1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÖPEKLER, SEVGİYLE ŞIMARTILIRSA EĞİTİLİR'
KÖPEKLER, SEVGİYLE ŞIMARTILIRSA EĞİTİLİR

'KÖPEKLER, SEVGİYLE ŞIMARTILIRSA EĞİTİLİR'

Raben K9 Training Center’de ‘sevgi’ ile öğreten bir köpek eğitmeni, Ben Senova…

A+A-

 

 

 

 

 

 

 

Köpekler, sevilmeyle şımartılıp eğitimsiz hale dönüşmezler, tam aksine ne kadar sevilip şımartılırsalar o kadar kolay eğitilirler” diyen Ben Senova, köpeklere değer verilmesi konusunda uyarıyor.

 

 

Didem MENTEŞ

 

Kiminin dostu, kiminin de koruyucusudur köpekler. Sevgi ve şefkatle büyütüldüğü zaman bir insan gibi dinleyici, bir can yoldaşı olurlar. Onların da atan bir kalbi, bir can taşıdığı bazı insanlar tarafından unutulsa da, iyi bir eğitimle insanoğlunun vazgeçilmezi olurlar.

Ben Senova da köpeklere duyduğu sevgiyi meslek aşkına döndürerek Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk yaratan köpek eğitimcisidir. 1994 yılından beridir Raben K9 Training Center (Köpek Eğitim Akademisi)’nde her cins köpek yetiştiren Ben Senova, dünyada geçerli olan eğitim sertifikasını almış bir eğitimci.

Hem köpek eğitmeni yetiştiren, hem de köpekleri eğiten Senova, köpek yarışmalarında hem ırk hem de görev hakemliğine sahip.

 “Köpekler sevilmeyle şımartılıp eğitimsiz hale dönüşmezler, tam aksine ne kadar sevilip şımartılırsalar o kadar kolay eğitilirler” diyen Ben Senova, köpeklere değer verilmesi konusunda uyarıyor.

 

HER ŞEY ‘SEVGİ’ İLE BAŞLADI

Esas eğitimi Bilgisayar Mühendisliği olan Ben Senova, köpeklere duyduğu ‘sevgi’ ile yola çıkarak bu işe koyulur. İyi bir eğitim almak için İsrail ve Almanya’daki eğitimlere katılarak sertifika sahibi olur. Sertifikalarıyla hem köpek eğitmeni hem de köpek yarışlarında hakemlik yapmaya hak kazanır. Senova, mesleği açısından almadığı tek sertifika ‘hakeme hakemlik sertifikası’ olur. 1994 yılından beri binlerce köpek yetiştiren Ben Senova’nın, Kıbrıs’ta arama kurtarma köpeğinin sayısını çoğaltmak ise en büyük amaçlarından biridir.

Kendisine ait 16 tane köpeği olan Senova, ailece kurdukları Eğitim Akademisi’ni ADRES kıbrıs okuyucuları için paylaştı.

 

TEMEL İTAAT

K9 Köpek Eğitim Merkezi Eğitmeni Ben Senova, eğitim merkezinin şimdilik 27 köpeği eğittiğini belirterek, temel itaat, arama kurtarma ve benzeri eğitimlerle köpeklerin eğitildiğini aktardı. Senova, temel itaatın; köpeğin oturma, yatma, kalkma, ‘gel’ komutunu, ‘hayır’ ve yandan çekmeden yürütülme eğitimlerini aldığını söyledi.

“Temel itaat 3- 5 gün arasında sürer. Bu köpekten köpeğe fark eder. Eğitimi 5 günü geçtiği zaman ya dayak yemiş ve sevgi görmemiş bir köpektir ya da yaşını almış bir köpektir. ‘Gel’ komutunu bazı köpekler kaçmak zannediyor, bu tür köpeklere gelmeyi öğretmek daha uzun sürer. Tercihimiz vakti olan insanların köpeğiyle birlikte gelmesidir. Bu nedenle 350 TL gibi düşük bir rakam alıyoruz. Hem köpek hem de sahibi nasıl eğitim verildiğini öğrenir ve ikinci bir köpek aldığında bize ihtiyaç duymazlar” diyor Ben Senova.

 

ARAMA KURTARMA KÖPEĞİ ÖNEMLİ

Köpek temel itaattan sonra arama kurtarma eğitimi aldığını belirten Senova, bunun da atlama, koruma ve refakat eğitimi içerdiğini söylüyor.

Kıbrıs’ta arama kurtarma köpeğinin sadece kendi bünyelerinde olduğunu aktaran Ben Senova, mevcut arama kurtarma köpeklerinden 2 tanesinin emekliye ayrılacağını, bu köpekleri çoğaltmak için köpek ve Kıbrıs’ı sevenlerden ücret almadan büyük bir takım kurma yolunda olduklarını dile getirdi.

Senova, “Kuzey Kıbrıs’ta yurt dışından gelen köpekler karantinaya alındığı için bu köpekleri Türkiye’de tutarız. Herhangi bir şey olursa diye sadece 3 tanesini Kıbrıs’ta tuttuk. Acıdır ki Rum’dan gelen bir köpek çıkış yapabilir ama burada doğan yapamaz. Deprem gibi olaylarda bilinçli köpekler çok can kurtaracak.”

 

ÖDÜLLE ÖĞRENİYORLAR

Köpek eğitiminde 3,5 ayın tercihi olduğunu söyleyen eğitmen Senova, ödül ağırlıklı ve küçük yaşta başlamanın avantajlı olduğunu söyledi. Eğitim içeriğini şöyle anlatıyor Ben Senova: “Köpeğin önce bize alışması gerekir. Daha sonra yaptırım gücü olması için bir şey bulmamız gerekir. Top, yemek gibi ödüle ulaşması için yaptırımla başlarız. O esnada oyunda kullanılan kelimeleri duyarak uygulamaları yapar. Bize gelmeden önce iyi beslenmesi gerekir. Zekası çalışır, eklemleri ve kasları sağlam olmalı. Dayak yemiş köpeğe öğretmek çok zordur, bu nedenle severek eğitilmelidir. Bazı köpekler burada yapar ama güven ya da saygı eksikliğinden dolayı evde sahiplerine yapmaz. Tıpkı bir çocuğun ‘denizden çık’ kelimesini bilip de uygulamaması gibi. Onların da evlerine giderek bu sorunu çözeriz.”

 

KÖPEKLERDE ‘IRK’ ÖNEMİ

Eğitim Merkezi’ne en fazla av köpeklerinin getirildiğini söyleyen Ben Senova, Alman Kurdu ve Labrador köpeklerinin de sıklıkla getirildiğini aktardı. Senova, Kıbrıs’taki av köpeklerinin çoğunun “kalitesiz” olduğunu belirterek, kaliteli köpek için DNA’sının ve bir derneğe kayıtlı olması gerektiğinin altını çizdi. Irk standartları uymayan iki köpeğin çiftleştirilmesi durumunda köpekten beklenen performansın yakalanamayacağını aktaran Senova, av köpeklerinde ırkın önemli olduğuna dikkat çekti. Ben Senova, köpeklere verilen kalsiyum hapının köpekler için çok zararlı olduğunu, yemeklerde % 0.8- 1.2 oranında olması gerektiğini belirtti.

 

DÜNYACA GEÇERLİ SERTİFİKALAR

Senova, konuşmasını şöyle sürdürdü: “8 tane sertifikalı eğitmenimiz dünyaca geçerlidir. Türkiye’de bulunan 4 eğitmen de bizden eğitim aldı, 5’incisi yok. Eğitmenlikle ilgili yayınlarımız var. 4- 5 tane ciddi kuruluş bu yayınlardan yararlanarak eğitim verirler. İngilizce olan bu yayınların Türkçesini yayınlamak üzereyiz. Köpek alacak olanlara da tavsiyem, pet shoplardan yazılı sağlık ve ırk garantisi alsınlar. Genetik bir hastalığı olmadığı ve ırk standartlarında olduğuna dair.  Bu, köpeği ve sahibini koruyan bir garantidir. Biz burada sağlık garantisi veriyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler