1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC’nin ilanı ve futbol...
KKTC’nin ilanı ve futbol...

KKTC’nin ilanı ve futbol...

15 Kasım 1983’ten önce ve sonra diye Kuzey Kıbrıs’taki futbolu ikiye ayırabiliriz. Bu tarih sadece futbol için değil ayni zamanda siyasette de miladımız olmuştur. KKTC ilan edilmeseydi ne olurdu? KTFD devam ederdi. İsmi itibariyle “re

A+A-

 

 

15 Kasım 1983’ten önce ve sonra diye Kuzey Kıbrıs’taki futbolu ikiye ayırabiliriz.

Bu tarih sadece futbol için değil ayni zamanda siyasette de miladımız olmuştur.

KKTC ilan edilmeseydi ne olurdu?

KTFD devam ederdi. İsmi itibariyle “resmi” Türk tezi ile örtüşen Kıbrıs Türk Federe Devleti, Devlet Başkanı, Başbakanı, Milletvekilleri, Meclisi, Belediye Başkanları, Kaymakamları ve diğer yöneticileri ile tanınmayan bir devlet olarak yaşamaya devam ederdi.

23 Nisanlar, 19 Mayıslar futbol sahalarında yapılmaya devam eder, Devletin kuruluş törenleri 15 Kasım yerine 13 Şubat’ta şaşaalı resmigeçitlerle kutlanır, “Devletimiz ilelebet yaşayacaktır” söylevleri her yıl yine yenilenirdi.

Tek bir farkla sadece! Devlet Başkanlığı 2 dönem ile sınırlandırılan KTFD’nin devamında 1980’lerin ortasında Denktaş emekli olur veya Rusya’da Putin’in yaptığı gibi milletvekili seçilip Başbakan olabilirdi örneğin...

Yani “akşamdan sabaha” KTFD’den KKTC’ye “metazori” geç(iril)meseydik iç siyasi yaşamımızda pek bir değişiklik olmazdı. Bayraksa bayrak, topraksa toprak tıpkısının aynisi olabilirdi yine.

Ama dış siyasette 29 yıldır yaşadıklarımızı yaşamazdık. İzolasyonların ağırlaştırılmasına neden olan 541 ve 550 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararları çıkmazdı.

KKTC’nin ilanının, Kıbrıs Cumhuriyetini hayata geçiren 1960 anlaşmalarına ve 1960 Garanti anlaşmalarına aykırı olduğunu, KKTC’nin kuruluşunun geçersiz olduğunu ve Kıbrıs’taki durumu daha da kötüye götüreceğini, bu nedenle cumhuriyetin ilanının geçersiz olduğunu, Kıbrıs’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nden başka hiçbir Kıbrıs devleti tanımamalarını içeren kararlar tekrar tekrar alınmazdı!

Futbola dönecek olursak, örneğin spor amborgasını bu kadar ağır yemezdik! En azından O güne kadar maç yapabildiğimiz Türkiye Ligi takımları ile karşı karşıya maçlar yaptığımız günlere hasret kalmazdık.

Galatasaraylı Elmander ile Mağusa Türk Gücü’lü Yasin oynadıkları hazırlık maçından sonra terlerini akıttıkları formalarını değiştirebilirlerdi! Belki de Aykut hoca Fenerbahçe-DTB maçında Selden kardeşleri görüp transfer edebilirdi.

Futbolcularımız buralarda sivrilip Türkiye Liglerinde oynayabilirlerdi.

Uluslararası niteliği olan (İslam Oyunları gibi) organizasyonlara katılmaya devam edebilirdik. Örneğin 1980’de İzmir’de düzenlenen İslam Oyunlarına katılan Milli Futbol Takımımız orada çok güzel maçlar çıkarmış ve bu maçlarda sivrilen ve şimdilerde rahmetle andığımız Mete Adanır Altay’a transfer olmuştu. Oyunlarda Malezya’yı yenip, Libya ile beraber kalmıştık. (Böyle bir günde -20 Ocak 1989- Samsunspor forması ile geçirilen otobüs kazasında kaybettiğimiz Mete her iki maçta gollerini atmıştı.)

Yani KKTC olmasaydı ya da KTFD devam etseydi, Kıbrıslı Türkler daha iyi mecralarda siyasetlerini yapabilir, toplarını da oynamaya devam edebilirlerdi yine. Belki de daha üst seviyelerde, belki de başka başka liglerde!

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler