1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kötü futbol, anlamlı üç puan
Kötü futbol, anlamlı üç puan

Kötü futbol, anlamlı üç puan

Yıllardır özlemi duyulan ve ezeli rekabetin yaşandığı Çetinkaya-Yenicami maçı, hafta arası olmasına rağmen büyük bir kalabalık tarafından izlendi. Her iki takımın da aşırı tedbir alarak oynadığı karşılaşmada, futbol adına pek bir şey izleyemedik. Şampiyo

A+A-

 

 

Yıllardır özlemi duyulan ve ezeli rekabetin yaşandığı Çetinkaya-Yenicami maçı, hafta arası olmasına rağmen büyük bir kalabalık tarafından izlendi.

Her iki takımın da aşırı tedbir alarak oynadığı karşılaşmada, futbol adına pek bir şey izleyemedik. Şampiyonluk mücadelesi veren iki takımın da yaptığı pas hataları maçın seyrini ve kalitesini düşürdü.

Anlıyorum, bu gibi maçlar daha çok taktiğe dayalı maçlardır. Futbol adına fazla bir şey beklememek gerekir. Ancak her iki takımın da bu kadar kaliteli futbolcusu varken, sahada üç pas yapamayan ve pas yüzdesinin bu kadar düşük olacağı hiç beklemiyordum. Maçın öneminin farkında olan seyirci, hafta arası olmasına rağmen maça müthiş ilgi göstermiştir. Ancak bu bilinçle sahaya gelen seyirci, oyun adına sahada pek bir şey izleyememiştir. Kısacası tatmin eden bir oyun oynanmamıştır.

Çetinkaya gelip gelmesine geldi de, ancak ilk topu kaleye topu gönderen Yenicami oyuncusu oldu. Karşılaşmanın yıldızlarından olan Emrah’ın, ayağına çarpan top herkesin bakışları arasında gol olunca film koptu.

O ana kadar hiç hata yapmayan, Cedric ile Batshi’yi çok iyi durduran Yenicami savunması, orta alanda Sedat’ın kaybettiği bir toptan sonra, ani gelişen bir atakta golü yemekten kurtulamadı.

Yenicami haftalardır kötü oynuyor. Giderek düşen grafiğine dün bir yenisi daha ekledi. Ne yaptığını bilmeyen, aldıkları her topu olumsuz değerlendiren, sayısız pas hatası yapan, oyunu hızlandırmaları gereken yerde yavaşlatan ve aşırı kısa pas yapıp yan toplarla zaman harcayan bir takım görüntüsüne büründü. Taktik anlayışı olarak da ne yaptığı anlaşılmayan bir takım. Kısacası Yenicami çok kötü oynuyor.

Kimse kusura bakmasın ama Massa’nın sahada ne yaptığını biri bana anlatsın. Çok kötü oynuyor, arkadaşları ile uyumsuz oyuna en ufak bir katkısı yok. Top istemiyor oyuna girmiyor, aldığı topu kaybediyor, yerden kalkmıyor ve en önemlisi, yüzde yüz bir pozisyonda topu filelere gönderecek gücü kendinde bulamıyor. Tam bir hayal kırıklığı. İlk maçlarını görmesen Massa’nın futbolcu olduğundan şüphe edecektim.

Tabi yalnız Massa mı kötü? İbrahim yok oldu gitti, topla fazla oynayıp şov yapacağına, kazandığı topu olumlu kullanma yollarını bulmalıdır. Uçaner, sanki futbolu unuttu, sezon başından beridir, hangi maçta patlama yapacak diye bekliyoruz ama nafile. Hüseyin oyuna girmiyor, dar alanda oynamaya çalışıyor. Sedat enerjisini boşuna harcıyor, hem kendini yoruyor hem de kaybettiği toplarla takımı demoralize ediyor. Erdinç, sakat oynamasına rağmen kendini riske atacak gereksiz hareketler yapıyor, oyun kurması gereken yerde oyunun yavaşlatıp top kaptırıyor. Kısacası takımda oyun kuracak, takımı yönetecek oyuncu yok. Devrim ise acemi kanat oyuncusuna benzedi. Ne düzgün orta yapabiliyor ne de ikili mücadelelerde rakibine üstünlük kuruyor. Buna karşın savunmada Akos’un yokluğunda canla başla mücadele eden Emrah, Okan ve Nevval’i de takdir ediyorum. Hele dünkü maçta mükemmel oynadılar. Ancak ilerideki adamlarda iş olmayınca onların çabaları da boşa gitmiş oldu.

Çetinkaya oyuna katı bir savunma ile başladı. 5-4-1 taktiği ile oynadı ve hedefine ulaştı. Uzun toplarla Cedric’i kullanmaya çalıştı. Yenicami’nin yapacağı bir hatanın kendilerine yeteceğinden emindiler. Sonuç da öyle oldu. Ceza alanına ortalanan topu çıkartmakta panikleyen savunma Cedric’ten de çekinince, topu kendi ağlarına gönderdi ve Çetinkaya’nın hedefine ulaşmasına yardımcı oldu.

Maçın genelinde her iki takım da korkak bir oyun oynadı. Her iki takımın bir birinden çekinmesi, maçın berabere biteceği görüşünü ortaya çıkarmıştı. Ancak bu gibi maçlarda, atılan bir golü çıkarmak mümkün olmuyor. Bütün enerji ve direnç atılacak gole endekslenir. O yüzden Massa ile yakalanan pozisyon gol olmayınca, Yenicami umutlarını kaybetti ve bu kez fırsatı yakalayan Çetinkaya maça damgasını vurdu.

Çetinkaya taktik anlayışı bakımından, elindeki kadroya göre doğru oynadı. Yapılan değişiklikler de zamanlama olarak bana göre doğruydu. Sonuçta taktik anlayışını, oyuna daha iyi yansıtan Çetinkaya, üç puanı son dakikalarda almayı başardı.  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1283 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler