1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOKUNUN KAYNAĞI BULUNDU
KOKUNUN KAYNAĞI BULUNDU

KOKUNUN KAYNAĞI BULUNDU

KOKUNUN KAYNAĞI DOMUZ GÜBRESİ Gazimağusa Belediyesi, halkta şikayetlere neden olan gübre kokusunun bir an önce giderilmesi için İngiliz makamları nezdinde yeniden girişim başlattı. Gazimağusa’da oldukça geniş bir bölgeyi bir süreden beridir et

A+A-

 

KOKUNUN KAYNAĞI DOMUZ GÜBRESİ

 

Gazimağusa Belediyesi, halkta şikayetlere neden olan gübre kokusunun bir an önce giderilmesi için İngiliz makamları nezdinde yeniden girişim başlattı.


Gazimağusa’da oldukça geniş bir bölgeyi bir süreden beridir etkisi altına alan kötü kokunun kaynağının İngiliz üsler bölgesinde çiftçilerin tarlalara yaydığı domuz gübreleri olduğu kesinleşti. Özellikle güney ve güney doğu yönünden Gazimağusa istikametinde esen rüzgarların etkisiyle kentin önemli bir bölümünü etkisi altına alan kötü koku, nem oranının yüksek olduğu gecelerde dayanılmaz bir hal alıyor.  
Geçtiğimiz Cumartesi akşamı rüzgarın etkisiyle yayılmaya başlayan kokuyla beraber Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, şikayetler doğrultusunda yürüttüğü araştırmalar sonucunda kötü kokunun kaynağına ulaştı. Ekipler, İngiliz Üsler Bölgesi sınırları içinde Aynikolas kampının 2 km kuzeyinde K.35˚-6-656 K ve 33˚53-254 koordinatlarında, içerisinde gübrelerinin yayıldığı yaklaşık 200 dönümlük arazi tespit etti. 100 kamyondan fazla yaş domuz gübresi döküldüğü tahmin edilen arazide, gübrelerin yayıldıktan sonra sürüldüğü ve toprakla karıştırıldığı bu nedenle de bölgeye yoğun şekilde sinek ve kokunun hakim olduğu gözlemlendi.
Gazimağusa Belediyesi, kentte özellikle akşam üzeri ve akşam saatlerinde hakim rüzgarın da etkisiyle bütün bölgeye yayılan ve halkta şikayetlere neden olan gübre kokusunun bir an önce giderilmesi için İngiliz makamları nezdinde yeniden girişim başlattı.

“SONUÇ ALMAYI UMUYORUZ”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin bir süreden beridir yoğun bir kötü kokunun etkisinde kaldığını belirterek, şikayetlerin sürekli arttığının altını çizdi. Hâkim rüzgârların yönüne bakarak kokunun Gazimağusa’nın güneyinden geldiğini tespit ettiklerini, bu nedenle de gerek Güney Kıbrıs’ta, gerekse İngiliz Egemen Üs bölgesinde birçok girişim ve araştırma yaptıklarını belirten Kayalp, belli başlı bulgulara ulaştıklarını ve kokunun tarımsal alanlarda kullanılan domuz gübresinden kaynaklandığını anladıklarını söyledi.
Bu güne kadarki tespitlerinin kokunun yoğunluğunu ve etkilediği alanı hesaba kattıklarında tatminkar olmadığını sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, bugün yaptıkları tespitin isabetli olduğunu kaydetti. Tespit ettikleri alanda kenti etkisi altına alan kokunun tamamen aynısının çok yoğun biçimde var olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ilgili alan büyüklüğünü de hesaba kattıklarında, kokunun kaynağı olduğunun kesinleştiğini söyledi. Egemen İngiliz Üs Bölgesi yetkililerine durumu aktardıklarını ve önlem talep ettiklerini belirten Kayalp, kısa sürede sonuç almayı umduklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler