1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi
Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi

Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi

Bu hafta okullar açıldı ve tatil bitti. Artık sabah erken kalkma ve çalışma zamanı... Bu arada bu sonbahar ve kış başka işler yapmayıp bol bol kitap okumayı düşünüyorum. Umarım düşüncelerimi gerçekleştirebilirim. Tatilde okuduğum kitapların bir çoğu ile

A+A-

 Bu hafta okullar açıldı ve tatil bitti. Artık sabah erken kalkma ve çalışma zamanı... Bu arada bu sonbahar ve kış başka işler yapmayıp bol bol kitap okumayı düşünüyorum. Umarım düşüncelerimi gerçekleştirebilirim. Tatilde okuduğum kitapların bir çoğu ile ilgili bir şeyler yazıp sizinle paylaşma vakti henüz bulamadım. İlerleyen günlerde bu fırsatı bulabileceğimi düşünüyorum.

Okumalarınız bol olsun...

 

 

Dünya

Bir Gezegenin Öyküsü

Mike Goldsmith, Remzi Kitabevi

 

Dünya, evrende dört buçuk milyar yıl önce ortaya çıktı. Geçirdiği sürekli değişim sonucunda üzerinde oluşan okyanuslar ve atmosferlerle, yaşamı olanaklı kılacak koşulları geliştirdi. Dünya bugün de hâlâ değişmeye devam ediyor; kısmen biz insanlar tarafından, kısmen de bizim kontrol edemediğimiz koşullar yoluyla...

 

 

Şarap Rengi Deniz

Leonardo Sciascia, Yapı Kredi Yayınları

 

“İtalyan edebiyatının en çarpıcı kalemlerinden Leonardo Sciascia gününün Sicilya'sını toprak ağası zenginlerinin umursamazlığı, yoksullarının çaresizliği, mafyanın amansızlığıyla, insanları ve toplumuyla görüntüleyerek, bilgece buruk bir gülümsemeyle irdelerken tarihsel boyutu hiç gözden kaçırmıyor.
Sicilya'yı Sciascia'dan dinlemek, bu eski uygarlık adasını, açıkça dile getirilmediği anlarda bile, tarihsel derinliğiyle izlemek, hatta duyumsamak anlamına geliyor.”

 

 

Çadırdan-Saraya Osmanlı - Türk Mutfağı

Engin Akın, Türkiye İş Bankası Yayınları

 

Engin Akın'ın, Türklerin, temas ettikleri toplulukların lezzetlerini kendi mutfaklarıyla nasıl hemhal ettiklerinin öyküsü ile örülmüş, Orta Asya çadırlarından İstanbul saraylarına uzanan büyük ve çok çeşitli tarihlerini hiç tükenmeyen ilginç ayrıntılarla ve güzel bir dille kaleme aldığı kitabını kesinlikle büyüleyici buldum. Türkiye hakkında okuduğum en iyi kitaplardan biri.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi

Thomas Bulfinch, İnkılap Kitabevi

 

unan ve Roma mitolojisinin okurla en etkin buluşması 1855'te Thomas Bulfinch sayesinde olmuştur. Bulfinch'in en büyük dileği, üstün bir yaratıcılığın eseri bu muhteşem öyküleri herkes için keyifli kılmaktı, çünkü ona göre "mitoloji bilgisi olmadan, kendi dilimizdeki o zarif edebiyatın bile çoğu ne anlaşılır, ne de takdir görür." Buradan hareketle, yazarın mitolojik hikâyeleri tutarlı bir bütünlük içinde, şiir ve resim sanatından örneklerle süsleyerek ahenkli bir üslupla anlatması, eserinin nesiller boyu geniş kitlelerce kabul görmesinin en büyük nedenidir.

Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi, Olympos tanrıları hakkında ayrıntılı ve ilgi çekici bilgilerin yanı sıra Cupido ve Psykhe'nin aşk hikâyesi, Troya Savaşı ve Odysseus'un epik yolculuğu gibi kahramanlık öyküleri ile Homeros, Ovidius, Vergilius, Lord Byron ve Milton gibi klasik şair-yazarlardan alıntılara da yer veren zengin bir içerik sunuyor...

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Jane Austen’in bütün eserleri Hamdi Koç çevirisiyle Türkiye İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi’nde yayımlandı.

 

Ayrıntı Yayınları Philosophia Ayrıntı ve HistoriaAyrıntı adını verdiği eserleri yayımlamaya başladı.

 

Üstün Dökmen’in Kuzular Vadisi kitabı Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler