1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Koltuğa gömüldükçe gömüldü…
Koltuğa gömüldükçe gömüldü…

Koltuğa gömüldükçe gömüldü…

Dün ülkemizde ‘yağışla’ birlikte beklenen sel felaketi olmadı ancak Meclis’te CTP Vekili Ömer Kalyoncu adeta esti gürledi, UBP’ye felaket bir gün yaşattı. Lefkoşa Belediyesi’nin borçlanmaları hakkında konuşan Kalyoncu, Maliye

A+A-

 

 

 

Dün ülkemizde ‘yağışla’ birlikte beklenen sel felaketi olmadı ancak Meclis’te CTP Vekili Ömer Kalyoncu adeta esti gürledi, UBP’ye felaket bir gün yaşattı. Lefkoşa Belediyesi’nin borçlanmaları hakkında konuşan Kalyoncu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı, hükümeti, belediye başkanı Cemal Bulutoğluları’nı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eleştirdikçe eleştirdi, suçladı.

Belediye Meclis kararı alınmadan belediyenin 10 milyon sterlin borçlandırdığını ve altında ‘Senin imzan var’ diyerek yüklendiği Tatar, oturduğu koltuğa gömüldükçe gömüldü.

Kalyoncu, “Hangi yüzle hangi hakla daha çıkıp konuşuyorsunuz” diye sözlerine son verirken, Tatar kürsüye çıkmak istedi, Kalyoncu, “O zaman neden imza attığını da açıkla” dedi. Ancak, Tatar, lafı eveledi geveledi, 10 milyon sterlinlik borçlanmanın altına neden imza attığını açıklayamadı.

 

 


 

 

Kaşif’in kul halleri…

 

UBP Kurultayı’nda başkan adayı olan Ahmet Kaşif’in kul halleri dikkat çekiyor. Dünkü basın toplantısında da bu hali dikkat çekiciydi.

Kurultay’da kazanması ve başbakan olması halinde yapacağı programı ortaya koydu.

Herkes ‘adaylıktan geri çekilecek’ beklentisine girmişken, iddialar bu yönde dolaşırken, Kaşif, adaylığını ısrarlı  bir şekilde sürdürmeye devam etti.

Eroğlu’nu korudu, Küçük’ü yerden yere vurdu, sorulara kısa ancak açıklıkla cevap vermedi.

Daha 1 hafta öncesine kadar yanında olan bir anda Küçük’çü kesilen Ekonomi Bakanı Sunat Atun’a kendi lafını hatırlatarak, ‘Adam ol’ çağrısında bulundu.  Atun’un da hazırlamasında yardımcı olduğu programı okudu.

Kaşif, tüm destekçilerine teşekkür etti. Rahatsızlanarak hastanede bulunan Kemal Dürüst’e de…

Kaşif’in ciddi anlamda gizli desteği olduğu konuşuluyor. Örneğin Girne Küçük’çü olarak görülse de birçok gizli oyun Kaşif’e gideceği, Lefkoşa ve Güzelyurt’ta da benzer durumların olduğu söyleniyor.

Bu gizli oy potansiyelinin farkında olan Kaşif ise Küçük karşısında kulluğunu koruyor.

 

 


 

 

Dürüst, Küçük’e dönecek mi?

 

UBP’li vekil Kemal Dürüst, bir süredir Kaşif’in yanında yoktu. Hatta geçtiğimizi günlerde Mağusa’da düzenlenen toplantıya da katılmayan Dürüst hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştı.

Aslında Kaşif’i değil sadece Güzelyurt İlçe başkanlığı seçiminde Türkay Tokel’i desteklediği tekrardan Küçük’ün yanına döneceği konuşuluyordu.

Bu iddiaları sormak için birkaç kez aramamıza rağmen telefonlara bakmayan Dürüst, ‘gizemli’ bir havaya bürünmüştü.

Ve önceki akşam rahatsızlandığı haberi geldi. Kaşif meselesini bir anda unuttuk. Ama dün Kaşif, Dürüst’e de basın toplantısında teşekkür edince, kafalar karıştı.  

 

 

  


 

 

VATANDAŞA EZİYET

 

“…kabinde görevli sivil hizmet görevlisi “ Ahmet Bey terhis belgeniz de lütfen” demez mi! Yıllardır bu terhis belgesi talebine bir anlam veremediğim gibi bu talebi de bu çağda anlamsız ve devlet ciddiyetinden uzak bulurum.

Teknoloji ve bilgisayar çağının pik noktasına ulaştığı bu günlerde e-devlet sisteminin birçok ülkede kullanıldığı gerçeği ile bağdaşmayan bu çağdışı uygulama herhalde bir de Afganistan’da vardır. Askerlik hizmetimi bitireli 15 yıl olmuş, kamu görevine girmiş ve bugüne kadar seferberlik hizmetlerini de yerine getirmiş bir vatandaş olarak ve ayrıca vergisini eziyet çekmemek ve hizmet almak amacıyla verdiğini sanan bir yurtsever olarak hala online sisteme geçememiş bir devlette giriş ve çıkış kapılarında bu karmaşa ve saçma uygulamaların yaşanmasına bir anlam veremiyorum. Şöyle ki;

 Hava ve deniz yolu ile yurt dışına çıkıyorsanız Terhis Belgesi şart; kara yoluyla yurt dışına çıkıyorsanız Terhis Belgesi şartı yok !!! Yani Kıbrıs’ın güneyine geçip oradan asker kaçağı da olsanız dünyanın herhangi bir yerine elinizi kolunuzu sallaya sallaya ulaşabilirsiniz.”

 

AHMET MURATOĞLU

 

 

 


 

Güven bunalımı

 

“Güvensizlik” sorununu elbette, sadece politik kurumlara inançsızlık ya da asayiş sorunlarından kaynaklanan endişe olarak görmemek gerek. Bu, toptan dünyaya bakışı belirleyen ürkek bir ruh halinin ifadesi. Nitekim başta da belirttiğimiz gibi bizde kimsenin neredeyse hiçbir şeye güveni yok.

Güven bunalımının nedenleri hakkında derin sosyolojik analizlere ihtiyaç var. Bu sorun aşılmadan, ülkede hiçbir şeyin yoluna girmesi mümkün değil.

Güven bunalımı her şeyi tahrip ediyor. Ama en çok da “güvenememek” kadar, “güvenilmez olmayı” normalleştirdiği için tehlikeli.

 “Nasıl olsa kimse kimseye güvenmiyor” diyenler çok daha rahat yalpalayıp, tutarsızlık sergileyebiliyor. Bir tekUBPkurultayının “ihanet” temasına oturması bile çok şey anlatıyor…”

 

GÜRDAL HÜDAOĞLU,

 

 


 

Dere tepe yürüsünler, pislikleri görmesinler…

 

Bunaltıcı yaz sıcaklarının ardından sonbaharın gelişiyle Dağcılık Spor Derneği de yeni sezona başlamış bulunuyor.

Artık her pazar farklı bir parkurda yürüyüşler yapılacak. Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a, Trodos’tan Baf’a kadar…

Sonuçta güzel bir spor dalı… Yediden yetmişe herkese hitap ediyor.

Hem yaşadığın ülkeyi tanıma fırsatı buluyorsun, hem de güzelliklerini görüyorsun.

Melodi çalarcasına çeşitli tür kuşların şakrayan sesleri kulağa ne kadar da hoş gelir, değil mi?..

Açık havada oksijen depolayarak, o havayı teneffüs ederek, çam ağaçlarının kokusunu çeke çeke ilerliyorsun…

Gezsinler, yürüsünler dağda bayırda… Dere, tepe demeden.

Lefkoşa’nın kanalizasyon kokularını çekmektense…

 ‘Şiddetli yağış olursa yine mi sel basacak?’ gailesinde olmaktansa, yürüsünler yürüyebildiklerince…”

 

AKAY CEMAL

 

 

 

 


 

 

 

“Beklenen yağmur ve sel hükümet tarafından kurultay sonrasına ertelendi. Oluşturulan kriz masasında şu an arsa dağıtıldığı söyleniyor...”

 

Enver KARAKAYA’nın profilinden

 

 ***

 

“Beklenen yağmur ve sel hükümet tarafından kurultay sonrasına ertelendi. Oluşturulan kriz masasında şu an arsa dağıtıldığı söyleniyor...”

 

Çağrı TOSUN’un profilinden

 

 


 

 

 

“ Çarşamba ve Perşembe günü Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı hava kütlesi nedeniyle özellikle Perşembe günü kuvvetli yağmur bekleniyor.”

 

Fehmi OKTAY (Meteroloji Dairesi Müdürü)

 

 

 


 

 

“Vatandaşın evinde çirkef gibi su akarken LTB’nin, YDÜ’nün içinden geçen bir boruyu bile değiştirebilecek gücü yok”

 

Ömer KALYONCU (CTP Vekili)

 

 

 


 

 

 

 

RHA ile hafta sonu maç keyfi...(Y.Boğaziçi-Tatlısu maçı)

 

 

 

Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler