1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Klasik Müzikte Bu Haftanın En İyileri!
Klasik Müzikte Bu Haftanın En İyileri!

Klasik Müzikte Bu Haftanın En İyileri!

Adres müzik için bu hafta en iyileri bir araya getirip sizlerle buluşturuyorum ki, bana esas gurur veren en iyiler arasında küçük bir Kıbrıslı Türk’ün de olması. Hemen ajanslara düşüyor bir haber ve diyor ki; “Genç Piyanist Görsev Tepe Almanya

A+A-

 

 

 

EN İYİLERDEN GÖRSEV TEPE

 

Adres müzik için bu hafta en iyileri bir araya getirip sizlerle buluşturuyorum ki, bana esas gurur veren en iyiler arasında küçük bir Kıbrıslı Türk’ün de olması. Hemen ajanslara düşüyor bir haber ve diyor ki; “Genç Piyanist Görsev Tepe Almanya'da Birincilik ödülü kazandı.” Ben de hiç şaşırmıyorum. 13-17 Haziran 2012 tarihinde Almanya'nın Pforzheime şehrinde düzenlenen 2. ULuslararası MüzikYarışması'na katılan Görsev, aralarında Rusya, Almanya, Japonya, Hollanda, Çin, ABD ve Türkiye'nin de olduğu 14 ülkeden çok sayıda yarışmacının katıldığı, Pforzheime 2. Uluslararası Müzik Yarışmasında 11-14 Yaş Piyano Katagorisinde yarıştı. Yarışmada Bach, List ve U.C Erkin'in eserlerini büyük başarıyla seslendiren 12 yaşındaki Görsev,  hepsi Rus vatandaşı ve aynı zamanda konservatuvar ve müzik okulunda öğrenci olan rakiplerini geride bırakarak 1. oldu. Küçük Görsev, 17 Haziran Pazar akşamı düzenlenen ödül töreninde birincilik ödülünü alarak  diğer katagorilerde de birinci gelen yarışmacılarla kapanış konserine katıldı ve biz Kıbrıslıları gururla temsil etti.

Yarışma jurisi ayni zamanda Görsev'i altı yıldan beri çalıştıran ve yarışmalara hazırlayan hocası Piyanist Rauf Kasimov'a da özel olarak "Başarı ve Teşekkür" belgesi takdim etti. Daha ne diyelim ki Görsev bu haftanın en iyisi olmaya hak kazandı. Teşekkürler Görsev.

 

VIRGIN CLASSICS VE DIĞERLERI

 

Veeeee…..Virgin Classics: “Rossini Le Comte Ory” ile haftanın en iyilerine devam ediyoruz.

Geçtiğimiz Mart Virgin Klasik/EMI den yayımlanan; Rossini’nin Le Comte Ory’si Diana Damrau ve Joyce DiDonato tarafından sergilenip, DVD haline getirilmiş ve yayımlanmıştı... Bu ay ise BBC Müzik Magazin dergisinin DVD köşesinin sahibi olan Rossini’nin Le Comte Ory’si, Isolier’in Adélee aşkını konu alan muhteşem bir müzikal! Klasik müziksevenlerin yüzünü güldürecek bu DVD’yi mutlaka izlemelerini öneriyorum ve en iyiler listesine ekliyorum.  Bu haftanın en iyi klasiklerine bir DVD ile daha devam ediyorum.  “Massenet Cendrillon”  İlk olarak 1899 da Parisde sergilenmiş belle époque gözünden Cinderella hikayesi Massenetin Cendrillion’u o zamanlar Opéra-Comiquede sergilenmişti... Büyük ilgi çeken gösteride mizah, erotizm ve bir parça da büyü vardı. 20. yüzyılın paslı geçmişinde kalan bu hikaye ortaya çıkalı 30 yılı aşkın bir süre oluyor. Joyce DiDonato, 2011 yılının yazında Londra Kraliyet Opera Evinde bu gösteriyi yeniden yorumlamış ve sergilemişti... 2006 yılında Santa Fe Festivalinde bu operanın ilk kez başrolünü oynayan sanatçı, bu muhteşem gösteriyi Natalie Dessay, Juan Diego Flórez gibi isimlerle paylaşmıştı... Kan kırmızısı, siyah ve beyaz reklerinin ağırlıklı olduğu gösterinin dekorları, Charles Perraultun masallarından ilham alınarak yapılmıştı... Aşk ağırlıklı bir konusu olan Massenetin Cendrillion Operası’ndaki rolü ile Joyce DiDonato, Financial Times ve New York Times tarfından nefes kesici olarak nitelendirmiş ve klasik müzikseverlere mutlaka izlemeleri gerektiğini belirtmişti. 7 Mayıs’ta DVDsi çıkarılan bu eseri, klasik müzik arşivcileri kaçırmak istemeyecektir... Bu haftanın en iyilerinde çok iyi bir de piyanistimiz var. EMI Klasik, Martha Argerich’in Lugano'daki projesini müzik severlere yeniden hatırlatıyor! Her yıl düzenli olarak Argerich'in de katılımıyla düzenlenen Martha Argerich Festivali'nin 2011 yılında yapılan kaydı sanatçının 70. yaşı şerefine bu sene albüm olarak satışa sunuldu!2005’den beri gerçekleştirdiği performansları albüm olarak da sevenlerine sunan sanatçı, ilk Martha Argerich Festivalini 1965’de gerçekleştirmişti. Lugano’da gerçekleşen bu festivalin 11. sezonuysa bu sene de 6-28 Haziran’da yapıldı! Genç sanatçılar ve klasik müzik severleri her yıl biraraya getiren bu proje hakkında; Gramophone “gençlerin; iyi müzik yapan sanatçıların deneyimlerinden faydalanabileceği lezzetli bir festivaldi” diye adlandırdı. Beethoven’dan tutun Ravel ve Rachmaninov’a birçok sanatçının bilinen eserlerini içeren bu albüm klasik müzik severlerin arşivlerine eklemesi gereken nitelikte. Klasik müzik piyanistimiz albümdeki 10 şarkıdan 7sine eşlik ediyor! Haftaya görüşmek üzere. Her zaman en iyilerle birlikte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 813 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler