1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Konstantinos’un bebeğini Almanya’da arıyoruz...
Konstantinos’un bebeğini Almanya’da arıyoruz...

Konstantinos’un bebeğini Almanya’da arıyoruz...

Aşşa’dan (Paşaköy) “kayıp” edilen ve geçtiğimiz aylarda bu sayfalarda öyküsüne geniş yer vermiş olduğumuz Konstantinos Neofitu’nun öyküsü, ricamız üzerine Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Süddeutsche Zeitung gazet

A+A-

 

 

Aşşa’dan (Paşaköy) “kayıp” edilen ve geçtiğimiz aylarda bu sayfalarda öyküsüne geniş yer vermiş olduğumuz Konstantinos Neofitu’nun öyküsü, ricamız üzerine Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Süddeutsche Zeitung gazetesinde yayımlandı.

Alman gazeteci arkadaşımız Christiane Schlötzer, bizi kırmayarak, “kayıp” Konstantinos’un Alman kızarkadaşını ve ondan olan bebeğini Almanya’da bulmak üzere harekete geçerek, geçtiğimiz haftasonu Süddeutsche Zeitung gazetesinde Konstantinos’un ve onun Almanya’da bulunan bebeğiyle ilgili öyküsüne geniş yer verdi. Süddeutsche Zeitung’un haftasonu tirajı 500 bin. Gazeteci Christiane Schlötzer yazısında bizim “kayıplar”la ilgili çalışmalarımıza da yer verdi.

Aslen Aşşalı olan ve 1974’te “kayıp” edilen Konstantinos Neofitu, Maraş’ta Asteria Otel’de çalışmaktaydı. 1974 öncesinde Maraş’ta çalışırken, Kıbrıs’ta tatilde bulunan Almanya’dan bir genç kızla arkadaş olmuş ve bu genç kız bir süre sonra Konstantinos’tan bebek beklemeye başlamıştı. Ülkesine dönen bu genç kız, bir süre sonra Konstantinos’un bebeğini dünyaya getirmiş ve 1974’ün yaz aylarında  bebekle birlikte Kıbrıs’a gelmeyi planıyordu. Ancak savaş çıkınca, Konstantinos “kayıp” edildi, Konstantinos’un ailesinin de bu Alman kızla hiçbir teması olmadığı için, Konstantinos’un bebeğini bulmakta başarısız oldular.

Konstantinos’un Alman kızla tüm yazışmaları, Almanya’dan gelen mektupları ve tüm kişisel eşyaları, Maraş’ta kaldığı lojmanda olduğu için ve Maraş 1974’ten sonra askeri bölge olması nedeniyle “ulaşılmaz” bir yer olduğu için, Konstantinos’un bu Alman kızı ve Konstantinos’un bebeğini bulma çabaları zorlaşmıştı.

Konstantinos Neofitu’nun kızkardeşi Kulla, geçtiğimiz aylarda bizimle temasa geçerek “kayıp” kardeşinin öyküsünü anlatmış, bizden bu bebeğin bulunması için yardım istemişti. Bu öyküye bu sayfalarda yer vermiştik.

Ricamız üzerine Almanya’nın değerli gazetecilerinden Christiane Schlötzer, geçtiğimiz haftasonu Süddeutsche Zeitung gazetesinde bu konuda geniş yayın yaptı.

Almanya’da “kayıplar”ın arandığı programlar yayımlayan bazı televizyon istasyonlarıyla da temasa geçerek, onlardan da Konstantinos’un bebeğini bulmalarını isteyeceğiz.

Bu konuda bize yardımcı olan değerli gazeteci arkadaşımız Christiane Schlötzer’e sonsuz teşekkürler...

 


 

 

Değerli bir okurumuzu yitirdik...

 

Çok değerli bir okurumuzu önceki gün yitirdik... Aslen Çatozlu olan ancak hayatını Mağusa’da sürdüren Salih Mehmet Yorgancı, önceki gün hiç beklenmedik biçimde hayata veda etti ve dün Çatoz’da toprağa verildi.

Salih Mehmet Yorgancı, “kayıplar”ı aradığımız bu süreçte bize her zaman yardım eden, bölgedeki olası gömü yerleri hakkında değerli bilgilerini paylaşan çok değerli bir okurumuzdu.

Geride beş evlat ve 11 torun bıraktı...  Salih Mehmet Yorgancı’nın sevgili eşi Fatma Hanım’a, evlatlarına ve torunlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz... Nur içinde yatasın Salih Dayı...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler