1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Konuşan Eller 2015” devam ediyor
“Konuşan Eller 2015” devam ediyor

“Konuşan Eller 2015” devam ediyor

İşitme, konuşma engellilerinin iletişim konusundaki sıkıntılarını gidermek amacıyla başlatılan “Konuşan Eller 2015” projesi devam ediyor.

A+A-

 

İşitme,  konuşma engellilerinin iletişim  konusundaki sıkıntılarını gidermek amacıyla başlatılan “Konuşan Eller 2015”  projesi devam ediyor.

“Konuşan Eller 2015” proje yöneticisi Bahire Doğru;  AB finansmanıyla gerçekleştirilen İnsan Hakları ve Sosyal Girişimcilik projesi Youthopia kapsamında yapılan küçük hibe programında, işaret dili eğitimi projesinin kabul görmesiyle MAGEM ve Youth Power ortaklığında hayata geçirilen proje hakkında bilgi verdi.

Bahire Doğru, toplumdaki  işitme,  konuşma engellilerinin iletişim  konusundaki sıkıntılarını gidermek,  birbirlerine  destek  olmalarını sağlamak,  kendilerine olan güvenlerini  artırmalarına yardımcı olmak  ve toplumda ihtiyaç duyulan işaret dili eğitiminin  önemini  kamuoyuna duyurarak farkındalık yaratmak amacıyla projeye başladıklarını belirtti.

YDÜ Hastanesi eğitim salonunda 16 Mart’ta başlayan ve 15 Haziran 2015’de sona erecek “Konuşan Eller 2015” işaret dili eğitimlerinin ilgi gördüğünü belirten Behire Doğru,
“Bu kısa sürede, eğitmenimiz Mehmet Özgür Aktaş’ın deneyimleri ve katılımcı 80 kursiyerin kararlı çalışmalarıyla ne mutlu ki artık ellerin konuşmaya başladı” dedi.

İşaret dili eğitimi programına yoğun bir ilgi olmasının sevindirici olduğunu ancak, gelen taleplerin hepsini karşılayamadıklarını da ifade eden Doğru, gelen aşırı talebin çalışmalarına daha kapsamlı bir yol çizeceğini, bu çerçevede işitme engellilerin sesi olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Ülkede bir ilk olan bu proje kapsamında işaret dili eğitimlerinin, sürekli olabilmesine olanak sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Doğru, “Konuşan Eller 2015” projesini kabul eden ve hayata geçmesine katkı koyan AB Youthopia projesi ortakları MAGEM ve Youth Power’a, salon tahsis eden YDÜ Hastanesi ve YDÜ Eğitim Fakültesi’ne,  eğitmen Mehmet Özgür Aktaş’a ve özellikle kursta özveri ile çalışan 80 katılımcıya teşekkür etti.

Bu haber toplam 1361 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler