1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC’NİN TANINMASINA KONSANTRE OLMADIK'
KKTC’NİN TANINMASINA KONSANTRE OLMADIK

'KKTC’NİN TANINMASINA KONSANTRE OLMADIK'

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki Kanal A Televizyonu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’le özel bir program gerçekleştirdi.

A+A-

 

 

 

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki Kanal A Televizyonu, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’le özel bir program gerçekleştirdi. Özgürgün sorulara verdiği yanıtlar şöyle;

 

“RUM TARAFI MÜZAKERE SÜRECİNE ZARAR VERİYOR”

 

Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz’de önemli bir yerde bulunmasından dolayı uluslar arası güçlerin de adada hakimiyet kurmaya çalıştıklarını dile getiren Özgürgün, Rum Yönetimi’nin müzakere masasında samimiyetle çözüm aramaktansa, tek yanlı ve gayrıyasal bir şekilde Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol arayışı içerisine girerek tansiyonu yükselttiğini ve müzakere sürecine zarar verdiğini kaydetti.

 

“TÜRK ASKERİ ADAYA BARIŞI GETİRDİ”

 

Türk askerinin adada barışı sağladığını ve 1974 yılından sonra adada kan akmasının önlediğini dile getiren Özgürgün, Kıbrıs adasının jeopolitik konumundan dolayı uluslararası güçlerin de adada üzerinde hak sahibi olmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

“KKTC’NİN TANINMASI DEĞİL, KIBRIS’TA BİR ANLAŞMAYA KONSANTRE OLDUK”

 

KKTC’nin tanınması yönündeki çalışmaların sorulması üzerine ise Özgürgün, “Şu anda KKTC’nin tanınmasına değil Kıbrıs’ta BM parametreleri doğrultusunda; iki kesimli, iki kurucu devlete dayalı ve Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşamaya konsantre olduk” dedi.

 

“ULUSLARASI GÜÇLERİN ÇIKARLARI OLASI BİR ANLAŞMAYI ZORLAŞTIRMAKTA.”

 

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında BM parametleri çerçevesinde yapılacak bir anlaşmanın uluslar arası güçlerin bölgedeki çıkralarını da etkilediğini dile getiren Özgürgün, bu unsurun sorunun yıllardır çözümsüz kalmasının nedenleri arasında olduğunu ifade etti.

 

“RUM KESMİNDE KİN VE DÜŞMANLIK HALEN SÜRÜYOR...”

 

Güney’de yaşanan kin ve düşmanlık duygularının günden güne arttığını da söyleyen Özgürgün, Türkiye’den gelen bir voleybol takımının bile Rum tarafında maç yapmasına tahammülü olmayan bir zihniyet ile çözüme ulaşabilmenin ne yazık ki pek mümkün görünmediğini kaydetti.

 

“RUMLARIN IRKÇI TUTUMU ORTADA”

 

Kuzey’in güneye elektrik sağlaması ve ileride Türkiye’den getirilecek sudan güneyin de faydalanabilecek olmasını, Rum hükümetinin olumlu değerlendirmesi gerektiğini de vurgulayan Özgürgün, Rum yönetiminin bir anlaşma için samimi çaba sarfetmek yerine, güneyde artan ırkçı tutumlara göz yumduğunu belirtti.

 

“TÜRKİYE VE KIBRIS HALKININ SABRI TAŞIYOR...”

 

Türkiye’nin ve Kıbrıs halkının sabrının artık taşma noktasında olduğunu da ekleyen Özgürgün, sadece Türk tarafının görüşme masasına sürekli olarak olumlu önerilerle gelmesinin çözüm için yeterli olmadığını kaydetti.

 

“KKTC YERLEŞMİŞ DEMOKRASİYE SAHİP BİR DEVLETTİR”

 

KKTC’nin yerleşmiş bir demokrasiye sahip ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir devlet olduğunu dile getiren Özgürgün, Kuzey Kıbrıs’a yapılacak yabancı yatırımlara her türlü desteği vermekte olduklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 779 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler