1. HABERLER

  2. KOP SÜRECİ KALDIĞI YERDEN
KOP SÜRECİ KALDIĞI YERDEN

KOP SÜRECİ KALDIĞI YERDEN

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, Çalışma, Usül ve Esasları Tüzüğü’nün Bakanlar Kurulu onayını almasının ardından federasyon iç işleyişi ile ilgili revizyona gidileceğini söyledi. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardında

A+A-

YENİDÜZEN Spor Servisi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, Çalışma, Usül ve Esasları Tüzüğü’nün Bakanlar Kurulu onayını almasının ardından federasyon iç işleyişi ile ilgili revizyona gidileceğini söyledi. FIFA ve UEFA kuralları çerçevesinde hazırlanan tüzüğün onayı ile birlikte KOP sürecine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyleyen Sertoğlu, Geçici düzenleme metni ışığında iki federasyon üyelerini kapsayacak komitenin kurulması adımının atılacağını kaydetti.

Sertoğlu: “Kavgalı bir dönem geçirdik”
KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Sim TV’de yayınlanan Öğlen Postası programına açıklamalarda bulundu. KTFF Çalışma Usül ve Esasları Tüzüğü’nün onay almasına kadar kavgalı bir dönem geçirdiklerini söyleyen Sertoğlu “Tüzükle ilgili birçok kişinin, isim vermeden söyleyceğim, engelleme çabaları oldu. Bütün dünyada spor ve futbol federasyonlarının kullandığı tüzüklerin, bununla ilgili olduğunu tüm arkadaşlarımıza anlattık. İkna olmayan kesimleri de ikna ettik. Yenilenen tüzük Bakanlar Kurulu’ndan geçti” dedi.

“15 gün içinde iç işleyişte revizyona gidilecek”
Onayın ardından tüzüğün Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 15 gün içerisinde KTFF iç işleyişi ile ilgili revizyona gideceklerini ve bu noktaya yoğunlaşacaklarını aktaran Sertoğlu “Kendi iç işleyişimizle ilgili bir revizyona gitmemiz gerek. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 15 gün içerisinde tüzükte uygunlanması gereken herşeyi KTFF içerisinde uygulamaya geçireceğiz. 15 gün sonunda KOP sürecine kaldığımız yerden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KOP sürecinde sıra komitede
Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile Kıbrıs’ta futbolu birleştirme adına atılan adımlarla ilgili olarak da konuşan Sertoğlu, süreçte son olarak komitenin kurulma aşamasına geldiklerini söyledi. Komite esnasında tüzüğün karşılarına çıktığını, yaklaşık 8 aylık bir süre içerisinde tüzük çalışması yaptıklarını belirten Sertoğlu gelinen noktada komitenin kurulması ile ilgili atacakları adımı planlayacaklarını kaydetti.

“FIFA başkanından randevu isteyeceğiz”
Sertoğlu “Şu aşamada komitenin kurulması ile ilgili atacağımız adımı planlayacağız. Karşı muhatabımız şu anda tatilde. Pazartesi gelecek. Geçtiğimiz hafta bir görüşmemiz olmuştu. Onunla bir görüşme yapıp artık FIFA başkanına yazı yazarak randevu isteyeceğiz” şeklinde konuştu. Koutsokoumnis’le geçtiğimiz hafta yaptıkları görüşmede tüzüğün son aşamaya geldiğini ve yakın zamanda onaylanmasını beklediklerini belirttiğini söyleyen Sertoğlu, KOP başkanının da sorun olmadığını kendilerine söylediğini dile getirdi. Sertoğlu “Önümüzdeki hafta heralde ikimiz dostane bir yemek yeriz ve yol haritamızı çizeriz” dedi.

“Tüzüğün tamamına yakını değişti”
Tüzüğün tamamına yakının değiştiğini, dünyadaki federasyonlarda FIFA ve UEFA’nın koyduğu kurallara uygun hale geldiğini söyleyen Sertoğlu “Mesela Asbaşkanlık kalktı, başkan vekillikleri geldi. Genel sekreterlik daha geniş çaplı donanımlara sahip oldu. Amatör kulüplere Genel Kurul’da oy hakkı verildi. FIFA ve UEFA, futbolla uğraşan her kesimin Genel Kurul’da oy hakkı olduğunu belirtiyor. Biz bu hakkı verdik. Başkanlık süreci 3 dönemle kısıtlandı. Her dönem görev süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarıldı. Ceza Kurulu ortadan kalktı, bunun yerine Hukuk Kurulu geldi” açıklamasını yaptı.

“Tüm kurullar istifa etmiş sayılacak”
Tüzüğün Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 15 gün içerisinde yeni kurulların oluşturulacağını belirten Sertoğlu şunları söyledi; “Bazı kurullarımız ortadan kalkacak. Tüm kurullar istifa etmiş sayılacak. Bu kurullar yeniden oluşturulacak. Eskiden bu kurulları federasyon başkanının değiştirme yetkisi vardı. Yeni tüzükte bu da ortadan kalktı. Bağımız kurullar, Merkez Hakem Kurulu da dahil, ben artık görevden alamayacağım. Tüm kurullar istifa edince, belki de mevcut arkadaşlara takviyeler yaparak bu kurulları yeniden oluşturacağız.”

“Dünyaya açılma şansı bu yoldan geçer”
Kulüplerin tavrında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını ve konunun ciddiyetine vardıklarını vurgulayan Sertoğlu “Biz çıktığımız yolda biraz yavaşlasak da aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Hedefimiz nettir” dedi. “Bu işin bir şekilde çözülmesi” diyen Sertoğlu “Kıbrıs Türk futbolunun, gençliğinin Avrupa ve dünya arenasına açılabilme şansı bu yollardan geçer. Başka bir yolu bilen veyahut bize önermek isteyenler bu kadar zamandır önermedi. Demek ki başka yol yoktur. Bu yolu sonuna kadar yürümeye arkadaşlarımızla birlikte devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Sertoğlu sözlerinin sonunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan randevu alarak ziyaret edeceklerini söyledi.

Bu haber toplam 1877 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler