşısında çadır eylemi yaptıklarını ifade etti.

Gecede konuşan esnaf vergilerin yüksek olması, turizmden pay alınamaması, ihtiyaç fazlası ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen birçok iş yerinin bulunduğunu, borçların giderek arttığı bir ortamda daha güçlü mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca esnaf, Maliye Bakanı ve diğer yetkililerin de bir arada olacağı, esnafın sorunlarının tartışılacağı ve çözüm yolları üzerinde görüşüleceği bir toplantı talebinde de bulundu.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 472 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler