1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC'NİN ERGENEKON'LA BAĞLANTISI VARDIR'
KKTCNİN ERGENEKONLA BAĞLANTISI VARDIR

'KKTC'NİN ERGENEKON'LA BAĞLANTISI VARDIR'

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, son günlerde yeniden gündeme gelen Ergenekon’un Kıbrıs bağlantılarıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, son günlerde yeniden gündeme gelen Ergenekon’un Kıbrıs bağlantılarıyla ilgili açıklama yaptı.

 

Akansoy'un konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

Son günlerde yapılan çeşitli açıklamaların ardından gündeme yeniden gelen Ergenekon terör örgütünün, Kıbrıs’taki varlığından şüphe edenler ya bu ülkenin tarihinden bihaberler ya da bu çevreler tarafından beslenmekteler. 1950’li yıllardan itibaren, ülkemizde etkin faaliyet sürdüren Kontrgerilla ve Özel Harp Dairesi’nin gerçekleştirdiği terör eylemlerinin toplum tarafından bilindiği yadsınamaz bir gerçektir. Cami bombalama olaylarından, insanları göçe zorlayan terörist girişimlere ve baskılara, siyasi partilerin bombalanmasından, çeşitli tehditlere kadar pek çok olayın arkasında, Ergenekon terör örgütü türü karanlık güçlerin ve yapılanmaların olduğu aşikardır.

 

AK Parti Hükümeti’nin, Türkiye’de başlattığı Ergenekon ve Balyoz Davası’na KKTC’nin dahil edilmemesi atılan adımın yeterince fayda sağlamamasına neden oldu. Oysa Kıbrıs’ın, bu tür örgütlenmelerin merkezi olduğu çok iyi bilinmektedir. Kıbrıs Türk halkının bu yöndeki beklentileri karşılık bulmazken, Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan ‘Ergenekon’u Araştırma Komitesi’ de yaptığı üç beş toplantının ardından ‘KKTC’nin Ergenekon’la herhangi bir bağlantısı yoktur’ diyerek konuyu kapattı.

 

Bilindiği üzere, bu komitenin başına Ergenekon davası sanıklarından birine ‘ağabey’ diyecek kadar yakın olan UBP Milletvekili Ahmet Çaluda getirilerek atılacak olumlu tüm adımların önüne geçildi. Komite işlevini tamamlamadan görevine son verdi ve kamuoyu vicdanı yine derin bir yara aldı. Kurulduğu günden beri çetelerin cirit attığı KKTC’de patlayan bombaların hesabını soramayan UBP hükümeti, değerli yazarımız Kutlu Adalı gibi faili meçhul cinayetlerin de üstüne gidemedi.

 

En büyük ihtiyaç olarak gördüğümüz tam sivilleşme ve tam demokrasinin gereği olarak bu çetelerin üzerine gidecek tüm kişilerin CTP-BG olarak yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Burada görev yalnız siyasilere değil, medyaya, sivil toplum örgütlerine, polise ve yargı çalışanlarına düşmektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu geçtiğimiz gün basına verdiği demeçte kurultay dönemi Rauf Denktaş’a karşı koyduğu adaylığının geri çektirilmesi için evinin bombalandığını ve kendisinin de mağdur olduğunu söylemiş, kendisinin Ergenekon ile bağlantısı olduğunu düşünenlere yanıt vermişti. Bu noktadan çıkışla tüm yetkiyi elinde bulunduran Sayın Cumhurbaşkanı’na çağrımız, Ergenekon’un Kıbrıs ile bağı olduğunu söyleyenleri ‘maskaralık’ ile suçlamak yerine, terör örgütünün Kıbrıs’taki icraatlarını ortaya çıkarmak üzere soruşturma başlatılması için başsavcılığa suç duyurusunda bulunmasıdır. Türkiye’de olduğu gibi burada da Cumhurbaşkanı’nın bu konuda öncülük etmesi tarihimizdeki lekelerden kurtulmamıza yardımcı olacaktır.

 

Uzun süredir ortalıklarda dolanan Ergenekon’un Kıbrıs uzantısıyla ilgili iddialar, ciddiyetle ve Türkiye ile istişare halinde araştırılmalı, sonuçlar ayrıntısına kadar kamuoyu ile paylaşılmalıdır. CTP-BG olarak, sivilleşme ve demokratikleşmenin her şeyden önce sosyal, tarihsel tahribat ve acılara yol açmış bu tür olayların faillerini ortaya çıkarmakla mümkün olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler