1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÖPEKLERE KİLOT, KEDİLERE TAKMA TIRNAK
KÖPEKLERE KİLOT, KEDİLERE TAKMA TIRNAK

KÖPEKLERE KİLOT, KEDİLERE TAKMA TIRNAK

Stella Aciman: Birkaç yıl önce Büyükhan’a doğru yürürken sol tarafta, gözüme takılan vitrinde sıra sıra dizilmiş, üzerlerine çeşitli kıyafetler giydirilmiş köpek mankenleri görünce çok şaşırmıştım

A+A-

 

 

Stella Aciman

 

Çocukluk yıllarımdan itibaren köpekler hep vazgeçilmezim olmuşlardır. Her kaybı yaşadığımda üzüntüye boğuldum, acı çektim ve her defasında ‘artık köpek almayacağım, bu son olsun!’ dedim ama hiçbir zaman bu sözümü tutamadım çünkü onların bana verdiği sevgiden vazgeçemedim. Yıllar bana diğer hayvanların yanı sıra köpeklerle ilgili çok şey öğretti. Geçmiş yıllarda henüz Türkiye’de pet-shopların olmadığı dönemde, her yurt dışı seyahatimde köpeğimin ihtiyacı olan ürünleri alır ‘bizde neden bu ürünler yok’ diye düşünür, hayıflanırdım. Gün geldi devran döndü, Türkiye önce kedi-köpeğe alıştı ardından pet-shoplar açılmaya başladı ama ben artık bu güzel Ada’ya yerleşmiştim.

Birkaç yıl önce Büyükhan’a doğru yürürken sol tarafta, gözüme takılan vitrinde sıra sıra dizilmiş, üzerlerine çeşitli kıyafetler giydirilmiş köpek mankenleri görünce çok şaşırmıştım. Bir doğa ve hayvan sever olarak çok ilgimi çeken bu dükkanın sahibini tanımak, satılan ürünleri görmek için hemen içeri girdim. O gün; ‘ sadık dostlarımızın ne kadar çok şeye ihtiyacı varmış’ diye düşündüğüm ve elime aldığım her üründe güldüğüm bir gündü. Güler yüzüyle beni karşılayan genç girişimci Arzu Bullici’yi böyle tanıdım ve o dükkan uğrak yerlerimden biri oldu…  

 

Neden bir pet shop?

En önemli sebebim öncelikle köpekleri ve diğer hayvanları çok sevmem. Kendi köpeğimin mama dışında olan ihtiyaçlarını bulamazdım buralarda. İnternette bakınırken dünyada kedi, köpek ve diğer bir çok hayvanın çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri imal eden kocaman bir sektör olduğunu keşfettim ve çok ilgimi çekti. ‘Neden olmasın?’ diye düşündüm.

 

Kaç yılında açtınız bu yeri?

2008 yılında açtım. Ben burasını açtığım yıllarda bu kadar çeşitli ürünü satan pet-shop hiç yoktu ama şimdi her yer pet-shop doldu.

 

“Kedim için takma tırnak?”

 

Evet, artık her köşede bir pet-shop görmeye başladık, ürünlere ilgi nasıl?

Meraklı olan çok kişi var ve onlar kedi ve köpekleri için akla gelebilecek her ürünü alırlar.

 

Sizi şaşırtan bir istek oldu mu?

Evet, geçen gün bir hanım ‘kedi için takma tırnak var mı?’ diye sordu ve ben çok şaşırdım ve güldüm.

 

Müşteri kitlenizi kimler oluşturuyor?

En başta burada yaşayan yabancılar geliyor diyebilirim. Onların yanı sıra Güney’den gelenler ve öğrenciler var.

 

Dükkanınızda çok değişik, şık köpek elbiseleri, yağmurluklar hatta bornoz bile var, peki alan var mı?

Köpeklerine çok düşkün ve onları çok seven müşterilerim var, onlar alırlar ama bir kesim var ki ‘ne gerek var canım?’ der. 

 

Ürünler nereden geliyor ve en çok kedi mi, köpek malzemesi mi satılıyor?

Ürünlerimin tamamı İtalya’dan geliyor, köpek mamaları hariç. Köpek malzemeleri daha çok ilgi görüyor ve satılıyor.

 

Köpeğe kilot

 

Dükkanınızda giyimlerin, tasmaların, mamaların dışında çok ilginç ürünler var…

Evet, mesela köpekler için diş macunu, fırçası ve ağız kokuları için spray var. Köpeğin çiş eğitiminde kullanmak için yapılmış külotlarımız aynen çocuk bezi gibidir, tek fark arkasında kuyruk yerinin olmasıdır. Çeşitli şampuanların yanı sıra tüy parlatıcı sprey, parfüm ve deodorantları, patilerinin altlarında oluşan çatlamaları koruma losyonu, patikleri, anasız olan yavruları emzirmek için biberonları  bile var köpeklerin.

 

Oyuncaklar da çok çeşitli, biraz da onlardan söz eder misiniz?

Köpeklerin ve kedilerin de zaman geçirmek için oyuncaklara ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Özellikle yavru köpekler çok hareketli olurlar. Evin içinde terlik, ayakkabı veya herhangi başka bir şeye zarar verebilirler. Bu durumlara engel olmak için onlara çeşitli oyuncaklar vermek lazım. Kemirme ihtiyacını karşılamak için kemik tozundan sıkıştırılarak yapılan kemikler, onlar için özel üretilmiş minik maskotlar, top gibi ürünler çok uygundur.

 

Peki, dükkanınızda size en ilginç gelen ürün nedir?

Köpek şemsiyesi… Ters yapılmış şemsiyenin ucuna takılı olan tasmayı köpeğinizin boynuna takıyorsunuz, böylece hayvan yağmurdan korunmuş oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1610 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler