1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Korsanlık
Korsanlık

Korsanlık

“Bu Yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde, Federasyonun kuruluşunu yapacak olan Birlikler ve Dernekler Yasası altında kurulmuş bulunan KKTC Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği Yönetim Kurulu aynı zama

A+A-

 

“Bu Yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde, Federasyonun kuruluşunu yapacak olan Birlikler ve Dernekler Yasası altında kurulmuş bulunan KKTC Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği Yönetim Kurulu aynı zamanda Federasyon Geçici Yönetim Kurulunu oluşturur ve faaliyette olan KKTC Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği’nin tüm mal varlığı, alacakları ve borçları ile birlikte yeni kurulan Federasyona aktarılır…..”

***

Bu cümleler Hükümetin ‘Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı’ndan alındı. Geçici Madde olarak konan yukarıdaki cümleler şu anda yasallığı tartışmalı bir Birliği kurulması planlanan Federasyonun ‘patronu’ olarak ilan ediyor.

***

Hazırlanan bir yasa tasarısı, halen var olan ve ülkenin bütün esnaf birliklerini bünyesinde barındıran bir Oda’yı dışlayarak az önce yazdığım gibi yasallığı tartışılan bir Derneği, Federasyon olarak ilan edebilir mi! Bu taslak veya yasa Anayasa’ya uygun mu? Bu uygulama bir korsanlık değil mi? Hükümet korsanlık mı yapıyor? Amaçladığı nedir?

***

Dışlamaya çalıştığı ve kurulması planlanan Esnaf Federasyonu’nun altında bir birim olarak görev verdiği Oda’nın şu anda 550 civarında öğrencisi olan bir Çıraklık Okulu var. Bu okulun öğretmenleri de Eğitim Bakanlığı tarafından atanıyor. Bir Esnaf ve Zanaatkar Sitesi var. Yeni kurulan bir Kooperatifi var. Hükümet bu Oda’yı silmeye çalışıyor. Neden? Çünkü yine bir yerlerden ‘emir’ geldi. Türkiye sermayesi, esnaf adı altında Kıbrıs’ın kuzeyine gelmelidir.

***

Ve bu tasarıyla amaçlanan şu anda 7500’e yakın esnaf veya zanaatkar üyesi bulunan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ortadan kaldırmak ve üstüne kayıtdışılığı artıracak, Türkiye sermayesini haksız rekabet yapacak şekilde Ada’ya taşıyacak bir oluşum yaratmak.

***

Bunu da şu maddelerden anlıyoruz; 4(A)….bu faaliyetleri KKTC hudutları dahilinde gerçekleştirip Şirket Sahibi Vergi yükümlüsü olan yabancı uyruklular.

4(B) Gerektiğinde Federasyon Yönetim Kurulunun önerisi ve Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete’de yayımlanacak kararı ile üye olması uygun görülenler.

İşte 2.5-3 yıl kadar önce yasallığı tartışılan bu Derneğin başkanı ile esnafı bayram ziyaretine çıkan Maliye Bakanı Tatar’ın o görüntüleri bugünlerin geleceğinin habercisi idi. O gün geldi. Şimdi iş KTZEO ile birlikte diğer Odalar, yani Ticaret Odası, Sanayi Odası, Mühendis ve Mimar Odaları ile diğer sivil toplum örgütleri ve elbette ki muhalefet partilerinin de ellerini taşın altına koymaları gerekecektir. Bu korsan gelişim diğer başka korsan gelişimler gibi tüm toplumu ilgilendirmektedir.

***

Toplumun yokolmasına, başka bir kültüre, başka bir ekonomiye entegre edilmesine zemin hazırlayacak bir gelişimin daha önüne set çekmek gerekir. Dün KTZEO’da düzenlenen basın toplantısında Hürrem Tulga’nın ve diğer Birlik başkanlarının endişelerini tüm kesimler paylaşmalı ve ortak bir karşı girişim başlatılmalı…

***

Tulga’nın basın toplantısında dediği gibi; “küreselleşmeden bahsediyorlar madem, neden bizim küresel piyasadan pay almamız için değil de, sadece başkalarının gelip bizim olmayan ekonomimizden pay almaları için uğraşılıyor! Yetti artık!!!” 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler