1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KOALİSYONA SON
KOALİSYONA SON

KOALİSYONA SON

Rum Yönetimi Başkanı Dimtris Hristofyas ile DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın; koalisyonu sürdürüp sürdürmeme konusunda yaptıkları görüşmeden olumsuz sonuç çıktı. Özellikle Kıbrıs konusundaki yaklaşımlarda Hristofyas’la aralarında farklılıklar bu

A+A-

 

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimtris Hristofyas ile DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın; koalisyonu sürdürüp sürdürmeme konusunda yaptıkları görüşmeden olumsuz sonuç çıktı. Özellikle Kıbrıs konusundaki yaklaşımlarda Hristofyas’la aralarında farklılıklar bulunduğunu ve arzu edilen görüş birliğine varılamadığını söyleyen DIKO Başkanı Marios Karoyan Hristofyas’la işbirliğine son verdiklerini bildirdi.

Hristofyas’ın AKEL’le yapacağı görüşmeden sonra yeni kabineyi açıklayacağı kaydedildi.

Rum radyosunun haberine göre Karoyan Hristofyas’la üçüncü kez yaptığı görüşmenin ardından, DİKO’nun Hristofyas’la olan işbirliğine son verdiğini açıkladı.

Önceki görüşmelerinde, işbirliğine devam için öngördükleri şartları ve önerileri içeren paket sunan DİKO Başkanı, bunlar üzerinde Hristofyas’la, arzu edilen görüş ortaklığını sağlayamadıklarını söyledi. Karoyan özellikle Kıbrıs sorunundaki yaklaşımları arasında ciddi farklar bulunduğunun altını çizdi.

Partisinin, işbirliğine devam etmek için sunduğu öneri ve şartlarını bugünkü görüşmede madde madde ele aldıklarını anlatan Marios Karoyan “Ancak maalesef krizden kurtulma stratejisinde tam bir anlaşmaya varmak mümkün olmadı. Kıbrıs sorununun yönetilmesinde ciddi yaklaşım farklılıklarımız varlığını koruyor. Ekonomik krizin göğüslenmesi için ortak bir çaba oluşturulmasında da siyasi partilerle görüş birliği sağlanamadı” dedi.

Marios Karoyan, bugünkü görüşmeden çıkan sonuç hakkında DİKO yetkili organlarını bilgilendireceğini de sözlerine ekledi.

STEFANU

Öte yandan DİKO ile olan işbirliğinin sone erdiğini doğrulayan Rum Sözcü Stefanos Stefanu Rum Yönetimi Başkanı’nın bu durumdan dolayı üzüntü duyduğunu kaydetti.

Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs sorunu, ekonomi ve iç yönetim gibi ana konularda görüş birliği sağlanmasına dönük çabalarını sürdüreceğine işaret eden Stefanu, koalisyonun sona ermesine rağmen Hristofyas’ın, ülkenin ciddi sorunlarının çözümü için DİKO’ya uzattığı dostluk elini geri çekmeyeceğinin altını çizdi.

Stefanu bir soruya karşılık, Rum Yönetimi Başkanı’nın kendisini yalnız hissetmediğini belirterek, “tek partinin desteklediği bir hükümet ilk kez görülmüş bir şey değil” dedi.

Rum Sözcü, Hristofyas’ın, AKEL ile istişare ettikten sonra yeni kabineyi önümüzdeki günlerde ilan edeceğini de açıkladı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler