1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KONTENJANLAR NİYE BOŞ KALDI?
KONTENJANLAR NİYE BOŞ KALDI?

KONTENJANLAR NİYE BOŞ KALDI?

YENİDÜZEN Gazetesinin bugün manşetten, “SAYI YETERLİ DEĞİL, TANITIM ŞART” başlığı ile verdiği özel haberde, 5 üniversitenin yetkilileri, LYS sonuçlarına göre Kuzey Kıbrıs’a ayrılan kontejan sayısını yorumladı. KKTC üniversitelerine bu

A+A-

 

 

YENİDÜZEN Gazetesinin bugün manşetten,  “SAYI YETERLİ DEĞİL, TANITIM ŞART” başlığı ile verdiği özel haberde, 5 üniversitenin yetkilileri, LYS sonuçlarına göre Kuzey Kıbrıs’a ayrılan kontejan sayısını yorumladı.

 

 

KKTC üniversitelerine bu yıl 16,395 kontenjan ayrılmıştı. Bu kontenjanlara 5,063 yerleştirme yapılırken, 11,332 kontenjan boş kaldı. Üniversitelerimize yapılan yerleştirme sonuçlarına göre Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne 1456 (DAÜ ve Gazi Üniversitesi çift diploma programları dahil), Yakın Doğu Üniversitesi’ne 1432, Girne Amerikan Üniversitesi’ne 969, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne 900 ve Lefke Avrupa Üniversitesi’ne ise 358 öğrenci kayıt yapma hakkı elde etti.

 

 

Didem MENTEŞ

Burhan GÜRKAN

 

·        DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak:  Geçen yıla göre sayıda artış var ancak bu sayı yeterli değildir. Çok yönlü tanıtım yapılmalı ve kalite artırılmalı…

 

·        YDÜ Rektör Yardımcısı Şenol Bektaş: Gelecek yıl sayının artmasını ümit ediyoruz. Türkiye basını da önemli faktör.

 

·        UKÜ Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Adalıer: Öğrenci sayısında artış için bu konu devlet politikası haline gelmeli.

 

·        LAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Münevver Bektaş: Sayı yeterli değil. Türkiye’deki tanıtımlara dahil olmalıyız. Uluslar arası alanda da anlaşmalar önemli.

 

·        Girne Amerikan Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Zerrin Gürler: Bu sayı yeterli değil, daha fazla olmasını bekliyorduk.

 

Üniversite yetkililerin değerlenirmeleri ve haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2186 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler