1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOMİTE TOPLANDI
KOMİTE TOPLANDI

KOMİTE TOPLANDI

KKTC’nin 3 milyar 132 milyon TL’lik 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde bugün görüşülmeye başlandı. UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan başkanlığında toplanan komitede

A+A-

 

 

 

KKTC’nin 3 milyar 132 milyon TL’lik 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde bugün görüşülmeye başlandı.

UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan başkanlığında toplanan komitede ilk sözü Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer aldı. Bozer, hayırlı olsun temennisinde bulunmak amacıyla toplantıya katıldığını söyledi.

Bütçe çalışmalarının zor olduğu kadar önemli olduğuna da işaret eden Bozer, komitenin çalışmalarını en iyi şekilde sürdürülebilmesi için gereken her şeyin yapılacağını kaydetti.

Bozer’in ardından Maliye Bakanı Ersin Tatar, söz aldı ve bütçeyle ilgili sunumu yapmaya başladı.

UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan başkanlığındaki Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde CTP Gazimağusa Milletvekili ve Komite Başkan Yardımcısı Teberrüken Uluçay, CTP Girne Milletvekili Ömer S. Kalyoncu, UBP Gazimağusa Milletvekili Afer Özcafer ve UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin görev yapıyor.

Komitedeki bütçe görüşmeleri 29 Kasım’a kadar sürecek. Programa göre, yarın Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Mahkemeler ve Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman); 18 Kasım Cuma günü Başbakanlık, Hukuk Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı; 22 Kasım Salı günü Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı; 23 Kasım Çarşamba günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı; 24 Kasım Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı; 25 Kasım Cuma günü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçelerini görüşecek.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, yeni yılın bütçesiyle ilgili görüşmelerini 29 Kasım Salı günü tamamlayacak. Son günde Sayıştay Başkanlığı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Gelirler Bütçesi görüşülecek; tasarının madde madde görüşülmesi tamamlanarak bütünü oylanacak.

2012 bütçesi daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek ve 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek.

3 milyar 132 milyon TL’lik 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda, 2011’e göre 55 milyon TL artış öngörülüyor. Yeni bütçede, 150 milyon TL iç borçlanma, 121 milyon TL de açık olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler