1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC'NİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE YOK'
KKTCNİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE YOK

'KKTC'NİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE YOK'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin isminin değiştirilmesinin gündemde olmadığını bildirdi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin isminin değiştirilmesinin gündemde olmadığını bildirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin isminin değişeceği şeklinde bazı yanlış yorumlar olduğunu belirten Eroğlu, “İsim değişikliği gündemde yok” dedi.

Eroğlu, 1985’te hazırlanan KKTC Anayasanın, günün koşullarına göre yeniden değiştirilmesi gerektiğini de ifade ederek, Anayasa’daki değişiklik için Mecliste kurulan komitenin çalışmalara başladığına ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TRT AVAZ – BRT ortak yayınına konuk oldu ve iç konular ile Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Eroğlu, müzakerelerle ilgili olarak, 1 Temmuz 2012’den sonra müzakerelerden çözüm beklemenin zor olduğunu vurguladı ve Rum lider Hristofyas’ın da “anlaşma için ışık görmüyorum” diyerek, aday olmadığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, şunları söyledi:

“Sorununun tartışılmayan tarafı kalmadı. Eğer niyet olursa bir hafta, 15 günde çözeriz, ama Rumların, bizi dışlayıp Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sahibi olarak Avrupa Birliği üyesi olmaları uzlaşmazlıklarını artırıyor.

 

“DÜŞÜNÜLEN PLANLAR VAR”

 

Eroğlu, 1 Temmuz’dan sonrasına ilişkin dünyaya ilan edilen bir “B planı” olmadığını, ancak anlaşma imkanı doğmazsa düşünülen planlar bulunduğunu belirtti.

İsrail’in doğalgazı bahane ederek, Güney’den bir hava üssü istemeye başladığını ve bölgede karışıklık yaratmayı hedeflediğini vurgulayan Eroğlu, Rum tarafının hem Amerika’ya yaklaşmaya çalıştığını, ancak Rusya’dan da vazgeçemediğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler