1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOOP-SEN'E SENDİKALARDAN DESTEK
KOOP-SENE SENDİKALARDAN DESTEK

KOOP-SEN'E SENDİKALARDAN DESTEK

Koop-Sen’in dün gerçekleştirdiği bir günlük uyarı greve ve Koop-Süt’ün kurtarılması için başlattığı mücadeleye diğer sendikalardan destek geldi.

A+A-Koop-Sen’in dün gerçekleştirdiği bir günlük uyarı greve ve Koop-Süt’ün kurtarılması için başlattığı mücadeleye diğer sendikalardan destek geldi.

BES


Belediye Emekçileri Sendikası (BES), 55 gündür maaşlarını alamayan Koop-Süt çalışanlarına, mücadelelerinde destek belirtti. BES Genel Sekreteri İbrahim Taşarkan yazılı açıklamasında, “Kıbrıs Türk toplumunun malı olan Koop-Süt ve benzeri kurumların, birilerine peşkeş çekilmek için önce batırılıp sonra da özelleştirme politikasının hayata geçirilmeye çalışıldığı” görüşünü savunarak, “Biz bunların yapılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Taşarken, “Toplumu kaos ve karmaşa ortamına sürükleyenlerin derhal istifa edip, yönetimi halkın öz güvenine bırakmaları gerektiği inancını taşımaktayız” ifadelerine de yer verdi.


DEV-İŞ

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Kooperatif Süt Fabrikası (Koop-Süt) çalışanlarının 55 gündür maaş alamadığına işaret ederek, bu kurumda başlatılan mücadeleye destek verdi.

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıslı Türklere ait ne arsa göstere göstere peşkeş çekildiğini” savunarak, “Kıbrıslı Türkler reva görülen ya göç etmek, ya da kölelik koşullarına uymaktır” dedi.

Koop-Süt’ün şimdilerde daha az personelle daha düşük ücrete çalışmasına karşın hükümetin üretim kapasitesini bilinçli olarak düşürdüğünü kaydeden Seyis, “Unutulmamalıdır ki Kooperatif Merkez Bankası ve tüm teşekküllerinin mülkiyeti kooperatiflere, yani üreticiye, yani halka aittir” dedi.

“Koop-Sen’in başlattığı grev haklıdır ve aynı zamanda toplumsal varoluş mücadelesinin bir parçasıdır” diyen Seyis, gelecek nesillere insani yaşam koşulları ve güvenli bir gelecek bırakmak isteyen her yurtseverin bu mücadeleye destek vermesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

MEC-SEN

Mec-Sen, Koop-Süt’te grev yapan Koop-Sen’e destek belirtti.

Mec-Sen tarafından yapılan açıklamada, “en değerli ve üretken kurumların özelleştirilmesi için zemin hazırlandığı” öne sürüldü ve “çalışanlara maaşlarının ödenmediği, kurumların bilerek borç batağına sürüklendiği, sermayeyi memnun halkı ise yok edecek ‘batır ve sat’ politikalarının işletildiği” ifade edildi.

Açıklamada, “Kooperatifin batırılıp satılmasına karşı direnmek, bu topraklar üzerinde varlığını sürdürmek isteyen Kıbrıslı Türk halkının boynunun borcudur. Koop-Süt’ün batırılıp satılması, gelecek nesillerin temel gıda maddelerini tamamen kar amaçlı özel sermayenin eline teslim edeceği gibi, sadece çalışanları etkilemekle kalmayacak, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimlere de ciddi bir darbe vuracaktır” denildi.
 

 

 

Bu haber toplam 553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler