1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Koordinasyon Ofisi Antlaşması hukuka aykırı”
 “Koordinasyon Ofisi Antlaşması hukuka aykırı”

“Koordinasyon Ofisi Antlaşması hukuka aykırı”

Reddediyoruz Platformu Komitesi Başbakan Yorgancıoğlu ile görüştü

A+A-

71 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Koordinasyon Ofisi Anlaşması’nı Reddediyoruz Platformu Komitesi, önceki gün Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü. Yapılan görüşmede Reddediyoruz Komitesi, anlaşmanın hukuka aykırılığı ve içeriğine yönelik rahatsızlıklarını dile getirdi. Komite, bu anlaşmanın meclisin gündemine taşınmadan ve sivil toplumdan adeta gizlenerek yürürlüğe girmesini, antidemokratik olarak nitelendirdiğini vurguladı.

Ayrıca anlaşmanın hangi ihtiyaç ve sorunlara cevap vereceğinin; gençlere hangi anlamda katkı koyacağının hiç net olmadığını belirten Reddediyoruz Komitesi, oluşturulacak Ofis’lere verilen yetkilerin sınırlarının belirsiz ve ucu açık olduğunu Başbakan’a ileterek bu konulara açıklık getirilmesini talep etti.

Başsavcılık görüşüyle hareket edilecek

Komite, Başsavcılığın verdiği görüşe paralel olarak da anlaşmanın meclise götürülmeden kabul edilmesini hukuka aykırı bulduğunu Başbakana iletti ve söz konusu anlaşma çerçevesinde hükümetin uygulamaya geçip geçmediğini resmi olarak öğrenmek için, bu konularla ilgili Bilgi Edinme Hakkı Yasası’ndan yararlanıp en kısa zamanda bilgi edinme talebinde bulunacaklarını belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu buna karşılık olarak, Başsavcılığın görüşü doğrultusunda gerekenin yapılacağını, sözü geçen bakanlığın yargı organı tarafından verilen görüşe aykırı hareket etmemesi gerektiğini, bu anlaşmanın KKTC Meclisi’nde görüşülebilmesi için önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında gerekli kararın alınacağını, bu konuda hükümete güvenebileceğimizi belirtti.

Hukuka aykırı karar

Reddediyoruz Komitesi, görüşme sonrasında Başbakan Yardımcılığı, Gençlik, Spor ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Hüda Hüdaverdi’nın basına ve kamuoyuna açıklamalar yapmasını ve bu anlaşma çerçevesinde görev yapacak koordinatörün görevde olduğunu söylemesini, 5 kişilik bir yönetim komitesi oluşturulduğundan, bakanlık tarafından bu komiteye görevlendirmeler yapıldığından ve Koordinasyon Ofisi’nin çalışmalarının devam ettiğinden söz etmesini yadırgadığını da vurguladı. 

Komite şunları söyledi. “Bu noktada 71 sivil toplum örgütü olarak bizler, öncelikle içerik bakımından da bizi rahatsız eden anlaşmaya yönelik hukuka aykırı olarak verilen kararın, Bakanlar Kurulu tarafından bir an önce iptalini ve şeffaf bir süreçle meclisin gündemine getirilmesini talep ediyoruz.
Haklı taleplerimizin gerçekleşmemesi durumunda toplumumuzun ve gençlerimizin geleceği için, 71 örgüt olarak tabanlarımızla birlikte hareket ederek sokaklara ineceğimizi ve çeşitli eylemlerle mücadelemize devam edeceğimizi bildirmek isteriz”. TAK

Bu haber toplam 1333 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler