1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÖY İSİMLERİ UBP'Yİ BÖLDÜ
KÖY İSİMLERİ UBPYİ BÖLDÜ

KÖY İSİMLERİ UBP'Yİ BÖLDÜ

Albayrak, Bakanlar Kurulu’nun aldığı istimlak kararlarını okurken Meclis Başkanlığı’na vekalet eden Zorlu Töre tarafından Türkçe isimleri okuması konusunda uyarıldı

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda, CTP/BG Gazimağusa milletvekili Arif Albayrak, “Genelde Kıbrıs’ta, Özelde Kuzey Sahil Şeridi’nde Arazi İstimlaklerı ile İlgili Konularda Vatandaş, Hükümet Arasındaki İlişkiler” başlıklı gündem dışı konuşma yaptı.

Albayrak, Bakanlar Kurulu’nun aldığı istimlak kararlarını okurken Meclis Başkanlığı’na vekalet eden Zorlu Töre tarafından Türkçe isimleri okuması konusunda uyarıldı.

Arif Albayrak, buna tepki göstererek, Bakanlar Kurulu kararında isimlerin öyle yazıldığın, bunun hesabının Bakanlar Kurulu’na sorulması gerektiğini söyledi.

Albayrak, eski isimlerle yapılan istimlak konusunda mal sahiplerine bildirim yapılıp yapılmadığı sorusunu sorarak, istimlak konusunda herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi kıstaslara göre yapıldığını sordu.

İstimlak kararının üzerinden iki yıl geçtiğini ifade eden Albayrak, bu soruları ilgili bakanı kızdırmamak için yumuşak bir dille sorduğuna işaret ederek, “Çünkü bugün bakanlar kızıyor” dedi.

Arif Albayrak, yerlerin eksi isimlerinin bundan sonra da kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna Meclis Başkan Vekili görevini yapan UBP milletvekili Zorlu Töre yine müdahale edince, bunun Bakanlar Kurul tarafından yapıldığını söyledi.

Bunun üzerine konuşan Zorlu Töre, “Bunu Hükümet yaşmışsa yanlış yapmıştır. Ben Hükümet’in her yaptığını zaten doğru bulmuyorum” dedi.

Albayrak, bu açıklamanın üzerine “Şu an Meclis’in en yüce makamında oturan bir UBP’liden bunları duymanın güzel bir şey” dedi,

Arif Albayrak, konuşmasına yine Resim Gazete’de yer alan istimlak kararlarındaki eski isimleri okuyarak devam etmesi üzerine yine yerlerin “Türkçe isimlerinin” söylenmesi konusunda uyarılmasına “Söylemeyeceğim, Resmi Gazeteden okuyorum” diyerek karşı çıktı.

Albayrak, Türkiye’de yaşanan kürtajın yasaklanması tartışmasına değinerek, çok yakın zamanda bu tartışmanın Meclis’e de geleceğini ifade ederek, kürtajın yasaklanmasının vahim sonuçlar yarattığını anlatarak, bugün itibarıyla dünya genelinde 68 bin kadının sağlıksız koşullarda kürtaj nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Albayrak, 16 doktorun bulunduğu meclise böyle bir yasanın gelmemesi dileğinde bulunarak, “Böyle bir konu Meclise gelmesi halinde parçalanırız bunu şimdiden söyleyeyim” dedi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, kuzey sahil yolunun haritasını isteyerek, haritaların incelenmesinden sonra gerekli yanıtın verileceğini söyledi.

Saner, kuzey sahil yolunun A1 diye isimlendirilen 11 metrelik yollar olduğunu anlatarak, bu yolun süreyi kısalttığını anlattı. Türkçe ve Rumca isimlerini sıralayan Albayrak’ın konuşmasını cevaplarken kürsüden inen UBP milletvekili Zorlu Töre, köy isimlerinin Rumca yazılarak Resmi Gazetede yayımlanması nedeniyle protesto etti.

Ersan Saner, haritayı aldıktan sonra yaptığı açıklamada, haritada görülen yol güzergah değişikliğinin ise sadece ayarlamayla ilgili olduğunu anlattı.

Yol yapımıyla ilgili süreci anlatan Saner, istimlak kararlarıyla ilgili ödemelerin sürdüğünü söyledi. Saner, haritalarla ilgili detaylı bilgi vermeye her zaman hazır olduğunu da kaydetti.

ALBAYRAK

Yeniden söz alan Arif Albayrak, dile getirdiği sorulara ilgili bakanın yanıt vermesinin (doğruluğu ve eleştirileri saklı kalmak kaydıyla) sevindirici olduğunu, bunun kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Albayrak, isimler konusunda Hükümet partisi arasındaki çelişkileri görmenin ilginç olduğunu kaydetti.

EMİROĞLULARI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasına, eski tarihi isimlere karşı olan bir milletvekilinin Başkanlık makamını da kullanarak eleştirmesinin, karşı çıkmasının kabul edilmez olduğunu söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler