1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOMİTELERE MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ
KOMİTELERE MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

KOMİTELERE MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini yerine getirmek için toplandı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini yerine getirmek için toplandı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00’da başlayan toplantıda, Genel Kurul ilk olarak Meclis Danışma Kurulu’nun kararını onaylayarak CTP Grubu’nun “Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz Hakkında Genel Görüşme Açılması Önergesi” ile UBP milletvekillerinin “Devletin Batık Bankalardan Alacağı İle İlgili Meclis Araştırması Açılması Önergesi”nin ön görüşmelerini gündem dışı konuşmaların önüne aldı.

Daha sonra Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesine Boşaltılan Un Kum, Yanık Un Kepek ve Mısır Kepeği ile İlgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi’ne ek süre verilmesi ele alındı.

AVCI

Konu hakkında ilk sözü alan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, meclisteki araştırma komitelerinin vatandaşlara bu konuda biz de hassasız ilgileniyoruz imajı vermek amacını taşıdığını savundu.

Gazimağusa Limanı’na getirilen kum konusunda bir yıldır yapılan araştırmadan sonuç alınamamasını eleştiren Avcı, bir yılın bu konu için fazla olduğunu cevap bulamadıysa bulunamayacağını söyledi.

ADEM

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem ise süre uzatımına onay vereceklerini belirterek, UBP’yi denetimden kaçmakla suçladı.

Bütün Mağusa’nın konuyu iyi bildiğini savunan Adem, bu konunun altından bir bakanın çıkacağını savunarak bu çıkıncaya kadar komitenin süresinin uzatılacağını kaydetti.

Komite Başkanının değiştirilmesini de isteyen Adem, başka bölgeden bir milletvekilinin başkan olmasını istedi.

YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı, CTP-BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, UBP döneminde 14 komite kurulduğunu ve sadece bir tanesinden sonuç alındığını kaydederek, bunların iş ola kurulduğu görüntüsü yarattığını savundu.

Bu komiteler hakkında bilgi veren Yektaoğlu, oy birliği ile geçen evrensel yasaların da uygulanmayarak süs olarak kalmakta, tüzüklerinin çıkarılmamakta olduğunu ileri sürdü.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, “Ben böyle başarısız bir ekip hayatımın hiçbir evresinde görmedim” diyerek, kurulan komitelerin çalışmamasını eleştirdi.

Komite Başkanı olan UBP Milletvekili Afet Özcafer’in sorumluluğunu yerine getirmediğini, komitenin sonuçlanmamasının onun sorumluluğu olduğunu ileri süren Çakıcı, komitenin sonuçlanmamasında Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un etkili olduğunu, Afet Özcafer’in de onu koruduğunu iddia etti.

Çakıcı, iktidara gelmesi halinde tek tek bu dosyaları açarak sorumluları ortaya çıkaracağını söyleyerek, UBP bakan ve milletvekillerinin birbirlerini koruduğunu savundu.

Bir tek işkence komitesinin sonuçlandığını ve bunun raporunun da hasır altı edildiğini iddia eden Çakıcı, komitelerin sonuçlandırılmasını talep etti.

Konuşmaların ardından tezkere oylanarak oyçokluğu ile kabul edildi.

Genel Kurul daha sonra CTP Grubu’nun “Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz Hakkında Genel Görüşme Açılması Önergesi” ön görüşmesine geçti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler