1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kolej aldatmacasının gerçek nedenleri
Kolej aldatmacasının gerçek nedenleri

Kolej aldatmacasının gerçek nedenleri

Kolej sınavı aldatmacasında yeni gerçekler su yüzüne çıkıyor. Devletin dili yazıdır. Bakanlık Eylül 2011’de ortaokullara yazı göndererek, 16 Haziran 2012’de yapılacak sınavla kolejlere öğrenci alınacağını duyurmuştu. Bakan 3 Mayıs 2012’

A+A-

 

 

Kolej sınavı aldatmacasında yeni gerçekler su yüzüne çıkıyor.

Devletin dili yazıdır. Bakanlık Eylül 2011’de ortaokullara yazı göndererek, 16 Haziran 2012’de yapılacak sınavla kolejlere öğrenci alınacağını duyurmuştu. Bakan 3 Mayıs 2012’de basına açıklama yapıyor, sınava tam 44 gün kala “Kolejlere öğrenci almayacağız” diyor...

Başka ne diyor?

“Kolejler sadece GCE-A Level sınavlarına yönelik olacak. ÖSS’yi tercih edecek olanlar düz liselere yönelmelidir. Aileler ve öğrenciler seçimlerini yaparken ona göre bir yol çizsinler. Normal düz liselerde ÖSS’ye yönelik müfredatımız devam edecek. Ancak kolejleri bundan ayıracağız. Aileler ve öğrenciler bilecek ki Kolejler GCE-A Level sınavlarına öğrenci hazırlayacak.” (Bakanlık web sayfası).

Kolejler sadece A Level sınavlarına hazırlayacak, genel liseler ise ÖSS’ye... Kolejlerde ÖSS yok, sadece A Level var. Kolejlerde hangi programların olacağı başka bir konudur, yapılacağı duyurulan sınavı yapmaktan vaz geçmek başka bir konudur. 

Kolejlerde sadece A Level programlarının olacağı okulların kapanmasına 20, sınavların yapılmasına 44 gün kala mı söylenir?

Hangi kolej A Level sınavlarına hazırlıyor? Sadece Lefkoşa TMK... O’da CTP döneminde açıldı.

Gazimağusa, Girne, Güzelyurt Kolejlerinde A Level porogramı var mı? Açtın mı? Açmadın.

Eeee!... Kolejler nasıl sadece A Level sınavlarına hazırlayacak?

Açmayı bir tarafa bırakın, açılmış programların da kapatıldığı su yüzüne çıktı. Güzelyurt TMK’da açılmış olan IGCSE programı 2010-11 öğretim yılında bakanlık tarafından kapatıldı.

Şimdi de velilere ve öğrencilere deniyor ki kolejlerde sadece A Level olacak. Açmadın ki olsun. Açılmış olanları da kapattın.

Bir gerçek daha ortaya çıkıyor. Bakan kolejlerde sadece A Level programları olacak diyor, ama öğretim yılı başında Bakanlığın okullara gönderdiği “Haftalık Ders Dağılım Çizelgesinde” kolejlerde ÖSS programlarının olacağını duyuruyor. Genelgede kolejlerde A Level sadece Lefkoşa TMK’da, diğerlerinde ise GCE ve ÖSS (Türkçe-Matematik, Sosyal Bilimler, Yabancı Dil, Fen Bilimleri) programlarının uygulanacağı belirtiliyor.

Bir taraftan kolejlerde ÖSS programı olacağı onaylanıyor, öte yandan da öğrencilere kolejlerde ÖSS olmayacak düz liseye gidin deniyor. Kolejlerin kapıları size kapandı deniyor.

Bu ne yaman çelişki!

Lefkoşa TMK dışında hiçbir kolejde A Level programı yok, tümünde de ÖSS programları var. 

Asıl gerçek ortaya çıkmakta gecikmedi. 

Daire müdürü yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada “Kolejler için yönlendirme sınavının yapılmamasının birinci etkeni okul nüfusunun kalabalık olması ve fiziki alt yapının buna uygun olmamasıdır. Yeni binalar yapılması gerekiyor.” dedi.

Demek ki ortaokul sonrası kolejlere öğrenci alınabilmesi için dersliklerin yapılması gerekiyordu. Ama yapılmadı. Yapılmadığı için şimdi öğrenciler alınmıyor. Önceden duyurusunu yaptıkları sınavı, yapmaktan vaz geçiyorlar.

Üç yılda derslikler niye yapılmadı?

Bu öğrencilerin alınacağı belliydi. Derslik ihtiyacı belliydi. Senede bir koleje derslik yapılsaydı, şimdiye çoktan tamamlanırdı.

Derslikleri yapılmamasının cezasını çocuklar mı çekecek? Çocukların suçu nedir ki cezalandırılıyor?

Kolej aldatmacasının altında yatan acı gerçekler yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor; plansızlık, programsızlık, gevşeklik, nemelağzımcılık...

Yaklaşık yüz kırk yıl önce Namık Kemal’in sözleri aklıma geliyor. “Avrupa milletlerinin gelişmesinin tezgâhı mekteptir. Eğitim güneşi dünyayı aydınlatırken, biz ne zamana kadar böyle gevşekliğin ağır uyukusunda kalacağız?”

Eğitim güneşi dünyayı aydınlatırken, ülkemizde UBP güneşi çocuklarımızı yakıyor.

Daha ne kadar zaman bu plansızlığın, gevşekliğin altında çocuklarımız geleceği, toplum yanıp kavrulacak?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler