1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KOLTUKLAR' ÇOCUKLARIN
KOLTUKLAR ÇOCUKLARIN

'KOLTUKLAR' ÇOCUKLARIN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Vekili Hasan Bozer ile Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu’nu ziyaret eden KKTC genelindeki ilkokulları temsilen 25 öğrenci, daha temiz ve yeşil bir çevre; barış ve huzur içinde b

A+A-

 

 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Vekili Hasan Bozer ile Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu’nu ziyaret eden KKTC genelindeki ilkokulları temsilen 25 öğrenci, daha temiz ve yeşil bir çevre; barış ve huzur içinde bir ülke isteklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Hasan Bozer ile Meclis Başkan Vekili, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, bu sabah ayrı ayrı Atatürk İlkokulu Müdürü Selda Ünsaldı Ersoy başkanlığındaki KKTC ilkokullarını temsilen 25 öğrenciyi kabul etti.

Meclis Şeref Salonu’nda çocuklarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Vekili Bozer, onların sorularını da yanıtladı.

BOZER: “GELECEKTE MECLİS HEP SİZİN OLACAK”

Çocukların ve gençlerin ülkenin geleceği olduğunu vurgulayan Hasan Bozer, bazı çocukların gelecekte mecliste milletvekili olarak görev yapacağını belirtti ve “Birazdan Meclis Genel Kurulu salonuna gideceksiniz. Gelecekte oralar hep sizin olacak. Biz burada kalıcı değiliz” dedi.

Bozer, çocukların iyi eğitim alarak iyi yetişmesinin önemini vurgulayarak, sağlıklı büyümelerine de önem verdiklerini söyledi.

“Dünyadaki gelişmeleri iyi görüp, ülkemize hayırlı birer genç olarak yetişmeniz ana hedefimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Vekili Bozer, oyun oynamanın ve gezmenin de çocukların hakkı olduğunu; ama eğitimi de bunlarla beraber sürdürmek gerektiğini kaydetti.

UNUTULMAYAN ANILAR

Ziyarette çocuklar Bozer’e çiçek takdim ederken, Bozer de onlara hediyeler dağıttı. Daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Hasan Bozer, “Unutamadığınız bir anınız var mı?” sorusuna karşılık, hem çatışma dönemlerine hem de doktorluk mesleğine dair birçok anısı bulunduğunu; 30 yıl boyunca Girne ve Güzelyurt’ta çocuk hekimliği yaptığını anlattı. Bozer, Cengiz Topel Hastanesi’nde görev yaparken tarım ilacı içen bir çocuk hastayı kurtarmak için yaptıklarını dile getirdi ve çocuğun annesinin daha sonra kontrole getirdiğinde “Bu çocuk artık senindir, onu sen kurtardın” dediğini söyledi.

ERENKÖY DİRENİŞİ

Bir öğrencinin “Savaş zamanlarında neler yaşadınız?” sorusuna karşılık henüz 3-4 aylık tıp öğrencisiyken kitapları ve okulu bir yana bırakıp ülke için Erenköy’e çıkan mücahitler arasında yer aldığını ve 2 yıl boyunca direndiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Hasan Bozer, o dönemi yaşayan arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde “hayatta kalmamız mucize” diye konuştuklarını belirtti.

DAHA TEMİZ ÇEVRE

Bozer, çevre kirliliğine karşı neler yapılabileceğini soran bir öğrenciyi yanıtlarken de, eğitimin önemini vurguladı ve çocukların da büyüklerin hatalarını gördüğü zaman medeni şekilde uyarmasını istedi.

Ziyaretlerde konuşan Atatürk İlkokulu Müdürü Selda Ünsaldı Ersoy da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin başladığını belirterek, yoğun bir hafta geçireceklerini; çocukların da devlet ve hükümet yetkililerini ziyaret ederek tüm adaya sevgilerini ileteceğini söyledi.

ÇOCUKLAR MECLİS GENEL KURULUNDA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle ziyaretler yapan heyeti daha sonra Meclis Şeref Salonu’nda Meclis Başkan Vekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da kabul etti. Yektaoğlu’na buket takdim eden çocuklara Yektaoğlu da hediyeler verdi.

Yektaoğlu, çocukların bayramını kutlayarak, bugünlerin değerini iyi bilmelerini istedi.

Bir süre burada sohbet eden Yektaoğlu ve çocuklar, daha sonra Meclis Genel Kurulu salonuna gitti.

TEMSİLİ CUMHURBAŞKANI VE MECLİS BAŞKANI İÇİN SEÇİM

Çocuklar, Yektaoğlu, Meclis görevlileri ve öğretmenleri yönetiminde seçim yaparak, temsili Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı seçti.

KÜÇÜK CUMHURBAŞKANI’NIN MESAJLARI

Meclis Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı için ayrılan locadaki yerini alan Necati Taşkın İlkokulu öğrencisi Dila Elmas, Cumhurbaşkanı olarak daha temiz bir çevre, daha yeşil okullar için çalışacağını söyledi. Barış ve huzur içinde yaşamak istediklerini vurgulayan Elmas, herkesin bayramını kutladı.

MERYEM’DEN KADINLARA MESAJ

Meclis Başkanlığı görevine seçilen Meryem Çalışkan ise, tüm arkadaşlarının ve yurttaşların bayramını kutladı ve daha temiz, daha yeşil bir ada istediğini söyledi.

Kadınların siyasette daha aktif olması gerektiğini vurgulayan temsili Meclis Başkanı Meryem Çalışkan, okullarda da daha fazla yeşil alan ve spor olanakları istedi.

Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu ise, “İleride sizler çok daha iyisini yapacaksınız, buna inanıyorum” diyerek öğrencileri kutladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler