1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOOP YARIN GREVDE
KOOP YARIN GREVDE

KOOP YARIN GREVDE

Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ve İştiraklerinde yarın 1 günlük uyarı grevi yapılacak. Koop-Sen tarafından yapılan açıklamada, yarın saat 10.30’da K.T.Kooperatif.Merkez.Bankası Ltd. Lefkoşa Merkez Şubesi önünde basın açıklaması yapılacağı da kaydedi

A+A-

 

 

Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ve İştiraklerinde yarın 1 günlük uyarı grevi yapılacak.

Koop-Sen tarafından yapılan açıklamada, yarın saat 10.30’da K.T.Kooperatif.Merkez.Bankası Ltd. Lefkoşa Merkez Şubesi önünde basın açıklaması yapılacağı da kaydedildi.

KOOP-SEN NİYE GREVE GİDİYOR?

Geçtiğimiz hafta YENİDÜZEN’e konuşan Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz, kurum yetkililerinin çalışanlar üzerinde “çok para alıyorsunuz ancak üretmiyorsunuz” şeklinde tehdit kurduğunu söyledi.

Güröz, Koop-Süt’ün satışlarının 2009 yılından itibaren yüzde kırk düştüğünü ve üretilen ürünlerin şu anda satılamadığını kaydetti.

Kurumun çalışanların maaşlarından geçtiğimiz yıl yüzde yirmi üçlük kesintiye gidildiğini dile getiren Güröz,  söz konusu kesintisin yılda iki buçuk milyon TL’ye eş değer olduğunu söyledi. Diğer yandan Koop-Sen, Koop-Süt’teki uygulamaları protesto etmek için grev kararı alırken, 8 Mayıs tarihinde Kooperatif Merkez Bankası iştiraklerinde greve gidileceği kaydedildi.

 

“KURUMDA NAKİT SIKINTISI VAR”

YENİDÜZEN’ne konuşan Koop-Sen Genel Başkanı Mehmetali Güröz, Koop-Süt’ün şu anda nakit sıkıntısı yaşadığını ifade ederek, söz konusu durum ile ilgili yazılı herhangi bir belgenin olmadığını ancak sözlü olarak durumun kendilerine aktarıldığını belirtti.

 

“ÜNSAL VE EREL ARASINDA YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR”

Güröz, Koop-Süt Sekreteri Metehen Erel ve Koop-Süt müdürü Ümit Ünsal ile arasında yetki karmaşası yaşandığını vurguladı.

Ünsal ve Erel arasında yaşanan sorunların, kurumun işletme politikasını etkilediğini de kaydeden Güröz, Koop-Süt Yönetim Kurulu ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“ÇALIŞANLAR TEHDİT EDİLİYOR”

Güröz, Yönetim Kurulu’nun çalışanlara “Çok para alıyorsunuz ancak üretim yapmıyorsuz” şeklinde sözlü tehditlerde bulunduğunu da söyleyerek,  kurumda çalışan kişilerin verimli çalıştıklarını ve gereken özeni gösterdiklerini kaydetti.

 

“ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINDAN YÜZDE 23 KESİNTİ YAPILDI”

Güröz, Koop-Süt ile ilgili uzun süredir  Pınar, Ülker ve Süt-İş gibi bazı Türkiye firmalarının adının geçtiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.ile sendika arasında geçtiğimiz yıl toplu iş sözleşmesi yaptıklarına da değinen Güröz, yapılan sözleşme ilke çalışanların maaşlarının yüzde yirmi üç aşağıya çekildiğini kaydetti.

Güröz, yapılan yüzde yirmi üçlük tasarrufun yılda iki buçuk milyon TL’ye denk geldiğini dile getirerek, çalışanların ek mesailerini ve hayat pahalılığı ödeneklerini de almadıklarını ifade etti.

 

“KOOP-SÜT PAZAR PAYINI KAYBETMEK ÜZERE”

Koop-Süt’ün üretiminde ve üretilen malın kalitesinde sorun olmadığını vurgulayan Güröz, tek sorunun pazarlama olduğunu söyledi.

Güröz, Koop-Süt’ün pazar payını kaybetmek üzere olduğunun altını çizerek, “Yönetime, ‘gelin birlikte ortak bir düzenleme yapalım, sorunu aşalım” diye teklif götürdüklerini de kaydetti.

 

“SATIŞLAR YÜZDE KIRK DÜŞTÜ”

Üretilen ürünlerin satılamamasından dolayı üretimde ciddi azalmanın yaşandığını vurgulayan Güröz, Koop-Süt’ün satışlarında 2009 yılından itibaren yüzde 40 oranında düşüş yaşandığını kaydetti.

 

“KURUMUN YÜZDE YİRMİ ÜÇ BÜYÜMESİNİ BEKLERKEN,DAHA DA KÜÇÜLDÜ”

Güröz, çalışanlardan yapılan yüzde yirmi üçlük kesinti ile Koop-Süt’ün ayni oranda büyümesini beklediklerini ancak kurumun yüzde yirmi üç oranında küçüldüğüne dikkat çekti.

Çalışanların maaşlarının asgari ücrete düşmesi halinde kurumun yarı yarıya küçüleceğini de dile getiren Güröz, “Kurumun durumunu düzeltmek için çalışanların maaşlarını geri çekmek yeterli olmaz” şeklinde konuştu.

 

 “ÇALIŞANLAR HUZURSUZ”

Güröz, yönetim kurulunun kurumun icraatlarına karışmaya başladığını dile getirerek, yaşananların çalışanlar üzerinde ciddi huzursuzluk yarattığını da söyledi.

Kurum içerisinde şu anda adeta “dedikodu kazanının kaynadığına” işaret eden Güröz, “Yetkililer, yetki kargaşası ile politik çalışmalarını fabrikaya yansıttılar” diye konuştu.

 

“KOOP-SÜT KAPANIRSA HAYVANCILIK ÖLÜR”

Koop-Süt’ün misyonunun hayvancılara hizmet olduğunu söyleyen Güröz, “Birçok hayvancının elinde süt kalmıyorsa bu Koop-Süt sayesindedir” dedi.

Güröz, Başbakan İrsen Küçük’ün söz konusu duruma el koyması gerektiğini ifade etti.

Sendikanın çalışanların haklarını korumakla yükümlü olduğunu belirten Güröz, “Çalışanların zor durumda kalması halinde her türlü yasal ve eylemsel mücadeleye hazırız” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 849 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler