1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KRİTİK SÜREÇ
KRİTİK SÜREÇ

KRİTİK SÜREÇ

MÜLKİYET MASAYA GELİYOR… Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakere sürecinin çok kritik bir aşamaya girdiğini vurgulayarak, Salı günü yapılacak liderler görüşmesiyle birlikte “Mülkiyet” başlığına geç

A+A-

 

 

MÜLKİYET MASAYA GELİYOR…

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakere sürecinin çok kritik bir aşamaya girdiğini vurgulayarak, Salı günü yapılacak liderler görüşmesiyle birlikte “Mülkiyet” başlığına geçileceğini açıkladı.
Görüşmelerde gelinen aşamayla ilgili olarak Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine açıklamada bulunan Özersay, Pazartesi yapılacak özel temsilciler görüşmesinde “Toprak Ayarlaması” başlığında bir yakınlaşma elde edilip edilemeyeceğine bakacaklarını, toplantıya olumlu sonuç elde etme beklentisiyle gideceklerini, bazı yakınlaşmaların elde edilmesi durumunda bunları Salı gün yapılacak liderler görüşmesinde iki liderin onayına sunacaklarını söyledi.
Özersay, “basındaki bazı yayınlara baktığında bir yanlış anlaşılma olduğunu gördüğünü, Pazartesi yapılacak olan özel temsilciler görüşmesinin öncekilerden daha farklı bir görüşme olarak tasarlanmadığını, bunun olağan ve normal bir temsilciler görüşmesi olacağını kaydetti.
“Toprak Ayarlaması” başlığı ile ilgili olarak Özel Temsilci Kudret Özersay şöyle dedi:
“Bildiğiniz üzere 7 Temmuz tarihli Cenevre görüşmesinde Kıbrıs Türk tarafı olarak biz bir açılım yaparak ‘Toprak Ayarlaması’ başlığını da müzakere etmeyi kabul etmiştik. Zaten iki lider, ‘Toprak’ başlığının harita ve rakam boyutlarının sürecin en sonunda ele alınması konusunda anlaşmış durumda. Yani şu anda harita görüşülmüyor, nerenin verileceği ya da ne kadar toprak verileceği müzakere masasında değildir. Örneğin toprak ayarlaması sonucu insanlarımız bundan etkilenecekse, etkilenecek olan insanlarla ilgili nasıl tedbir alınacağı, ne gibi imkanlar sağlanacağı ve benzeri konular konuşulmaktadır”.

KRİZ SÜRECİ ETKİLEMEMELİ…

Güney Kıbrıs’ta yaşanmakta olan siyasi ve ekonomik kriz konusunda Kıbrıs Türk tarafının ne düşündüğünün sorulması üzerine ise Kudret Özersay şunları söyledi:
“Güney’deki siyasi gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Ancak bu, sonuçta Rum tarafının kendi iç meselesidir ve müzakere sürecini etkilememelidir. BM Genel Sekreteri’ne verilen sözler vardır, herkes bu sözlerin takipçisi olmalıdır. Sadece şunu söylemekle yetineyim, bir ortaklık kurmaya çalıştığımız, anlaşmaya çalıştığımız muhatabımızın siyasi olarak sıkıştırılıyor olması bizi mutlu etmiyor, bunu gördüğümüzde sevinmiyoruz, çünkü biz bu sorunun çözülmesini istiyoruz”. 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler