1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Korhan devlet töreniyle toprağa verilecek
Korhan devlet töreniyle toprağa verilecek

Korhan devlet töreniyle toprağa verilecek

Korhan için saat 11.00’de Meclis’te resmi cenaze töreni düzenlenecek.

A+A-

 

Hayatını dün kaybeden Meclis eski başkanlarından, eski bakan ve büyükelçi Oğuz Ramadan Korhan (94), yarın Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenecek devlet töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, Korhan’ın naaşı yarın saat 10.30’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi morgundan törenle alınarak Meclis'e götürülecek.

Korhan için saat 11.00’de Meclis’te resmi cenaze töreni düzenlenecek.

Oğuz Ramadan Korhan’ın naaşı Lefkoşa İsmail Safa Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından saat 12.20’de top arabası eşliğinde Lefkoşa Kabristanlığı’na kadar saygı yürüyüşü yapılarak defnedilecek.

OĞUZ RAMADAN KORHAN KİMDİR?

1921 yılında Baf’ın Yeşilova köyünde doğan Oğuz Ramadan Korhan, 1949’da Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. İngiltere, Avustralya ve Amerika gibi ülkelerde zooteknik, hayvancılık, zirai ürünlerin pazarlanması gibi konularda eğitim aldı. Tarım ve hayvancılıkla ilgili görevlerde bulunan Korhan, 28 Aralık 1975'den 5 Temmuz 1976’ya kadar Tarım Bakanlığı yaptı ve 1976 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden aday olarak Girne bölgesinden milletvekili seçildi.

3 Temmuz 1976'da Kıbrıs Türk Federe Meclisi'nin ilk birleşiminde Kıbrıs Türk Federe Meclisi Başkan Yardımcılığı’na, 11 Mayıs 1978'de de Kıbrıs Türk Federe Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 28 Haziran 1981 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden milletvekili seçildi.

1986-1994 yılları arasında KKTC Ankara Büyükelçiliği görevini de yürüten Korhan, evli ve üç çocuk babasıydı.

(tak)

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler