1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOOP SÜT, KOOPERATİFLERE DEVREDİLİYOR
KOOP SÜT, KOOPERATİFLERE DEVREDİLİYOR

KOOP SÜT, KOOPERATİFLERE DEVREDİLİYOR

KOOPBANK ve Koop Süt Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, son dönemde, gündemde önemli yer tutan Koop-Süt Ltd.’te yaşanılan mali sıkıntılar ve KOOPBANK’ın bu süreçteki yaklaşımı ile ilgili bir açıklama yaptı

A+A-

 

 

KOOPBANK ve Koop Süt Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, son dönemde, gündemde önemli yer tutan Koop-Süt Ltd.’te yaşanılan mali sıkıntılar ve KOOPBANK’ın bu süreçteki yaklaşımı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “mevcut olumsuzlukları yineleyerek, gündemi meşgul etmek istemediğinin altını çizen Üstün Turan, “şikayet etme değil, çözüm üretme konumunda olan insanlarız. Doğrudur, Koop Süt Ltd.’te yaşanılan önemli bir mali sorun vardır ama bu çözümsüz değildir” ifadesini kullandı. Koop-Sen ile sağlanan uzlaşı sonucunda Nisan ayı maaşlarının 28 Mayıs 2012 tarihinde ödendiğini, Mayıs ayı maaşlarının Koop-Süt Ltd.’in satış tahsilatlarının gerçekleştirilip, kaynak yaratılmasının ardından Haziran ayı içerisinde ödeneceğini vurgulayan Üstün Turan, bu sürece, KKTC’nin en büyük mali kuruluşu olan KOOPBANK’ın doğrudan neden dahil olamadığının doğru anlaşılması için belli konuların kamuoyu ile paylaşılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

 

“KOOPBANK’IN, KOOP SÜT’E, BANKA’NIN MÜŞTERİLERİNE VERDİĞİ FİNANSAL DESTEK DIŞINDA BAŞKACA DESTEK VERMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.”

 

2001 yılında çıkarılan yeni Bankacılık Yasası hükümleri kapsamında, KOOPBANK’ın, finans sektörü dışındaki sektörlerden çekildiğini, faaliyet alanı dışındaki birimlerini, kooperatif şirketleri olarak %100 iştiraki şeklinde konumlandırdığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, Bankacılık Yasası’nın ve denetim otoritelerinin, Bankaların yetki, görev ve sorumlulukları dışında kaynak aktarımına getirdiği sınırlamalara dikkat çekti ve KOOPBANK’ın, bu sınırlamalar çevresinde, Koop Süt Ltd’e, Banka’nın müşterisi olan diğer özel ve tüzel kişilere vermiş olduğu finansal destek dışında başkaca destek vermesinin mümkün olmadığını ifade etti.

 

“KOOP SÜT’ÜN MAAŞLARINI KOOPBANK’IN ÖDEMESİ YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

 

Koop Süt Ltd.’in, 2006 yılında, ayrı bir tüzel kişiliğe haiz bir kooperatif şirket olarak Banka bünyesinden tamamıyla ayrıldığını, bu tarihten itibaren kendi bağımsız bütçesi olan ve çalışanlarının maaşlarını kendi karşılayan özel bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Turan, bu süreçten sonra, Koop Süt Ltd.’in rekabet koşullarına uygun yapısal dönüşümü ve ekonominin genel kurallarıyla uyumlu işleyişi sağlayamaması nedenleriyle mali sorunlarının arttığını ve zararının kendi kaynakları ile telafi edilemez boyutlara ulaştığını belirtti.

Bankacılık Yasası’nın getirdiği sınırlamalar nedeniyle Banka’nın kendi kaynaklarından Koop Süt Ltd’in personel maaşlarını ödemesinin yasal olarak mümkün olmadığının altını önemle çizen Üstün Turan, Koop Süt Ltd. için getirilen çözümün tüm bu veriler ışığında belirlendiğini ifade etti.

 

KOOP SÜT ÖZÜNE DÖNECEK

 

KOOPBANK’ın, bugüne kadar Koop Süt Ltd’e yeterli miktarda sermaye koyduğu gibi her türlü kredi desteğinde de bulunduğuna vurgu yapan Turan, “Kısa süreli oksijen verme olarak tanımlayabileceğim bu tarz desteklerle, Koop Süt Ltd’nin yaşatılması, sürdürülebilir ekonomik yapıya kavuşturulması mümkün değildir. Bu nedenle, Kıbrıs Türk Halkı’nın öz varlıklarından biri olan Koop Süt Ltd.’in, içinde bulunduğu mali sıkıntıları aşması için kaynak yaratılması ve Koop Süt Ltd.’in özüne döndürülmesi amacıyla, KKTC’de kayıtlı kooperatif şirketlerine hisse satışı yapılması ve Koop-Süt Ltd. Yönetimi’nin, kooperatiflere devredilmesi kararı alınmıştır. Bu bağlamda, 19 Nisan 2012 tarihinde, Koop Süt Ltd. Ana Sözleşmesi tadil edilmiş ve bu tadilatla, şirkete ait hisse sermayesi artırılarak, ülkemizde kayıtlı ve faal olan Kooperatif Şirketlere, hisse arzı ile satışa imkan sağlanmıştır.” dedi. Kooperatiflerin, 50.000 TL giriş ücretini yatırmak kaydıyla, kıymeti 100.000 TL olarak belirlenen hisselerden, en az üçer adet alarak Yönetim Kurulu’na seçilme ve oy hakkına sahip olabileceklerini belirten Üstün Turan, 90 gün içinde hisse satın alan kooperatiflerin katılımı ile yapılacak olan Genel Kurul’da, 6 üyenin hissedarlar arasından seçileceğini, KOOPBANK’ın ise 7’nci üye olarak temsil konumunda bir üyeliğinin bulunacağını ifade etti.

Kısa bir süre önce konu ile ilgili yapılan açıklama sonrasında kooperatif şirketlerinin ilgisinin umut verici olduğunu ekleyen Turan, “Bu konunun tüm detayları ilgililere doğru anlatılması bizim için çok önemli. Bu nedenle, 8 Haziran’da Gazimağusa’da, 15 Haziran’da Lefkoşa’da kooperatif şirketlerimizin geniş katılımı ile bilgilendirme toplantıları yapacağız. Bu toplantılar, Koop Süt Ltd.’in hisse satışı ile talebi belirleyecek olan en önemli unsur olacaktır.” dedi.

 

“KOOP SÜT’ÜN, ÜLKE EKONOMİSİNDE KATMA DEĞER SAĞLAMAYA GÜÇLENEREK DEVAM EDECEĞİNE DAİR İNANCIMIZ TAM”

KOOPBANK’ın güçlü tabanı ve mali yapısı sayesinde, geçmiş dönemlerde yaşanan küresel ve bölgesel ekonomik ve mali krizlerle mücadele edebildiğini ve KKTC’nin en büyük mali kuruluşu haline geldiğini vurgulayan Üstün Turan, bu başarının kaynağında, doğru yönetimin, geçmişten, günümüze taşınan dayanışmanın, kooperatif kültürünün ve halkın KOOPBANK’a olan sarsılmaz güveninin olduğunu ifade etti. Kooperatif Kültürü’nün, Koop Süt Ltd.’in, ihtiyaçlarına cevap verebilecek ölçüde köklü olduğunu belirten KOOPBANK ve Koop Süt Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, yeniden yapılanma sayesinde Koop Süt Ltd.’in, geçmişten gelen misyonuyla ülke ekonomisinde katma değer yaratmaya güçlenerek devam edeceğine yürekten inandıklarını belirtti ve “Bu dönemde en önemli ihtiyacımız halkımızın desteğidir.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 602 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler