1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Konuşmuş olduk
Konuşmuş olduk

Konuşmuş olduk

Neden söylemesin ki! Adam kendini mal sahibi, mülk sahibi olarak görüyorsa söyler tabii… O veya O’nlar böyle söylemler kullanırken buradaki yetkililer, hükümet ve Cumhurbaşkanı “hop, durun bakalım” diyemediğine göre ve çıkan sesl

A+A-

 

 

Neden söylemesin ki!

Adam kendini mal sahibi, mülk sahibi olarak görüyorsa söyler tabii…

O veya O’nlar böyle söylemler kullanırken buradaki yetkililer, hükümet ve Cumhurbaşkanı “hop, durun bakalım” diyemediğine göre ve çıkan seslere, tepkilere de ‘esef’le yaklaşanlar ve söylenen şeye “değerlendiririz” diyenler de olabildiğine göre neden söylemesinler ki!..

***

Evet, Türkiye’nin AB Bakanı Egemen Bağış, Kıbrıs sorununun çözümünde seçenekler arasında KKTC’nin Türkiye’ye bağlanmasının da olabileceğini söyledi. Tepkiler geldi muhalefetten… CTP ve TDP bu demeci kınadılar, kabul edilemez olduğunu, haddini aşan bir yaklaşım olduğunu belirttiler. Garanti anlaşmalarına aykırı olduğunu ifade ederlerken Başbakan’ın, Egemen Bağış’ın sözlerine yaklaşımı “değerlendiririz” şeklinde oldu.

Egemen Bağış’tan bu söylemiyle ilgili bir düzeltme beklenirken, hiç olmaz ama ‘özür’ beklenirken diplomasiye uymayan yaklaşımlarını sürdürdü ve tepki gösterenleri “Rum sempatizanı” olarak görerek, açıklamalarının ‘heceleyerek’ bir daha okunmasını istedi.

***

Bu tip açıklamaların yapılabilmesi buradaki otorite boşluğundan kaynaklanan, rahat açıklama yapabilme olanağının verilmesinden ortaya çıkıyor.

Ancak şöyle de düşünmek mümkün; Türkiye her ne kadar çağdaşlaşma için çaba gösterse de, hizmet sektöründe, altyapıda övünülecek adımlar da atsa bazı kişilerin kültür birikiminde ‘Osmanlılık’, bir başka deyişle ‘erkeklik’, bir başka deyişle ‘mahalle kabadayılığı’ hep vardır. Röportajı yapan muhabir KKTC’nin Türkiye’ye bağlanıp bağlanamayacağı şeklinde bir soru sormuşsa Egemen Bağış’ın yukarıda anlattığım kültür birikimi onu “yok, olmaz, sözlerimizi inkar etmiş oluruz” cevabı yerine “neden olmasın! bağlarız” şeklinde yanıt vermeye zorlamıştır. Bu yanıtı verince korkmadığını!, cesur olduğunu!, asıp kesebileceğini! kanıtlayabildiği için kendisini daha iyi hissetmiştir.

***

Bir başka yaklaşım daha olabilir bu olayda;

Egemen Bağış böyle bir konuşma yapmasaydı Kıbrıs sorununu konuşmamış olacaktık. Fırsat yarattı, Kıbrıs sorunu tartışılıyor. Biliyorsunuz, günlük koşuşturma ve yapay gündemler arasında Kıbrıs sorunu arka planlarda kaldı ne yazık ki… Görüşmecimiz Derviş Eroğlu ve ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ görüşmecisi Hristofyas’ın da sorun çözmekteki niyetsizlikleri bu sorunun gündemimizde çok alt sıralara düşmesine büyük katkıda bulunmuştur. İşte Egemen Bağış, bu gündemin yeniden ön sıralara çıkmasına neden oldu. Bu yüzden belki bir yerde teşekkür etmek! gerekecektir Bağış’a…

***

Arada bir, birileri eğri veya doğru çıkışlar yaparlarsa yine tartışılır. Reklamın iyisi kötüsü yoktur derler ya… Kötü de olsa yine o ürün konuşulur, gündemde olur. Bu da öyle bir olay oldu. Fazla büyütmeye de gerek yok aslında… Konuşmuş olduk sorunu… Keşke ileriye doğru atılan bir adımdan dolayı konuşmuş olsaydık ama olsun, yine de konuştuk.            

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler